A kiállítás keretében az úttörő magyar filmrendező és egykori CH-ösztöndíjas Simonyi Lia három kultúrfilmjét is bemutatjuk. A filmek a kiállítás nyitvatartási idejében a moziboxban, a 2. emeleti Kassák-teremben láthatók. ► TOVÁBB
Dorotheenstraße 12, 10117 Berlin
Nyitvatartás: hétfő-péntek 13:00-18:00. A belépés ingyenes
Kifakult táviratok, recsegő hangfelvételek, elfelejtett történetek és a mesterséges intelligencia: új kiállításukkal különleges utazásra hívnak intézetük múltjába a berlini Collegium Hungaricum munkatársai.
A kiállítás 2024. november 7-én, számos érdeklődő és a berlini kulturális élet, valamint a magyar-német kulturális kapcsolatok meghatározó szereplői jelenlétében nyílt meg. Dr. Nagy Márta intézetvezető köszöntőjét követően Thomas Sparr, a Magyarországhoz több szálon kapcsolódó író, irodalomtudós, lektor tartott izgalmas bevezetőt és mutatott rá a kiállítás tágabb összefüggéseire. Ugyancsak jelen volt a megnyitón a kiállítás védnöke, a Berlinben élő ismert festő, Lakner László.
Fotók: Szolga Hajnal © Collegium Hungaricum Berlin
1924 novemberében járunk Berlinben. A téli szemeszter elején Gragger Róbert irodalomtörténész, Klebelsberg Kuno magyar és Carl Heinrich Becker porosz kultuszminiszter kezdeményezésére megkezdi működését a Collegium Hungaricum. Az új intézmény az alapítók céljainak megfelelően lehetőséget biztosít tehetséges fiatal tudósoknak és kutatóknak, hogy ismereteiket a világ legjobbjai között számontartott berlini egyetemeken és kutatóintézetekben bővítsék. Közben az intézmény a magyar-német kulturális kapcsolatok elmélyítésén is munkálkodik. 1926 végén bekövetkezett haláláig a Collegium alapítójaként és első igazgatójaként Gragger, a következő években utódai, köztük Farkas Gyula igazgató maradéktalanul teljesítik a rájuk bízott feladatot.
Az alapítás 100. évfordulóján nyíló „A halhatatlan egésznek tagjai vagyunk”. Egy archívum arcai c. rendhagyó kiállítás történészek kutatási eredményei és archív iratanyag kreatív újraértelmezésével eleveníti meg az 1924 és 1945 között működő Collegium Hungaricum életét. Az intézet történetének első két évtizedét feldolgozó tárlaton egyszerre jutnak szóhoz az intézmény hajdani ösztöndíjasai, a korszak művészei és miniszterei, az 1920/1930-as évek Berlinje és a mesterséges intelligencia.
A Collegiumban 1924-1945 között megfordult fiatal tudósok visszaemlékezései és az intézet egyedülálló archívuma felhasználásával, kortárs művészek és a korszakot kutató történészek közreműködésével megvalósuló kiállítás kurátorai maguk a CHB munkatársai. A sok meglepetéssel szolgáló tárlat, melynek védnöke a Berlinben élő Lakner László festőművész, az idén 100 éves intézmény centenáriumi programsorozatának alighanem legizgalmasabb eseménye.
A kiállítás különlegessége Szauder Dávid multimédiaművész mesterséges intelligencia segítségével létrehozott immerzív videóinstallációja, mely az intézet archívumában fellelt dokumentumokból épít alternatív valóságot és repíti a látogatót az 1920-as évek hangulatát idéző dimenzióba.
A munka krónikása
Kurátorok: Nagy Márta és Petró Zsuzska, továbbá Bottlik Virág, Cziglényi Boglárka, Gyuris Nicolette, Kovács Gergő
Design, vizuális elemek, installáció: Božidar Katić, Emilio Rapanà, Demeter Zoltán, Szalai Anett, Demjén György
A kiállítást létrejöttéhez nyújtott támogatásáért kiemelt köszönettel tartozunk Ujváry Gábor történésznek.
Külön köszönet:
Adamik Lajos | Andreas Böttcher | Maren Franzke | Gulyás Réka | Kain Péter |Christina Kunze | Christopher Li | Lőrincz Csongor | Lőrincze Judit | Schauschitz Zsuzsa | Sipos Júlia | Széphelyi Júlia | Tóth Ágnes | Wolfart János
Köszönjük a kiállítás létrehozásához nyújtott segítséget a Bassola- és a Korányi-családnak, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár és a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár munkatársainak, továbbá mindenkinek, aki egy-egy történettel, telefonbeszélgetéssel, hajdani emlék felidézésével hozzátett a „halhatatlan egészhez”.
A kiállítás megvalósítását a Magyar Művészeti Akadémia támogatta az „Immerzív archívumtörténeti kiállítás kísérőrendezvényekkel, Lakner László védnökségével” projekt keretében 2024-ben.