3-8-1 Azabu Juban, Minato-ku, Tokyo
"Japán gyöngyszem Európa közepén - Ezer magyar haiku japánul" – Könyvbemutató beszélgetés
A 21. század elejére a haiku irodalmi műfajként nagy népszerűségre tett szert Magyarországon. Nemcsak irodalmi folyóiratokban és verseskötetekben találkozhatunk vele, hanem az interneten is széles körben elterjedt.
Ennek egyik fontos mérföldköve volt a 2010-ben Pécsett megrendezett "World Haiku Festival", amely hatalmas sikert aratott. Ugyanebben az évben jelent meg Vihar Judit szerkesztésében az „Ezer magyar haiku” című versgyűjtemény. 2013-tól kezdődően évente megrendezik a Magyar Haiku Napot, 2020-ban pedig a tokiói tokiói Liszt Intézet egy haiku-kiállítást is szervezett a haikuköltészet iránti érdeklődés továbbvitelére.
A haiku iránti komoly érdeklődést az is igazolja, hogy 2025. januárjában Budapesten nagy érdeklődéssel megnyílt a Haiku Múzeum. Ilyen létesítmény Tokión kívül csak Budapesten van az egész világon. 2025-ben pedig megjelent felfrissítve Watanabe Kaoru japán fordításában az Ezer magyar haiku című könyv, amely részletesen bemutatja a haiku fejlődését és népszerűségét Magyarországon.
Időpont: Április 24. 18:00–19:00
Helyszín: Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ
Korhatár: 12 éves kortól (középiskolás korosztály és idősebb)
Előadók: Vihar Judit, Watanabe Kaoru
Létszámkorlát: 40 fő (túljelentkezés esetén sorsolás)
Jelentkezési határidő: április 17. 10:00
Részletek és jelentkezés itt. (japánul)
Vihar Judit
Irodalomtörténész, irodalmi műfordító, haikuköltő, egyetemi tanár emeritus. Számos jelentős japán irodalmi művet fordított magyarra, többek között Oe Kenzaburo Nobel-díjas író Futball-lázadás című regényét és Matsuo Basho Észak ösvényein című klasszikusát.
1996 óta a Károli Gáspár Református Egyetemen tanít haikut, japán irodalmat és műfordítást. 2002-ben első helyezést ért el a Japánban megrendezett Világ Haiku Szövetség angol nyelvű haikuversenyén.
2001-től 2023-ig a Magyar–Japán Baráti Társaság elnöke volt, azóta tiszteletbeli elnökként tevékenykedik. 2000-ben haikuklubot alapított, és 2013 óta minden év áprilisában megszervezi a "Magyar Haiku Napját". 2024-ben elnyerte a Budapesti Haiku Múzeum létrehozására irányuló támogatást. Édesapja Vihar Béla költő.
Watanabe Kaoru:
1982-ben született Yamagata megyében. 2007 óta Budapesten él, két gyermek édesanyja. A Tsukuba Egyetem mesterképzésén japán nyelvoktatás szakon végzett, és japánnyelv-oktatóként, valamint fordítóként tevékenykedik. 2007 óta a Károli Gáspár Református Egyetemen tanít japán nyelvet. Fordítói munkái közé tartozik a Sakura no Hanabira (Cseresznyeszirom, 2021) című haikugyűjtemény magyar-japán fordítása, valamint a The Joy Journey (Az öröm utazása, 2021) című haikukötet japán fordítása. A Váltóáram – 交流電圧 (2016) című novellagyűjteményt a Tokiói Liszt Intézetben mutatta be.