Siflis Zoltán: A kamerás emberek c. filmjének bemutatója

A film szerzőjével a vetítés után pódiumbeszélgetés is lesz

Dátum:  december 21.
Időpont: 18:00
Helyszín:  Dokukino KIC
Preradovićeva 5., 10000 Zágráb
null

A film és filmszínház születésének 126. évfordulója alkalmából a zágrábi Kulturális Információs Központban (KIC) 2021. december 21-én, kedden 19 órától a szabadkai magyar rendező, Siflis Zoltán dokumentumfilmjét mutatjuk be. A film szerzőjével a vetítés után pódiumbeszélgetés is lesz. A belépés ingyenes.

Ez az esemény egyben a vajdasági, erdélyi és magyarországi magyar filmek szemléjénak kezdete is, amely a Liszt Intézet - Magyar Kulturális Központ Zágráb együttműködésével valósul meg 2022-ben.

null

Auguste és Louis Lumiere 1895. december 28-án megtartották a párizsi Grand Caféban az első mozgókép vetítést, amelyen 120 néző vett részt. A világon ezt a napot tekintik a film és a filmművészet kezdetánek.. A magyar film idén ünnepli születésének 120. évfordulóját.

Bosnyák Ernő szobra Zomborban, Igor Šeter zombori szobrász alkotása.

Bosnyák Ernő szobra Zomborban, Igor Šeter zombori szobrász alkotása.

A kamerás emberek – forgatókönyvíró, rendező: Siflis Zoltán

Magyarország és Szerbia, dokumentumfilm, időtartam 50 perc

Dokumentumfilm két nagy közép-európai operatőrről szól: Lifka Sándorról és Bosnyák Ernőről, akiknek munkássága és kreativitása Szabadkához és Zomborhoz kötődik. Siflis a film 50 perce alatt bemutatja szerepüket és fontosságukat az első utazó mozik, filmhíradók és filmgyártás megalapításában és népszerűsítésében, nemcsak ebben a két városban, hanem Újvidéken is. "A kamerás emberek" c. film tisztelgés Lifka és Bosnyák életműve előtt.

Ahogy Fekete József író és kritikus írta, a rendező Lifka és Bosnyák szerény dokumentumanyagának bemutatásával sikeresen ábrázolta a 20. század eleji, azaz a szecessziós Szabadka, a neoklasszikus Zombor, a „szerb Athén” (Újvidék) hangulatát, de az akkori Triesztet és Prágát is.

Ez a film a Magyar Média Mecenatúra, a Szabadkai Nyitott Távlatok és a budapesti Cinemárt koprodukciójában készült. A filmet Silflis Zoltánon kívül forgatókönyvíróként és rendezőként Raffai Csaba (operatőr), Miskolci Rolland (vágó), Nagy Attila (3D-s animáció), Farkas Miklós (hang utómunka), Palázspir Zoltán és Erős László (narrátorok), valamint Szohár Ferenc (producer) jegyzi.

null

Siflis Zoltán rendező

(Szabadka, 1952)

A szabadkai Felsőfokú Pedagógiai Iskolában érettségizett, 1983-ig magyartanárként az általános iskolában dolgozott. Az Aleksandar Lifka Moziklub tagjaként szupernyolcassal többnyire nyolc dokumentumfilmet, de kísérleti és kisjátékfilmeket is készített. 1985- ben Topolyán megalapította a Szociográfiai Filmcsoportot, amely az első ilyen jellegű filmes műhely volt Jugoszláviában. A videós médiumban megtalálta a módját, hogy olcsón és intézményektől függetlenül készítsen filmeket a vajdasági magyarság sorsáról és a hozzájuk kapcsolódó tabutémákról. A szociográfia módszerével a kisebbségi életből adódó problémákat, konfliktusokat igyekezett feltárni, bemutatni. 1992-ben megalapította a a Délvidéki Videokrónika filmgyártó társaságot, amely máig együttműködik az MTV-vel és a Duna TV-vel. Közel 40 szerzői dokumentumfilmet készített. Filmjeit számos hazai és külföldi fesztiválon díjazták. 1994-től 2016-ig a palicsi Európai Filmfesztivál elnökségi tagja és az „Új Magyar Film” program válogatója volt. Szerzője a Szabadkai Filmarcok című könyvnek, amelyet a Szabadkai Nyílt Egyetem adott ki. 2011-ben a Magyar Köztársaság „Balázs Béla” kitüntetését vehette át a filmművészet terén elért kiemelkedő érdemeiért és teljesítményeiért. Tagja a Magyar Filmakadémiának, a Magyar Filmrendezők Szövetségének és a Magyar Dokumentumfilm Rendezők Szövetségének (MADE).