Hagyományos adventi koncert: ANIMA MUSICAE

Dátum:  december 5.
Időpont: 18:30
Helyszín:  Keresztelő Szent János plébániatemplom
Nova Ves 64A, Zágráb
null

Magyarország Nagykövetsége tavaly 13. alkalommal is szívesen megtartotta volna hagyományos ünnepi koncertjét a zágrábi Székesegyházban, de a járványhelyzetben – közönségünk biztonsága érdekében -, úgy döntöttünk, hogy virtuális hangversennyel pótoljuk az elmaradó vendégszereplést. Idén, december 5-én azonban igyekszünk pótolni az élő zene varázsát: Európa rangos helyszíneinek állandó szereplője, a budapesti Anima Musicae kamarazenekar lép fel Zágrábban, a Keresztelő Szent János plébániatemplomban. Az együttes szólistája a Párizsban élő, Cziffra-díjas művésznő, Csordás Klára mezzoszoprán.

MŰSOR

  • Edvard Grieg: Holberg Szvit
  • César Franck: Panis Angelicus
  • Alessandro Stradella: Gebet
  • Haendel: Ombra mai fú
  • Giulio Caccini: Ave Maria
  • Gustav Holst: Szent Pál szvit
null

Anima Musicae

A zene lelkéről elnevezett Anima Musicae Kamarazenekar Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő fiatal együttese, több nemzetközi verseny és hazai díj kitüntetettje, Budapest és Európa rangos helyszíneinek állandó szereplője.

2010-es megalakulása óta olyan nívós koncerttermekben lépett fel, mint a budapesti Zeneakadémia, a Művészetek Palotája, a pécsi Kodály Központ, a bécsi Musikverein, a berlini Philharmonie, a lipcsei Gewandhaus, a zaragozai Auditorio, a belgrádi Kolarac vagy a szardíniai Teatro Verdi. Az együttes 2011 óta visszatérő vendége a Budapesti Tavaszi Fesztiválnak, a Klassz a pARTon Fesztiválnak, a Művészetek Völgyének, a Budapesti Nemzetközi Gitárversenynek, az Ars Sacra Művészeti Fesztiválnak, és a Pannonhalmi Bencés Főapátságnak. Részt vett továbbá a Budapesti Őszi Fesztiválon, a Nemzetközi Kodály Fesztiválon, a belgrádi Guitar Art Fesztiválon, az újvidéki NOMUS-on, a Pécsi Zenei Napokon és a Sassariban rendezett "I grandi interpreti della Musica 2013" sorozatban. Meghívásai során játszott Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Ausztriában, Németországban, Szerbiában, Lengyelországban, Szlovéniában, Törökországban és Lengyelországban.

A kamarazenekar számos neves művésszel adott koncertet hazai és nemzetközi színpadokon egyaránt. Baráti Kristóf, Bogányi Gergely, Fejérvári Zoltán, Kai Frömbgen, David Grimal, Giovanni Guzzo, Sir James Galway, Kálmándy Mihály, Kelemen Barnabás, Lackfi János, Lakatos György, Pasztircsák Polina, Rados Ferenc, Gustav Rivinius, Maxim Rysanov, Rohmann Ditta, Rohmann Imre, Rolla János, Alexander Sitkovetsky, Stuller Gyula, Kirill Troussov, az Ulucan-testvérek, Várjon Dénes, Várdai István, Vásáry Tamás és Vigh Andrea neveit mindenképpen meg kell említeni szólistái között.

Az Anima Musicae Kamarazenekar missziójának tekinti az ifjúság klasszikus zenei nevelését, ezért számos ifjúsági előadást ad évente a Filharmónia Magyarországgal közösen, valamint önállóan is több gyermekprogram megálmodója. Karitatív tevékenységként fellépett már a dévai Szent Ferenc Gyermekotthonban, a VI. Fogyatékosságtudományi Konferencián, és az Óbudai Idősek Klubjában.

A zenekar hivatásának tekinti a kortárs magyar zeneművek előadását, ezért aktívan közreműködik Dukay Barnabás, Tornyai Péter, Balogh Máté és Horváth Balázs zeneszerzőkkel. 2020 nyarán zeneszerző-versenyt írt ki „Für Anima” címmel, amelyre számos szakmabeli és amatőr résztvevő küldte be pályaművét. A zenekar nevéhez közel ötven új mű bemutatása és repertoáron tartása fűződik, számos szerzeményt kifejezetten nekik ajánlottak. Szoros szakmai kapcsolatot ápolnak Dinyés Somával is, aki a barokk előadásmód elsajátításában nyújt elengedhetetlen segítséget, ezzel szélesítve a zenekar hitelesen tolmácsolt, egyedülállóan széles spektrumon mozgó repertoárját.

Az Anima Musicae nevéhez kapcsolódik a 2021-ben immár 4. alkalommal megrendezett Budapest Quartet Weekend, amely hiánypótló koncertsorozat a hazai vonósnégyesek megszólaltatására, felvonultatására. A háromnapos program minden tavasszal más és más szerző műveit gyűjti össze a vonósnégyes irodalmából.

Az együttes 2011-ben a bécsi Musikverein Aranytermében rendezett V. Summa Cum Laude Nemzetközi Ifjúsági Fesztiválon az együttes vonószenekari kategóriában első díjat nyert "kiemelkedő sikerrel" minősítve. 2012-ben kiérdemelte a magyar Junior Prima díjat, melyet először vehetett át zenekar a díj történetében. 2014-ben a T.I.M. (Torneo Internazionale di Musica) Párizsban rendezett nemzetközi zenei versenyen a több mint háromezer induló között kamarazenei kategóriában harmadik helyezést ért el. 2018-20 között birtokolhatta a Nemzeti Ifjúsági zenekar megtisztelő címét. 2020-ban Artisjus díjban részesült az együttes.

2015-ben a zenekar a Hungaroton kiadó gondozásában elkészítette első önálló lemezét, melyen Mozart művei szerepelnek. A munka folytatásaként 2017-ben útjára indult a szerenádsorozat, legelőször Dohnányi és Csajkovszkij műveivel, 2 év múlva Suk és Dvorák, majd 2021-ben Herbert, Elgar, Fuchs és Schubert szerenádjaival. Lemezkiadásban az amerikai Ongaku Records is szerepet vállalt: 2018-ban Jonathan Cohler klarinétművésszel közösen készítettek felvételt Mozart és Beethoven műveiből. Az együttműködés gyümölcseként két lemez jelent meg: 2020 nyarán és telén.

null

Csordás Klára életrajza

Csordás Klára Cegléden született. 6 évesen kezdte zenei tanulmányait egy, a Kodály-módszert alkalmazó iskolában, s emellett zongoraórákat vett. 16 évesen a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában, majd a Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatta tanulmányait, ahol operaénekesi és zenetudósi diplomát is szerzett. Tanárai többek között Fekete Mária, Kurtág György, Kroó György, Dobszay László, Rajeczky Benjamin, Kovács Sándor, Tallián Tibor és Somfai László voltak.

Számos mesterkurzuson vett részt, többek közt Jevgenyij Nyesztyerenkóval, Hans Hotterrel és Helmut Rillinggel. Diplomájának megszerzése után a Bécsi Zeneakadémián tanult tovább Hilde Rössel-Majdannál. Ezután Stockholmban dolgozott Nicolai Geddával, majd New Yorkban Dan Marekkel és Párizsban Peggy Bouveret-vel valamint Janine Reiss-szel.

Énekművészi pályáját szólistaként a Nemzeti Filharmóniánál, operaénekesként pedig Bécsben kezdte a Volksoperben. Később a Mannheimi Nemzeti Színházba szerződött. Ezután négy évig a Stockholmi Királyi Operaházban és a Folkoperanban dolgozott a neves színpadi rendezővel, Lars Rudolfsonnal. Fellépett Párizsban az Opéra Bastille-ban, a Théâtre des Champs-Élysées-ben, a Théâtre Chatelet-ben, Liège-ben az Opéra Royal de Wallonie-ban, Buenos Airesben a Teatro Colónban, a Teatro Avenidában és a Bregenzer Festspielen.

A jelenleg Párizsban élő, Cziffra-díjas énekes koncerteket és szólóesteket adott többek között Budapesten a Zeneakadémián, a Vigadóban, a Magyar Rádióban, a bécsi Konzerthausban, Párizsban a Cité de la Musique-ban (a l’Ensemble intercontemporainnel), a Radio Franceban, az UNESCO-ban, Münchenben a Herkulessaalban (a Bayerische Rundfunkkal), Londonban a Wigmore Hallban, a Gulbenkian Foundationban, Lisbonban, New Yorkban, Am Hagenben, Frankfurtban, Hamburgban, Szófiában, Stuttgartban, Oaxacában, Montrealban, Phoenixben, Genfben és Tbilisziben.

A kortárs zene világában dolgozott Eötvös Péterrel, Wolfgang Rihmmel, Szofia Gubajdulinával, Salvatore Sciarrinóval, Matthias Pintscherrel és Sáry Lászlóval. Mauricio Kagellel szoros munkakapcsolatban állt két évtizeden át, számos produkciójában működött közre. Több mint húsz éve, felhasználva zenetudományi tanulmányait tematikus koncerteket állít össze narrátorral és zenekarral vagy zongorával: Grieg, Schumann, Brecht, Operamesék, Hat zeneszerző – hat sors, Dietrich és Gabin.

Az anyanyelvén kívül angolul, németül, franciául, svédül, spanyolul és olaszul beszélő énekművész orosz, lengyel és norvég nyelven is énekel, így dalrepertoárja kivételesen gazdag. Bartók-dalokat tartalmazó CD-je a Pyramid Recordsnál, Chants Sacrés című, Fassang Lászlóval készített albuma pedig a Forlane kiadónál jelent meg. Sáry László: Hyperion sorsdala c. szerzői CD-je Gémesi Géza vezényletével a BMC Records gondozásában jelent meg.

Tanít 1980 óta többek között a Conservatoire Eropéenben és az Ariam szervezetnél Párizsban. Mesterkurzusok: Párizs, Goiânia Université (Brazilia), Oaxaca (Mexico az UNESCO szervezésében, North Texas University és Texas Woman University (USA).