BMTI

Bécsi Magyar Történeti Intézet

Az I. világháború egyik vesztes államaként, egy széteső birodalom részeként, a Tanácsköztársaságot elszenvedve, a Trianoni traumát követően Magyarországról kevesen gondolták, hogy Európa és a világ számára a közeljövőben még érdekessé válhat. A 21 „békés” év (1920 és 1941 között) alaposan rácáfolt a kétkedőkre. A magyar tudományosság, a művészi élet addig nem látott, azóta meg nem haladott sikereket ért el Európában. Mindehhez kellett egy olyan személyiség is, mint Klebelsberg Kunó kultuszminiszter, akinek volt elképzelése és ereje a magyar oktatásügy, a magyar művelődés, kultúra és tudomány újjáépítésére.

A mai Magyarország számára is fontos, hogy értékei, eredményei okán figyeljen rá oda a világ. A 2000/2001-ben újjáalakított Bécsi Magyar Történeti Intézet (BMTI) igyekszik méltó lenni az elődökhöz.

A BMTI legfontosabb feladatait három pontban fogalmazta meg:

Az Intézet csak akkor működhet szellemi műhelyként, ha ott tudós gondolkodók dolgoznak. Évente akár 120 ösztöndíjas hónapot tölthetnek magyar kutatók és tudósok a Collegium Hungaricumban. Nagyon fontos, hogy az ösztöndíjat elnyerő kutatók, bármely tudományterületen tevékenykedjenek is, átgondolt, összehangolt tudományos koncepciók mentén jussanak ki a BMTI-be.

A BMTI szoros kapcsolatokat épít ki a magyar egyetemekkel és a Bécsi Egyetemmel is. Olyan projekteket igyekszik megszervezni, amelyek vonzó kutatási perspektívát kínálnak a hazai és külföldi egyetemeknek. Az Intézet kapcsolatokat fejleszt a hazai és külföldi kutatóhelyekkel, intézetekkel, be kíván kapcsolódni folyó kutatásaikba, és közös programokat dolgoz ki. Az Intézet az általa menedzselt projektekben igyekszik támogatni az utógondozást is.

A BMTI fontos feladata a jó kapcsolatok kiépítése az emigráns magyar szervezetekkel, a művelt emigráns újságírókkal, művészekkel, tudósokkal. Tapasztalataikat, kapcsolataikat, ismereteiket a fiatalabb hazai nemzedékek számára is hasznosítani kell.

Átgondolt „építkezéssel” újra lesznek olyan kvalitású tudósok a BMTI-ben, mint például egykor Alföldi András, Balogh Jolán, Genthon István, Zádor Anna, Domanovszky Sándor, Hajnal István, Jánossy Dénes, Deér József, Benda Kálmán, Mályusz Elemér és Kosáry Domokos.

Munkatársak

  • Ifj. Dr. Bertényi Iván, igazgató
    Bécsi Magyar Történeti Intézet
  • Oross András, Ph.D., a Bécsi Magyar Levéltári Kirendeltség vezetője,
    levéltári delegátus a Haus-, Hof und Staatsarchivban és a Finanz- und Hofkammerarchivban
  • Csik Erika, tudományos munkatárs
    Bécsi Magyar Történeti Intézet

Kapcsolat

Bécsi Magyar Történeti Intézet
1020 Wien, Hollandstraße 4, 3. emelet
E-mail: geschichte@chwien.at