A Tempus Közalapítvány Collegium Hungaricum ösztöndíja

PÁLYÁZAT CÉLJA
A Magyar Állam felajánlása alapján a Tempus Közalapítvány (TKA) pályázatot hirdet egyéni ösztöndíjakra a bécsi Collegium Hungaricumba. A felhívás célja általános elméleti, valamint forrásfeltáró, illetve forrásfeldolgozó kutatások végzése a közös közép-európai múlt, illetve az osztrák-magyar kapcsolattörténet terén.

PÁLYÁZATI FELTÉTELEK
Az ösztöndíjra az osztrák-magyar kapcsolattörténet magyar állampolgárságú, egyetemi diplomával (legalább mesterfokú vagy azzal egyenértékű végzettséggel) rendelkező kutatói pályázhatnak, akik a bécsi központi közgyűjteményekben, Bécs környéki levél- és kézirattárakban, könyvtárakban, múzeumokban és egyetemi vagy állami kutatóhelyeken a magyar történelem, gazdaságtörténet, várostörténet, művelődés, irodalom, művészet, filozófia, pszichológia és jogtudomány terén általános elméleti, valamint forrásfeltáró, illetve forrásfeldolgozó kutatásokat kívánnak végezni. Indokolt esetben más szakterületek képviselői is pályázhatnak.

Pályázásra nem jogosultak:
• akik állandó lakcímmel rendelkeznek a célországban;
• akiknek olyan hallgatói jogviszonyuk vagy munkaviszonyuk van a célországban, ami életvitelszerű tartózkodást igényel a célországban,
• akik a célországban életvitelszerűen tartózkodnak,
• akik nem tettek eleget TKA által korábban megítélt ösztöndíjból eredő beszámolási kötelezettségüknek.

Pályázni két kategóriában lehet:
• Collegium Hungaricum 1 ösztöndíj tapasztalt kutatóknak: a pályázás időpontjában már PhD fokozattal rendelkező kutatók számára. Az ösztöndíj időtartama: 1-2 hónap lehet.
• Collegium Hungaricum 2 ösztöndíj fiatal kutatóknak: mesterfokú vagy azzal egyenértékű végzettséggel rendelkező kutatók számára. Előnyt élveznek a posztgraduális képzésben részt vevő, disszertációjukon dolgozó PhD-hallgatók. Az ösztöndíj időtartama: 1-4 hónap lehet. A pályázatot egész hónap(ok)ra lehet beadni. 

PÁLYÁZATI TERÜLETEK
- a Habsburg Birodalom és az Oszmán Birodalom közötti kulturális és diplomáciai kapcsolatok kora újkori történetével,
- a korszak vallásosságának politikai és kulturális szempontjaival,
- a központi hatalom és a rendiség viszonylatával,
- a Habsburgok magyarországi uralmának nemzetközi kontextusával és ennek magyarországi percepciójával,
- Bécsnek a magyar kultúrára és tudományra gyakorolt ösztönző hatásaival, különös tekintettel a történettudomány professzionalizációjára, illetve a közép-európai népek anyanyelvű irodalmának kezdeteire vonatkozó hatásokkal és kölcsönhatásokkal,
- a 16–20. századi közép-európai kulturális, művészeti és politikai mozgalmak bécsi kapcsolódásaival,
- az Osztrák-Magyar Monarchia történetével, különös tekintettel a Monarchia első világháborús szereplésével és a dualista állam felbomlásával, valamint ennek következményeivel, illetve az Osztrák-Magyar Monarchia egyes részeinek művészeti, kulturális, tudományos életének és mindennapjainak kölcsönhatásaival, illetve,
- a Monarchia városainak összehasonlító történetével kapcsolatos kutatásokat folytatnak, forrásfeltárást, forráskiadást végeznek,
- a középkori Magyar Királyság XV-XVI. századi nemzetközi kapcsolatrendszerét és törökellenes küzdelmeit vizsgálják [a mohácsi csata közelgő 500. évfordulója kapcsán]
- a Habsburg-birodalom részét képező Magyarország egyházi és világi oktatásának történetével kapcsolatos kutatásokat folytatnak [az 1777-es Ratio educationis közelgő 250. évfordulója kapcsán]
- a magyar(országi) tudósok bécsi és ausztriai kapcsolatrendszerének vizsgálatával foglalkoznak,
- a Habsburg-birodalom balkáni érdekeinek változásait, balkáni tevékenységének legkülönbözőbb területeit vizsgálják [Bosznia és Hercegovina 1878-as okkupációjának közelgő 150. évfordulója kapcsán]
- a Habsburg-birodalom ill. az Osztrák-Magyar Monarchia külpolitikájára vonatkozó kutatásokat folytatnak [a krími háború 1853-as kezdetének közelgő 175., ill. a
Németországgal 1879-ben kötött Kettős Szövetség közelgő 150. évfordulója kapcsán]
- a Habsburg uralkodók magyarországi gazdaságpolitikájával, ill. a magyar gazdaságnak a Habsburg-birodalmon belüli helyzetével, lehetőségeivel és fejlődéséve kapcsolatos kutatásokra vállalkoznak [Mária Terézia 1754-es vámrendeletének közelgő 275. évfordulója kapcsán]
- a Rákóczi-szabadságharc előzményeire, ausztriai fogadtatására, hadi eseményeire és nemzetközi kontextusára vonatkozó levéltári és könyvtári kutatásokat folytatnak [a Rákócziszabadságharc 1703-as elindulásának közelgő 325. évfordulója kapcsán].

AZ ÖSZTÖNDÍJ MÉRTÉKE
Az ösztöndíj összege CH2 fiatal kutató kategóriában havi 250 000 Ft, CH1 tapasztalt kutató kategóriában havi 370 000 Ft, melyet a nyertes pályázók számára a támogatói okirat kiállítása után az ösztöndíjas bankszámlájára utal a Tempus Közalapítvány. Az ösztöndíjasok útiköltség-támogatásban nem részesülnek, munkajogi és biztosítási ügyeiket maguk intézik. A szállást a bécsi CH biztosítja. Az ösztöndíjas köteles a CH házirendjét betartani, a CH szakmai programjaiban lehetőségei szerint részt venni.

PÁLYÁZAT BENYÚJTÁSÁNAK MÓDJA
• Pályázatot kizárólag a Tempus Közalapítvány pályázati felületén, a https://palyazat.tpf.hu/ oldalon lehet benyújtani A pályázati felület használatához regisztrálni szükséges, ezt követően kitölthetőek az önéletrajzi adatok, illetve feltölthetőek a szükséges mellékletek.
• A pályázáshoz szükséges technikai útmutató elérhető honlapunkon Kitöltési útmutató címen.
• A pályázatok szakmai értékelése az online rendszerben szereplő dokumentumok alapján történik, ezért kérjük, hogy minden, az értékelés szempontjából fontosnak ítélt információt (pl. szakmai életrajz, publikációk stb.) hiánytalanul töltsön fel. (Az Egyéb dokumentumok mező igény szerint bővíthető.)
• A pályázat véglegesítése a rendszerből generált, a pályázó eredeti aláírásával ellátott pályázati adatlap feltöltése után lehetséges. Collegium Hungaricum ösztöndíjra pályázati fordulónkként egy pályázat nyújtható be. Kettős finanszírozást kizáró szabály: azonos időszakra, ugyanarra a célra és tevékenységre több, a
Tempus Közalapítvány által pályáztatott, illetve magyar állami vagy EU-s ösztöndíjat nem használhat fel a pályázó. Egyéb, nem magyar állami vagy nem EU-s kiegészítő jellegű ösztöndíjat azonban az ösztöndíjas igénybe vehet a megpályázott tevékenységre és időtartamra.

Pályázati határidő:
2025. február 6., csütörtök 16.00 óra (az online pályázati rendszer lezárul) Kizárólag teljes pályázati anyagot áll módunkban fogadni. A pályázati határidőt követően nincs lehetőség hiánypótlásra, dokumentumok utólagos csatolására. 

EGYÉB TUDNIVALÓK, BESZÁMOLÓ
A nyertes pályázók számára a Tempus Közalapítvány az ösztöndíjas időszak megkezdése előtt támogatói okiratot állít ki, mely tartalmazza a felhasználás feltételeit is. Az ösztöndíjas időszak megkezdése után nem lehetséges a támogatói okirat kiállítása; enélkül a nyertes pályázók nem jogosultak ösztöndíjra.
Az ösztöndíjasnak a visszatérést követően 30 napon belül minimum 2-3 oldalas, esszé jellegű részletes, az áttekintett anyagokat tételesen felsoroló szakmai beszámolót kell készítenie a benyújtott munkaterv alapján az ösztöndíjas időszak eredményeiről és a kutatás lefolyásáról, amelyben név szerint fel kell sorolnia azokat az ausztriai szakembereket, akikkel az ösztöndíjas kutatás során felvette a kapcsolatot. A beszámoló része továbbá a szakmai beszámoló rövid, publikálásra alkalmas összefoglalása és egy online kérdőív kitöltése is. Ezen kívül egy, a fogadó intézmény által kiállított időtartam-igazolást kell feltöltenie az online pályázati rendszerbe (a pályázat benyújtásához használt felhasználónevet és jelszót őrizzék meg). A nem megfelelő dokumentumok, illetve a benyújtás elmulasztása további pályázatokból történő kizárást vonhatja maga után, és az ösztöndíjas köteles visszafizetni a támogatást a támogatói okiratban foglaltak szerint.

Az ösztöndíjas a pályázati adatlap aláírásával nyilatkozik arról, hogy a benyújtott pályázatban foglalt adatok, információk teljes körűek, valódiak és hitelesek.
A nyertes ösztöndíjasok munkatervének címét és az elnyert támogatás összegét a Tempus Közalapítvány a honlapján közzéteszi, és az ösztöndíjas időszak végén írt szakmai beszámolókat a honlapján megjelentetheti.

ÖSZTÖNDÍJ IDŐPONTJA
A tanulmányutat 2025. július 1. és 2026. augusztus 31. között lehet megvalósítani, de ennek konkrét idejét és időtartamát az ösztöndíjasnak a Collegium Hungaricummal kell egyeztetnie az office@chwien.at e-mail címen. Az ösztöndíjat csak egész hónapokra lehet igénybe venni, de arra (a Collegium Hungaricum szabad férőhelyeinek függvényében) van lehetőség, hogy a többhónapos ösztöndíjat nyert pályázók kutatásukat max. két összefüggő időtartamra bontva végezzék el.

ELÉRHETŐSÉGEK
Collegium Hungaricum Wien
Ifj. Dr. Bertényi Iván
tudományos igazgatóhelyettes
ivan.bertenyi.ch@gmail.com
bertenyi@chwien.at
office@chwien.at
Collegium Hungaricum Wien
A-1020 Wien Hollandstrasse 4.
Telefon: +43-1-214-0581-200
https://culture.hu/hu/wien

Tempus Közalapítvány
Erasmus+ és Felsőoktatási Nemzetköziesítési Igazgatóság
Lőrik Lilla
pályázati koordinátor
cohu@tpf.hu
1438 Budapest 70, Pf. 508
www.tka.hu
https://palyazat.tpf.hu/

A pályázat teljeskörű leírása a letölthető dokumentumban található. 

null