
Március a bécsi Collegium Hungaricumban
A tavasz már a levegőben van, mi pedig addig is változatos rendezvényekkel, izgalmas előadásokkal, egy mini szimpóziummal, gyerekprogramokkal, filmelőadásokkal és két kiállításmegnyitóval rövidítjük a várakozási időt.
Kultúra/ikonok
Az idei félév programja a „Kultúra/ikonok” mottó jegyében zajlik, amikor is a magyar kultúra, tudomány és művészet meghatározó személyiségeit fedezzük fel együtt. Frissen a nyomdából érkezett programfüzeteink alig várják, hogy hazavigyék őket! Aki inkább online szeret böngészni, ITT digitálisan is elérheti.

Márc. 6. | 19 óra
Harangozó Gyula – a magyar balett „Aranycsillaga”
Mini-szimpózium pályatársakkal és szakértőkkel Ausztriából és Magyarországról
Harangozó Gyula, a Magyar Nemzeti Balett alapítója, a tánctörténet egyik meghatározó alakja volt. Koreográfusként és balettigazgatóként az 1930-as évektől egészen az 1960-as évek végéig maradandó művészi örökséget hagyott maga után.
Életéről ifj. Harangozó Gyula (Balettigazgató, id. Harangozó Gyula fia), a Magyar Nemzeti Balett és Bécsi Operaház részéről Irina Tsymbal, Dekbó Balázs és Kirill Kourlaev és prof. Téri Evely (az Osztrák Tánctanács tiszteletbeli elnöke) beszélgetnek, Michael Kropf (az Osztrák Tánctanács igazgatója) moderálásával.

Márc. 10. | 17 óra
1848. márc. 15. – újrajátszva
Gyermekkuckó a Lóca Együttessel a magyar nemzeti ünnep alkalmából
Egy különleges, interaktív előadásra hívjuk a gyerekeket, ahol időutazásra indulhatnak! Együtt járjuk végig 1848. március 15. eseményeit: szavalunk, éneklünk, táncolunk, toborzunk és menetelünk – mindezt játékos formában.

Márc. 13 – ápr. 26. | Cs-P 13-18 | Szo 11-14
Holding Space | KEX – Kunsthalle Exnergasse
Nemzetközi kiállítás Gadó Flóra és Szalipszki Judit kuratálásával
A kiállítás holisztikus, performatív megközelítésben vizsgálja a gondozást, egyéni és közösségi szintű stratégiákra és rituálékra fókuszálva. Különös figyelmet szentel a gondozás szerepének az átmenet idején, például szülés, betegség, gyász vagy más életátmenet idején, és kiemeli a dúlák személyes és közösségi jelentőségét.

Márc. 18. | 19 óra
Kék pelikan (2024; rendezte: Csáki László)
Filmvetítés. Magyar nyelven, angol felirattal
Az 1980-as évek végén Magyarország határai megnyíltak, és a szabad utazás elérhető közelségbe került – azonban a vonat- és buszjegyek drágák voltak. Három barát, Ákos, Laci és Petya kreatív megoldást talál: mivel a vasúti jegyeket akkoriban még kézzel, „Pelikan Blue” indigópapírral töltötték ki, egy budapesti bérház lakásában kémiai kísérletekbe kezdenek, hogy saját jegyeket hamisítsanak – és így valóra válthassák álmukat, hogy Nyugatra utazzanak.

Márc. 19. | 19 óra
Steigervald Krisztián: Generációk harca
Magyar nyelvű előadás
Steigervald Krisztián évek óta tart előadásokat arról, hogy a történelmi, technológiai és kulturális események hogyan változtattak meg minket az elmúlt közel száz évben. Hogyan befolyásolta minden korszak a gondolkodásunkat és világnézetünket, miért alakultak ki a különböző generációk (veteránok, baby boomerek, X, Y, Z és alfa), milyen jellemzőik vannak, hogyan viszonyulnak egymáshoz, és miként érthetik meg egymást annak érdekében, hogy közösen sikeresebb és boldogabb életet élhessenek?
A Generációk harca – hogyan értsük meg egymást? című könyvének legfontosabb célja, hogy eloszlassa a generációkkal kapcsolatos téves sztereotípiákat és bemutassa azok értékeit.

Márc. 25. | 18 óra
Hungarikonok - világikonok
Relikviák világhírű magyaroktól és világsztároktól művészetté alakítva
Kiállításmegnyitó
Ez a rendkívüli kiállítás legendás színészek, zenészek, sportolók és történelmi személyiségek tárgyait mutatja be, többek között John Lennon nyakkendőjét, Karl Lagerfeld divatrajzát, Karikó Katalin pipettáját, Gérard Depardieu Napóleon-kalapját vagy Victor Vasarely színes „papírvirágait”. A tárgyakat kortárs magyar művészek – mint például Fehér László, Nádler István, valamint a fiatalabb generációból Naomi Devil és Zászkaliczky Ágnes – formálták újjá.
Kárpáti Tamás (újságíró, lapkiadó, író és műgyűjtő) Hungarikon-gyűjteménye második alkalommal vendégeskedik a bécsi CH-ban. A 2010-es kiállítás a gyűjtemény első külföldi bemutatója is volt egyben. Végül 15 év után tér vissza a CHW galériájába, főként új művekkel. A kiállítás bejárta Európa számos pontját, többek között a londoni olimpiai játékokat, a milánói világkiállítást és az Isztambulban megrendezett Magyar-Török Kulturális Évet. Magyarország legfontosabb múzeumaiban állították ki, valamint számos elismerést zsebelt be, többek között a MOB Fair play-díjat, a MagyarBrands-díjat és a jelölték Prima Primissima díjra, a magyar kulturális élet legfontosabb díjára is.
A Hungarikon-gyűjtemény ma már közel 200 műtárgyat foglal magában, és a megőrzés, értékmentés és értékteremtés hármas egysége mentén, kiemelkedő művészek „intervencióival” jött létre.
A megnyitón fellépnek a zenei legendák: Gerendás Péter, Roby Lakatos és Jávori Ferenc „Fegya”.
A Collegium Hungaricum Bécs és a műgyűjtő Kárpáti Tamás közös kiállítása. A kiállítás március 25-től május 9-ig látogatható.

Márc. 28. | 18 óra
Láncszemek
Csemer Boglárka Boggie, Kemény Zsófi és Juhász Anna zenés pódiumestje
Miképp kapcsolódik össze francia kultúra, római kutatás, rap, irodalmi örökség, magyar irodalom és népzenei gyökerek? Hogy olvasunk klasszikus és kortárs irodalmat, s milyen dallam lehetett Radnóti Miklós kedvence Párizsban? Miképp hangzik dalban egy Kemény Zsófi szöveg, hogy utazunk irodalmi ősöket keresve a jövő generációja felé? Ezek mind XX. - XXI. századi láncszemek - a világunkról, amiben élünk, amiben hiszünk, amit építettünk.
A zenés pódiumest kulcsa az egymásra kíváncsiság, a barátság és alkotói kapcsolódás: az esten fellépő vendégek a Láncszemek című Karinthy Frigyes novellát veszi „kölcsön” a címhez - így az évtizedek óta az egymáshoz vezető láncszemeket kereshetjük, immár közösen: miként él bennünk egy meghatározó utazás vagy emberi találkozás évtizedek múltán is, mit érzékelünk a ránk hatással levő alkotásról – hisz ezek mind összekapcsolódó láncszemek. A hat lépés távolságot alapul véve ezen a programon megmutatjuk a közönségnek, hogy kapcsolódnak össze vendégeink szövegben, dalban, utazásban, alkotásban.