
Május a bécsi Collegium Hungaricumban
Kultur/Ikonen: Ebben a félévben nálunk minden a kultúrikonok körül forog! Olyan meghatározó személyiségeket mutatunk be, akik döntően alakították a magyar kultúra, történelem és művészet világát. Programfüzetünk – frissen a nyomdából – csak arra vár, hogy magával vigye! Ha pedig valaki inkább online lapozgatná, ezen a linken digitálisan is elérhető.

Május 6 | 19:00 online
The most brilliant human mind
Online filmvetítés: Eredeti magyar nyelven, angol felirattal.
A film Neumann János, korunk egyik legjelentősebb tudósának különleges életét és örökségét mutatja be. Matematikusként, fizikusként és a számítástechnika úttörőjeként nagyban hozzájárult a tudomány és a technika 20. századi fejlődéséhez.
A dokumentumfilm a történelmi háttér – az első világháború, a gazdasági válság, a német nemzetiszocializmus megerősödése és a hideg háború – figyelembevételével tárja fel, hogyan vált a Budapesten született kutatóból korának egyik legmeghatározóbb gondolkodója. Tudományos pályafutása a budapesti, berlini, göttingeni, hamburgi és zürichi egyetemeken keresztül végül az Egyesült Államokba vezette, ahol lefektette a modern informatika és a játékelmélet alapjait.
A film május 6. 19:00-tól 24 órán keresztül lesz elérhető egy, a jelentkezőknek emailben elküldött linken keresztül.
Regisztráció: geschichte@chwien.at
Partnerintézmények: Collegium Hungaricum Wien, NFI

Május 8. | 14:00
Kéziratok Mátyás király udvarából Ausztriában
Előadások és projektbemutató
Az osztrák közgyűjtemények továbbra is a magyar múlt legfontosabb külföldi forráshelyei közé tartoznak. Mátyás király híres könyvtárából mintegy negyven kódex található az Osztrák Nemzeti Könyvtárban, valamint egy-egy példány a melki apátsági könyvtárban és a salzburgi egyetemi könyvtárban.
Ezeket a kéziratokat évek óta nemzetközi kutatócsoport vizsgálja, amelyben az osztrák és magyar nemzeti könyvtárak, valamint az Osztrák Tudományos Akadémia szakemberei működnek együtt.
A kutatás túlmutat a hagyományos katalóguskészítésen: cél a kéziratok mélyreható feltárása, művészettörténeti elemzése, valamint a szöveghagyományok részletes vizsgálata. Emellett hangsúlyt kap a kéziratok történetének és kulturális kontextusainak többdimenziós bemutatása is.
Regisztráció: geschichte@chwien.at
Partnerintézmények: Osztrák Nemzeti Könyvtár, Osztrák Tudományos Akadámia, Országos Széchényi Könyvtár, Bécsi Magyar Történeti Intézet

Május 13. | 14:00
Wrapped for Life
Workshop
Mit tehetünk egy egészséges társadalomért? Ez a workshop a pozitív társadalmi együttélés fontosságára hívja fel a figyelmet – egy olyan értékre, amelyet gyakran természetesnek veszünk, pedig folyamatos, tudatos odafigyelést és a civil társadalom aktív részvételét igényli.
A rendezvény elsősorban kulturális, társadalmi és gazdasági területeken tevékenykedő résztvevőket szólít meg, és célja konkrét javaslatok megfogalmazása. Hogyan csomagolhatjuk be az ajándékokat fenntartható módon a klímaváltozás idején? Szükségszerű-e, hogy az ajándék kézzelfogható tárgy legyen? Hogyan „csomagolhatjuk be” az olyan nem tárgyi ajándékokat, mint a bizalom vagy a figyelem, amelyek elengedhetetlenek egy jól működő társadalomhoz? A rendezvény elsősorban pedagógusokat, környezetvédőket, civil szervezeteket kíván megszólítani.
Regisztráció: anmeldung@chwien.at
Partnerintézmények: Művészetek Háza Veszprém, Liszt-Intézet Tokió, EU-Japan Fest, Collegium Hungaricum Wien

Május 14. | 9:30
M. S. Mester és Bécs
Művészettörténeti konferencia
A konferencia középpontjában M. S. Mester áll, a késő-középkori magyarországi festészet egyik legjelentősebb alakja. Bár csupán monogramja ismert, mégis maradandót alkotott a 16. század elején: a selmecbányai (ma: Szlovákia) plébániatemplom főoltárát.
A Budapesti Szépművészeti Múzeumban 2025. április 10. és július 20. között megtekinthető kiállítás először gyűjti össze a főoltár szétszórt darabjait, és betekintést nyújt a mester alkotói műhelyébe.
A konferencián a történeti, művészettörténeti és restaurátori kutatások legújabb eredményei kerülnek bemutatásra. Kiemelt figyelmet kap az a felfedezés, miszerint M. S. mester egy bécsi műhely tulajdonosa és vezetője is lehetett. Osztrák, magyar, német és szlovák kutatók ismertetik kutatási eredményeiket, amelyek új megvilágításba helyezik a közép-európai késő középkori művészet történetét. A konferencián bemutatásra kerül a kiállítás katalógusa is.
A részletes program letölthető innen.
Regisztráció: geschichte@chwien.at
Partnerintézmények: Budapesti Szépművészeti Múzeum, Bécsi Magyar Történeti Intézet

Május 21. | 15:00
Egy humanista történetíró két ellenséges udvar szolgálatában
Osztrák-magyar konferencia
Gian Michele Bruto (1517–1592) velencei származású humanista történetíró Báthory István udvarának hivatalos krónikása volt. Monumentális történeti művében a „magyar hanyatlás évszázadát” kívánta egyetlen elbeszélésbe foglalni – Mátyás király halálától Báthory trónra lépéséig.
Báthory halála után Bruto II. Rudolf császár, az egykori ellenség szolgálatába állt, és elkezdte művét a Habsburg-udvar szemlélete szerint átdolgozni. A konferencián osztrák és magyar kutatók előadásai mutatják be e különleges életpályát és életművet – egy történetíróét, aki pályafutása során két, egymással szemben álló udvarnak is dolgozott.
Regisztráció: geschichte@chwien.at
Partnerintézmények: Szegedi Tudományegyetem, Osztrák Tudományos Akadémia, Universität Wien, HUN-REN BTK ITI, Bécsi Magyar Történeti Intézet