Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ Varsó ( Instytut Liszta Węgierskie Centrum Kultury Warszawa) – magyar kulturális kirendeltség Lengyelországban. Az egyik legrégebbi lengyelországi kulturális intézet, 1935 óta működik. 2016 óta az Intézet intergrálódott a Külgazdasági és Külügyminisztériumba, ennek megfelelően Magyarország varsói Nagykövetségének Kulturális Szolgálatává vált. Az Intézet együttműködik az önkormányzatokkal, országos és lokális szintű kulturális intézményekkel, továbbá Magyarország krakkói főkonzulátusával, Magyarország gdański főkonzulátusával, a helyi magyar tiszteletbeli konzulokkal, valamint lengyel–magyar baráti társaságokkal.
Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ Varsó
Az Intézet feladata a magyar kultúra, tudomány, művészet, illetve a magyar történelem népszerűsítése, a magyar nemzeti örökség ismertetése a Lengyel Köztársaság területén, Magyarország promóciója és a magyar nemzetkép ápolása. Az Intézet ezen felül igyekezett és igyekszik bemutatni a teljes magyar kulturális örökséget: a tánctól kezdve, a gasztronómián és a sporton keresztül, egészen a társadalomtudományokig. Ápolja a lengyel-magyar barátságot és a gazdag közös történelmi hagyományokat.
Az Intézet gyakran kezdeményezte és támogatta a magyar irodalom értékes műveinek kiadását, és szervezte a neves magyar írók és költők látogatását Lengyelországban. Az Intézet mindig szorosan együttműködött a magyar irodalom fordítóival, és számos könyvvásáron jelen van Lengyelország egész területén.
Az elmúlt ötven évben több, mint száz magyar színpadi művet mutattak be Lengyelországban. Szoros kapcsolatok épültek ki a színművészet terén: az Intézetnek köszönhetően a legfontosabb magyar színtársulatok mutatkoztak be a fővárosban vagy más lengyel városokban. A lengyel közönség csaknem a kezdetektől lelkesen fogadta a magyar mozi remekeit. A filmbemutatókra özönlöttek a nézők, és a lengyel filmipar nagyjai is gyakran látogatták az Intézetet: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi vagy Jerzy Kawalerowicz is. Az Intézet erőfeszítéseinek köszönhetően a magyar filmművészet különböző fesztiválokon képviselteti magát, a varsói Kino Muranów pedig gyakran rendez Magyar Filmnapokat.
Az Intézetnek mindig is szívügye volt a magyar zene széles spektrumának bemutatása: Lengyelországban számos alkalommal szerepeltek a legfontosabb magyar szimfónikus zenekarok és szólisták (Ránki Dezső, Kocsis Zoltán, Szokolay Sándor, Fischer Ádám), a rockzene klasszikusai is (pl. az Omega együtes), valamint a lengyelek által szeretett folkzenészek: a Muzsikás és Lajkó Félix. Nem csak a legjobb klasszikus (Munkácsy Mihály) és kortárs magyar képzőművészek (Somogyi Győző) műveit mutatták be az Intézetben, de munkatársai élő kapcsolatokat ápoltak a lengyel képzőművészet képviselőivel is.
Az Intézet közvetítőként működött a tudomány és az oktatás terén. A munkatársai előadásokat tartanak általános és középiskolákban, és szoros az együttműködés a legfontosabb tudományos központokkal. Az Intézetben lehetőség nyílik a magyar nyelv tanulására. Az Intézet épületében működik az 1999 óta létező Divéky Adorján Hétvégi Magyar Iskola. Az Intézet a magyar kormány döntését követően 2016–2017-ben lebonyolította a Lengyelországi Magyar Évadot, amelynek során Lengyelország-szerte különböző találkozókon sikerült bemutatni a magyar kultúra legszélesebb spektrumát.
Az Intézet épülete
A két ország oktatási minisztereinek jelenlétében nyitották meg 1935. november 2-án a Varsói Magyar Kulturális Intézet (Węgierski Instytut Kultury w Warszawie) első székhelyét a Staszic Palotában (ul. Nowy Świat 72.). A II. világháború félbeszakította a külképviselet működését, és az Intézet csak 1948-ban nyílt meg újra az új államközi egyezmény keretében. Az 1950-es években az Intézet a Trzech Krzyży téren működött, majd a Dzierżyński térre (ma pl. Bankowy) költözött (1964-től). 1956-ban a VMKI a magyar forradalom iránti lengyel szolidaritás egyik szimbolikus központja lett, tömegesen hoztak adományokat az Intézetbe, itt szerveztek pénzgyűjtést. 1972-ben új székhelyet kap az Intézet a Marszałkowska utca 80. szám alatt, ahol közel negyven évig folytatta tevékenységét. 2009-ben az Intézet új otthonra lelt, a lengyel főváros szívében található ul. Moniuszki 10. szám alatti épületben.
Az Intézet igazgatói
prof. Divéky Adorján (1935–1939)
prof. Csapláros István (1948–1955)
Mieczysław Wewiórski (1955–1960, 1961–1970)
Varga Ferenc (1961–1965)
Hidvégi István (1970–1973)
Hegedüs Dániel (1973–1979)
Peterdi Nagy László (1979–1984)
dr. Lagzi István (1984–1988)
doc. Molnár D. István (1988–1991)
Pályi András (1991–1995)
Pap Pál (1995–2001)
Szalai Attila (2001–2005)
Gordon István (2005–2010)
dr. Tischler János (2011–2020)
dr. habil. Lagzi Gábor (2020–2024)
Keresztes Gáspár (2024-)