Magyar történetek Somogyi Győző festészetében

Kiállítás a Királyi Łazienki Múzeumban

Dátum:  március 31. - június 30.
Időpont: 17:00
Helyszín:  Łazienki Királyi Múzeum Vadászati és Lovas Múzeuma
ul. Agrykola 1, 00-460 Varsó

A Királyi Łazienki Múzeum egy kiemelkedő kortárs magyar képzőművész, az idén nyolcvanesztendős Somogyi Győző történelmi témájú alkotásait mutatja be.

Somogyi Győző 1942-ben született Budapesten. Négyéves korától szüntelenül rajzolt, ollóval papírkatonákat vágott ki, maketteket, terepasztalokat készített, és háborúsdit játszott.
A Képző és Iparművészeti Gimnáziumban festő szakon érettségizett 1960-ban. Háromszor felvételizett sikertelenül a Magyar Képzőművészeti Főiskolára, ez alatt nyomdában dolgozott, ahol különféle grafikai eljárásokkal ismerkedett. 1962-ben beiratkozott a Római Katolikus Központi Hittudományi Akadémiára, 1967-ben pappá szentelték. Hétéves lelkipásztori működése alatt is fizikai munkából élt.
A hetvenes évek közepén rendezett első grafikai kiállításai meghozták számára a szakmai elismerést. Nyugati, magyarországi és erdélyi utazásai megerősítették abban a hitében, hogy az ő útja a művészetben az új törekvésekkel szemben, a tradíció irányába vezet. Megtanulta a tojástempera technikát, majd 1980-tól festeni  ezdett. Hatalmas közönségsikert arató festményei témája leggyakrabban a magyar táj, elsősorban a Balaton-felvidék, valamint a magyar történelem. 1964-1990 között a politikai rendőrség által számon tartott „célszemély” volt.

Történelmi kutatásai középpontjában a magyar hadiviselet áll. Színes rekonstrukciós rajzok százait készítette, állította ki és publikálta. Kutatásai vezettek 1985-től a katonai hagyományőrzéshez. Ez a mozgalom, melynek nyomán huszárcsapatok százai alakultak a Kárpát-medencében, Somogyi Győző rajzait és könyveit használta mintának.
1986-ban feleségével a Balaton-felvidéki Salföldre költözött, ahol az általa felújított, felépített parasztgazdaságban máig lovakat, szamarakat, rackajuhokat tenyészt. Háza huszármúzeum, lovas oktatóközpont.

Kossuth-díjas, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, a Nemzet Művésze.

A kiállításról bővebben lengyelül: ITT

null