A tervek szerint 2023. április-július között a kortárs magyar kerámiát bemutató kiállítás nyílik Gifu tartomány Tadzsimi városában, a város modern kerámiaművészeti múzeumában:
https://www.cpm-gifu.jp/museum/eng.html
A kiállítás, melynek koncepcióját a budapesti Iparművészeti Múzeum (IMM) Kerámia- és üveggyűjteményének muzeológusa, Novák Piroska jegyzi, átfogó képet nyújt majd a mai magyar kerámiáról. A kiállításon számos elismert magyar művész, köztük a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagjainak alkotásai is szerepelnek: Ambrus Éva, Geszler Mária, Jakobovits Márta, Németh János, P. Benkő Ilona és Schrammel Imre művei a kiállítás Mesterek szekciójában lesznek láthatók.
A jövő évi kiállítás előkészületei, a kiállítandó tárgyak begyűjtése és előkészítése megkezdődtek Magyarországon, az MMA támogatásával. Alábbi galériánkban az előkészületekről láthatnak fotókat.
(A Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek - Nemzetközi Kerámia Stúdió engedélyével. Fotók: Kontor Enikő keramikusművész, a KKMM-NKS munkatársa, MMA-ösztöndíjas.)
További fotóinkon a kiállításon szereplő tárgyak közül mutatunk be néhányat.

Geszler Mária: Szenvedélyes vázlat (Bohóc) (Fotó: Friedrich Krisztina)
A tárlatnak otthont adó Gifu tartományban a 11-12. századra visszanyúló hagyománya van a kerámiakészítésnek, a tartomány 1986 óta rendezi meg a világ egyik legnagyobb kerámia- és porcelánfesztiválját, a Nemzetközi Mino Kerámia- és porcelánfesztivált. „Mino” Gifu tartomány déli részének 8. századból eredő elnevezése, a mai Tadzsimi, Mizunami, Kani, Toki városok területét jelenti. A fesztivált ebben a négy városban rendezik meg, a Japánban széles körben ismert „minói kerámia” alatt az említett négy városban készülő kerámiát értjük.
Schrammel Imre: Robbanás (Fotó: Friedrich Krisztina)
A Mino Kerámia- és porcelánfesztiválon, a Verseny (Competition) szekcióban rendszeresen szerepelnek magyar művészek, 2021-ben a herendi porcelánt is bemutatták a szervezők:

Kontor Enikő: Huzat a Lehel című sorozatból (Fotó: Friedrich Krisztina)
Gifu tartomány nem csak a kerámiaművészet terén ápol kulturális kapcsolatokat Magyarországgal, 1995-ben kezdődött például a Gifu-Liszt Zeneakadémia mesterkurzus, melynek keretében a Zenekakadémia tanárai tartanak mesterkurzust fiatal japán zenészeknek.

Néma Júlia: Tányér az uniVERset című installációból (Fotó: Friedrich Krisztina)
A Magyar Művészeti Akadémia támogatásával.
