Dicsőség és tradíció - Magyar expó sikerek

Dátum: 2024 december 6. - 2025 április 30.
Helyszín:  Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ
3-8-1 Azabu Juban, Minato-ku, Tokyo
null

A Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ (Tokió, Azabu Juban) örömmel jelenti be a Dicsőség és tradíció - Magyar expó sikerek (1851-2025) elnevezésű kiállítását, amely 2023. december 6. és 2024. február 28. között tekinthető meg. A kiállítás Magyarország 2025-ben nyíló Osaka Expo pavilonjának bemutatását és az ország világkiállításokon elért eredményeinek megünneplését tűzte ki célul. Ez lesz az első alkalom, hogy Magyarország önálló pavilonnal képviselteti magát egy japán expón. A tárlat betekintést nyújt Magyarország eddigi sikeres szerepléseibe az 1851-es londoni világkiállítástól egészen a 2021-es Dubaji Expoig, és bemutatja a 2025-ös magyar pavilon terveit. Az esemény különlegességeként először látható Japánban az Event Jinny magyar találmány, amely egy magyar innováció. 
*A kiállítást meghosszabbítottuk

Érdekesség ① Visszatekintés a világkiállítások történetére: 
Az 1851-es londoni, Viktória királynő férje által kezdeményezett első világkiállítás óta Magyarország folyamatosan jelen volt ezeken a rangos eseményeken. Kezdetben a kiállítók saját költségükön mutatták be alkotásaikat, 1962 óta azonban az ország állami szinten vesz részt. A mezőgazdaság, ipar, tudomány és művészet terén elért eredményeit számos díjjal ismerték el. A kiállítás nyolc panelen keresztül mutatja be a magyar pavilonok és díjnyertes alkotások történetét, korszakokra bontva. 

©Magyar Nemzeti Múzeum

Érdekesség ② Világkiállítási emlékeink: Herendi porcelánok, amelyek összekötik Magyarországot és Japánt
A kiállítás egyik legkiemelkedőbb attrakciója két különleges herendi porcelán asztali teríték lesz, amelyek Magyarország és Japán közötti kapcsolatokat is szimbolizálják. A Herendi Porcelánmanufaktúra az egyetlen fennmaradt magyar vállalat, amely részt vett az 1851-ben Londonban megrendezett első világkiállításon. Az első bemutatott sorozat a híres Viktória-minta, amely Viktória királynő figyelmét is felkeltette az 1851-es expón. A királynő annyira el volt ragadtatva a mintától, hogy a Windsori kastély vendégei számára rendelt egy teljes étkészletet. Innen ered a "Victoria" név.
A második teríték japán ihletésű: a Herendi Porcelánmanufaktúra az elmúlt években megalkotta a Jubako porcelándobozokat, amelyek a hagyományos japán étkezési kultúrát ötvözik a magyar eleganciával. A sorozat, amely eredetileg az Apponyi grófról kapta a nevét, immár a japán asztalokra került át, és a japán famegmunkálási technikákból ihletet merítve lenyűgöző művészeti alkotásként jelenik meg a látogatók előtt.

©HOSHI SHOJI LTD

©HOSHI SHOJI LTD

Érdekesség ③ Magyar „Purikura” élmény: Event Jinny készülék
Először látható Japánban az innovatív magyar találmány, az Event Jinny. Ez az antik telefon formájú, különleges rendezvénytechnikai eszköz minden eseményhez egyedi hangulatot teremt, legyen szó esküvőről vagy más ünnepségről. A vendégek egyedi hátterekkel készíthetnek fotókat és videókat, amelyek azonnal elérhetők egy online galériában. Ez az eszköz nem más, mint egy valódi magyar „Purikura”, amely a pillanatokat örök emlékké varázsolja. A kiállításon Ön is készíthet különleges képeket az Osaka Expo 2025 Magyar Pavilonjának hátterével.

Érdekesség ④ Jó tudni: a magyar pavilon részletei
Az Osaka Expo 2025 2025. április 13. és október 13. között várja a látogatókat. A kiállításon hat panel mutatja be a Magyar Pavilon építészeti koncepcióját, belső terét és főbb attrakcióit. A legizgalmasabb látványosság a magával ragadó színházi tér, ahol a legmodernebb technológia segítségével különleges fényjáték és színpadtechnikai produkciók várják a látogatókat. Az örök csillagos égbolt alatt úgy érezhetjük, mintha egy másik dimenzióba lépnénk, ahol élő magyar népzene teszi teljessé az immerzív élményt.

A pavilonban helyet kap a Miska Kitchen & Bar, ahol a látogatók hagyományos magyar alapanyagokból készült ételeket és borokat kóstolhatnak. A „Miska-kancsók” – a kalapot viselő emberi alakot formázó borkorsók – szintén megjelennek a kiállításon, bemutatva a magyar kulturális örökséget. Ezek a korsók régóta népszerűek családi összejöveteleken, és az expó közönsége is megismerheti őket. 

©EXPO2025 Hungary

©EXPO2025 Hungary

Kiemelkedő kisérőprogram a kiállítás ideje alatt (tervezett):
Egy különleges esemény keretében Japánba látogat egy herendi mesterfestő! Festészeti bemutatót szervezünk a Liszt Intézetben, amely betekintést nyújt a híres herendi porcelánfestés világába. A részletekkel hamarosan jelentkezünk honlapunkon, érdemes figyelemmel kísérni! 

Dicsőség és tradíció - Magyar expó sikerek (1851-2025) című kiállítás
Időszak: 2024. december 6. – 2025. Április 30.
*A kiállítást meghosszabbítottuk 
Nyitvatartás: 11:00–17:00 (*utolsó belépés: 16:45)
*Zárva: minden szombaton, vasárnap, japán és magyar munkaszüneti napokon.
(December 24–27. zárva.)
Az év végi és újévi ünnepi időszak ideiglenes zárvatartásáról szóló legfrissebb információkat folyamatosan frissítjük.
Helyszín: Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ
Cím: 3-8-1, Azabu-juban, Minato-ku, Tokió
Megközelítés: 3 perc séta az Azabu-juban állomástól (Tokiói Metró Namboku-vonal és Toei Oedo-vonal)
Telefon: 03-6459-4931

Szeretettel várjuk látogatóinkat!