Életem és a tudomány

Magyarország első női Nobel-díjasa

Dátum:  május 28. - augusztus 2.
Helyszín:  Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ
3-8-1 Azabu Juban, Minato-ku, Tokyo
null

Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ örömmel mutatja be az „Életem és a tudomány ~ Karikó Katalin, Magyarország első női Nobel-díjasa” című kiállítást 2024 május 28. - augusztus 2. között. Magyarországról köztudott, hogy az egy lakosra jutó Nobel-díjasok számát tekintve világszinten is előkelő helyen van. Tavaly Karikó professzor lett az első magyar női Nobel díjas, aki az mRNS-kutatásával érdemelte ki ezt a kitüntetést. A kiállítás azt mutatja be, hogy Karikó professzor hogyan jutott el egy kis faluból a Nobel-díj elnyeréséig. A kiállítási tárgyak között vannak többek között eddig nem publikált fényképek, a Nobel-díj másolata és a professzor életében nagyon fontos szerepet játszó plüssmaci másolata is.

null

Karikó Katalin, 40 év kemény munkája után vált Magyarország első női Nobel-díjasává
Karikó Katalin 1955-ben született Magyarországon. A Szegedi Tudományegyetem elvégzését követően a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontjában kezdett dolgozni. 1985-ben, a magyar kutatócsoport megszüntetésével elvesztette állását, ezért kénytelen volt az Egyesült Államokba költözni, hogy folytathassa kutatói karrierjét. Az Egyesült Államokban először a Temple University, majd a University of Pennsylvania egyetemeken dolgozott tudományos munkatársként. Kezdetben különféle problémákkal szembesült, mint például a finanszírozási nehézségek és a kutatásai elismerésének hiánya, de egy véletlen találkozás Drew Weissman professzorral sorsfordítónak bizonyult. 2005-ben közösen publikálták eredményeiket, amelyek megnyitották az utat az mRNS-vakcinák kifejlesztése előtt. Karikó professzor ezért a munkájáért 2023-ban megkapta az orvosi-élettani Nobel-díjat.

Érdekesség (1) A plüssmackó titkos története
Karikó professzor 1985-ben családjával az Egyesült Államokba költözött. Mivel az akkor még szocialista Magyarországról nem lehetett szabadon kivinni külföldi valutát, kétéves kislánya plüssmackójába dollárjegyeket rejtett, és ebből a pénzből kezdte meg életét az Egyesült Államokban. Ennek az emlékezetes mackónak a másolata is megtekinthető az intézetben.

Érdekesség (2) Karikó Katalin bölcsességei
Karikó professzor számos életvezetéssel kapcsolatos bölcsességeiből és idézeteiből összeállított japán stílusú jóscédulákkal (omikuji) készülünk a vendégeink számára, melyeket haza is vihetnek.

Érdekesség (3) Az intézet munkatársai általános iskolás korú és annál idősebb csoportoknak kínál tárlatvezetést.
Ez a kiállítás remek témaként szolgálhat a nyári szünidőben végzett szabad kutatásokhoz. 10-20 fős, általános iskolás korú vagy annál idősebb csoportok jelentkezését várjuk. Az intézet munkatársai szívesen adnak részletes magyarázatot a kiállításról. A részletekért kattintson ide. (japán)

Kiállítás időszakában tervezett rendezvények
Talk event Karikó professzor Áttörések című önéletrajzának japán nyelvű megjelenése alkalmából.
*Az időpontokról és egyéb részletekről az intézet honlapján később tájékozódhat. Felhívjuk a figyelmet, hogy zártkörű rendezvény alatt a kiállítás nem látogatható. 

null

Életem és a tudomány ~ Karikó Katalin, Magyarország első női Nobel-díjasa

Időszak: 2024. május 28. (kedd) - 2024. augusztus 2. (péntek)
Nyitva tartás: 11:00 - 17:00 (utolsó belépés 16:45)
*Zárva: szombat/vasárnap/japán és magyar munkaszüneti napok
Helyszín: Liszt Intézet Magyar Kulturális Központ
Tel: 03-6459-4931 Cím: Hibiya Azabujuban Bldg. 1F, 3-8-1 Azabujuban, Minato-ku, Tokyo
*Elérhetőség: 3 perces sétára az Azabu-juban állomástól a Tokyo Metro Namboku vonalán és a Toei Oedo vonalon.