Bánkuti András - Punkok

A kortárs magyar fotográfia mesterei

Dátum:  szeptember 8. - október 14.
Időpont: 15:00
Helyszín:  Liszt Intézet
Piiskopi 2, 10130 Tallinn
null

Bánkuti András - Punkok

A kortárs magyar fotográfia mesterei sorozatunk keretében ezúttal Bánkuti András Punkok c. kiállítását mutatjuk be.

A megnyitóra Intézetünk galériájában szeptember 8-án 18.00-kor kerül sor a művész jelenlétében - regisztrálni a jobboldalt lévő linken keresztül lehet!

András pályafutása alatt kétszer fényképezett magyar punkokat – a 80-as évek elején és tíz évvel később. A budapesti punk közösség, mint Európa minden nagyobb városában, az 1980-as években meglehetősen elszigetelt volt. Feltűnő öltözködésükkel tűntek ki a tömegből, és Andrást – aki a mindennapok megörökítésére törekedett –, érdekelte az életük. Nem lett része a mozgalmuknak, de a ’80-as évek végéig sok rendezvényükön, koncertjükön és privát partijukon részt vett.

Megkereste ezeket a fiatalokat budapesti találkozóhelyeiken, elkísérte őket a bulikba. Felment hozzájuk, bemutatkozott és elmondta nekik egy nagyobb fotóesszé tervét, amely az életükről szól. Néhányan beleegyeztek, hogy szerepeljenek a képein, mások nem bíztak benne, és azt mondták, nem bánják, ha a közelben van, de nem szabad képeket készítenie róluk. Minden héten visszatért hozzájuk, és mindig vitt nekik az előző héten fotózott fényképekből néhány darabot ajándékba nekik. Ne felejtsük el, hogy ez a digitális fényképezőgépek előtt volt. Hamarosan szinte mindannyian beleegyeztek a képek elkészítésébe, nagyon kevés problémája volt velük, az emberek nem voltak olyan agresszívek, mint manapság.

Találkozott néhány „divat punkkal” is, akik mindennapi ruhájukban jöttek a partikra, átöltöztek a WC-ben és 3-4 óra elteltével, miután a buli véget ért, visszaváltoztak konzervatív fiatalokká és hazamentek. Ők nem igazán érdekelték Andrást. Valódi punk embereket szeretett volna megismerni.

A ’80-as években a magyar médiában a punkok léte tabu téma volt, így kevés reménye volt arra, hogy képeit publikálhatja. Fotóit először egy rendőri magazinban tették közzé, a CPG nevű együttes bulijával kapcsolatban mint bizonyítékokat mutatták be. Mivel a fotók szerzőjét nem ismerték, a rendőrök nem jutottak el hozzá, de elővigyázatosságból elrejtette a negatívokat. Nem csak saját maga miatt, hanem a képeken szereplőkért is aggódott. Nem akart senkit veszélybe sodorni.

Tíz év alatt sokat változott a világ Magyarországon. A 80-as években a punk zenekarok csak egy napot tölthettek el a kulturális központokban, míg a 90-es években már saját klubjaik voltak, azokat saját művészek dekorálták. A punk mozgalom elérte, hogy elfogadták az életmódjukat, s zenéjüket a műfajok egyikeként. A punk már nem volt tabutéma, a róluk szóló publikációkat csak a fotósok vagy folyóirataik szerkesztőinek ízlése korlátozta, a cenzúra nem.

null

Bánkuti András (1958)
Fotóriporter; a Mai Manó Ház - Magyar Fotográfusok Háza alapítója.

Bánkuti András a középiskola után szakképesítést szerzett, majd elvégezte a Bálint György Újságíró Akadémia fotóriporteri tanfolyamát. Több kiadványnál dolgozott fotóriporterként és képszerkesztőként. Egy gazdasági hetilap fotóigazgatója volt 1995-2015 között, jelenleg a Digitális Fotó Magazin főszerkesztője. Fotói a magyar sajtó mellett a The New York Times, a The Guardian és a Business Week hasábjain is megjelentek.

1983-ban a Nemzetközi Újságíró Szövetség a "Sajtófotózás Nemzetközi Mestere" címet adományozta neki, 1991-ben pedig az Interpress Fotópályázat fődíját nyerte el. 1993-ban Balogh Rudolf-díjjal és Pulitzer-emlékdíjjal, 2010-ben pedig Táncsics Mihály-díjjal tüntették ki.

1996-ban Kolta Magdolnával és Kincses Károllyal közösen egyik alapítója volt a Mai Manó Ház - Magyar Fotográfusok Házának.

Publikációi: Győri Balett (1999), Szélső értékek (2003), Emberek (2007).

A New York Times lencsevégre kapva c. fotóblogja korábban lehozta punkos fotóit Behind the Iron Curtain címmel (https://lens.blogs.nytimes.com/2018/01/10/behind-the-iron-curtain-intimate-views-of-life-in-communist-hungary), valamint az i-d vice online magazin (https://i-d.vice.com/en_us/article/qvzv75/raw-photos-of-hungarys-underground-80s-punk-scene) méltatta és közölt vele egy hosszabb interjút.

Nemzeti Kulturális Alap