"Nekem a Balaton a Riviéra!"

https://culture.hu/hu/budapest/hirek/%E2%80%9Enekem-a-balaton-a-riviera!%E2%80%9D

Nyáron a Stuttgarti Liszt Intézet stílszerűen a Balatont mutatja be régi plakátokon, retro kiállítási tárgyakon keresztül egy izgalmas tárlat keretében, emellett megszervezte Duka Elemér és a Gypsy Chamber Orchestra koncertjét is. A hónap közepén előadást és közös meccsnézést is rendeztek a Németország-Magyarország labdarúgó Európa-bajnoki mérkőzés kapcsán, továbbá a Badeni Magyar Kulturális Napokra nemzetközi tudományos konferenciával készültek. A hónap végén pedig Magyarország mongóliai nagykövetének segítségével a magyar-hun-mongol kapcsolatokba nyerhettek betekintést az érdeklődők a Liszt Intézet segítségével.

2024. június 6-án nyílt a Balaton retro kiállítás az intézetben. A magyarok számára a Balaton a „magyar tenger”, vagy ahogy egy sláger mondja: „Nekünk a Balaton a riviéra”. A németeknek a Balaton szimbólum, mely a „Gulasch kommunizmus” idején az elszakított országból érkezett barátok és családok találkozóhelye volt, és olcsó kikapcsolódási lehetőséget jelentett számukra. A retro tárgyakkal ellátott sarkokkal kiegészített plakátkiállítás a közelmúltat, közös történelmünk boldogabb pillanatait idézi fel. A Herth Viktoria által összeállított anyag Veszprémben indult útjára, amely tavaly Európa Kulturális Fővárosa volt. A tárlat 2024. július 19-ig tekinthető meg.

2024. június 13-án Duka Elemér és a Gypsy Chamber Orchestra adott koncertet az intézetben. A fiatal, tehetséges, virtuóz gordonkaművész Duka Elemér és kamarazenekara a maga műfajában egyedülálló formáció. A Gipsy Kamarazenekar repertoárja a klasszikus művektől az izgalmas filmzenei feldolgozásokon és népdalfeldolgozásokon át a hagyományos roma zene komponált változataiig terjed. A tagok: Duka Elemér (cselló), Csík Gyula (cimbalom), Duka Vilmos (nagybőgő), Bóni Gyula (brácsa). A teltházas nagysikerű koncerten köszöntőt mondott Andre Raatzsch, a heidelbergi Német Szintik és Romák Dokumentációs és Kulturális Központjának Dokumentációs Osztályának vezetője.

2024. június 19-én Történelem, politika és kapcsolatok a Németország-Magyarország Európa-bajnoki csoportmérkőzést megelőző időszakban címmel tartott előadást az intézetben Prof. Michael Prosser-Schell. A német labdarúgó-válogatott 1954-es svájci világbajnokságon aratott győzelmét Magyarország favoritja ellen a berni csodának nevezik. Most ismét találkozott a két csapat, amely elegendő ok volt a német-magyar kapcsolatok aktuális eseményeiről és sajátosságairól szóló beszélgetésre. Ezt követően együtt nézték meg a Németország-Magyarország labdarúgó Európa-bajnoki mérkőzést.

2024. június 20-22. között nemzetközi tudományos konferenciát szervezett az intézet a Német kisebbség társadalmi, történelmi és kulturális szerepéről a magyarországi falvakban címmel a Badeni Magyar Kulturális Napok rendezvénysorozat részeként. Milyen struktúrák szerint működik ma a magyar-német kisebbség a magyar falvakban? Hogyan él ez a közösség, és milyen identitásformáló jelenségeket figyelhetünk meg napjainkban? Miként formálódtak a német-magyar kapcsolatok? Ezeket és más izgalmas kérdéseket vitatták meg a konferencián magyarországi, osztrák és német szakértők.

2024. június 24-én Dr. Obrusánszky Borbála történész, Magyarország mongóliai nagykövetének előadását hallgathatta meg a stuttgarti közönség és filmvetítést is tartottak a magyar-hun-mongol kapcsolatok eredetéről magyar nyelven a Liszt Intézetben. A film a hun-magyar-mongol rokonságot és közös történelmi múltat vizsgálta és innovatív módon ábrázolja a titokzatos hun népet, amelynek európai szerepe világtörténelmi jelentőségű volt, de nyelvét máig nem ismerjük. A rendezvény egyedülálló lehetőséget kínált az érdeklődőknek, hogy szakértők segítségével mélyebben megértsék az ősi kultúrák összekapcsolódását és rácsodálkozhassanak a történelem sokszínűségére.

null