Tihanyi Anna fotóművész Budapest A – Zs című kiállítása

Analóg-kollázs sorozat megnyitója a művész részvételével

Dátum:  szeptember 13. - október 28.
Időpont: 15:30
Helyszín:  Liszt Intézet
Szófia 1000, Akszakov u. 16.

Tihanyi Anna: BUDAPEST A-Zs

A 2022-ben elnyert NKA alkotói támogatás keretében elkészíthettem egy fotó alapú, analóg kollázs-sorozatot Budapest A-Zs címmel. A személyes élményekre épített AblakZsiráfomban sorra vettem azokat a kollektív emlékezeti ismeretanyagokat, amelyek absztrakt módon, egy letűnt koron keresztül villantják fel Budapest arcait.

A sorozat mellé készült el az a videoinstalláció is, amiben a generációm számára jól ismert, ikonikusan magyar értéket képviselő “ablakzsiráf” felépítéséhez hasonlóan, szó szerint fel-fel villantottam a város jellegzetességeit és történeteit. A slideshow ábécésorrendben mutatja be az általam szerkesztett magyar szócikkeket, talált és készített fotókat, jegyzeteket, személyes memorábiliákat, szimbólikus és hétköznapi elemeket.

A munkákat a Budapest Photo Festival keretében mutattam be az ArtPhoto Galériában. A megnyitó beszédet Martinkó József, az Octogon Magazin főszerkesztője tartotta.

„Budapesten születtem 1979-ben. Itt nőttem fel. Itt ismertem meg a lehetőségeimet és a korlátaimat. Budapest az a város ahonnan elmegyek, és ahová mindig hazajövök. A 80’-as évektől végigkísértem változásait és próbálom ismeretlen arcai ellenére, újra meg újra megtalálni magam benne. Az “ablakzsiráf ” az a képeskönyv, amiből megtanultam látni a világot. Amiben szerepel a nevem is, amiből megtudtam, hogy a tükör üvegből van, és hogy a barátok titkokat mondanak el egymásnak. Van benne magától értetődő dolog, van olyan, ami nem is létezik, gyakran pedig átvitt értelmű. Az Artphoto Galéria tárlatán sorra veszem azokat a személyes élményeket és kollektív emlékezeti ismeretanyagokat, amelyek egy letűnt koron keresztül villantják fel Budapest arcait. A generációm számára jól ismert, ikonikusan magyar értéket képviselő “ablakzsiráf ” felépítésén keresztül állítok össze olyan fogalmakat, melyek a város jellegzetességeire vagy történeteire utalnak.” (Tihanyi Anna)

Tihanyi Anna a Szegedi Tudományegyetem kommunikáció szakán végzett, diplomamunkáját fotótörténeti témában, „Álló mozgóképek” címmel írta. A Fotografus.hu Alapítványi Fotóiskola experimentális szakára járt 2002–2006 között, 2010-ben rendezte meg első önálló kiállítását.

2014-ben portfoliójával megnyerte az amerikai Lucie Foundation és az American Photographer’s Association által kiírt Lucie Awards Ösztöndíjat, amit a new york-i Carnegie Hall színpadán vehetett át. Önálló kiállítás keretében berlini sorozatát a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban mutatta be Budapesten, New Yorkban a Balassi Intézetben, csoportos tárlaton pedig a NordArt Nemzetközi Művészeti kiállításon Németországban.

2015-ben a női fotográfusoknak járó Julia Margaret Cameron Award nyerteseként részt vett a 4. Fotográfiai Biennálén Berlinben. Az Aesthetica Art Prize döntőseként szerepelt az Aesthetica Art Prize antológiában, munkáját a Critical Mass Top 50, és a LensCulture Emerging Talents 2016 nyertes alkotásai közé választották. 2017-ben a Felix Schoeller Photo Award döntősként szerepelt, és harmadik helyezést ért el a Fine Art Photography Award professzionális konceptuális fotográfia kategóriájában. Az Aesthetica Magazine munkáját a meghatározó kortárs fotóművésznőjeként emelte ki, tavaly pedig a BMW Art Makers döntősei közé választották.

Tihanyi munkái számos nemzetközi es hazai kiállitáson szerepeltek. Jelenleg Budapesten él és alkot a Budapest Art Factory non-profit művészeti kollektíva tagjaként.

Liszt Intézet Szófia

szeptember 13., szerda, 18:30

Megnyitja: Dimitri Sztefanov

A kiállítás október 28-ig tart.

A kiállítást a májusi Budapesti Fotófesztiválon is bemutatták, és a magyar Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre.