Szófia, Patriarh Evtimij út 1.
A Magyar Film Napja alkalmából tartott vetítésre a Bolgár Nemzeti Filmkönyvtár, az Országos Filmintézet – a magyar Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum, az Europe Cinemas és a szófiai Liszt Intézet által szervezett Magyar Filmnapok keretében kerül sor, Baron György filmkritikus, valamint Barkóczi Janka és Torma Galina, a Nemzeti Filmarchívum kutatóinak részvételével.
A szófiai Magyar Filmnapok április 29 és május 4. között várja az érdeklődőket.

Április 29. szombat
19:00: Megnyitó, CSONTVÁRY (1980, rend. Huszárik Zoltán, 106’)
Icko Finci, Baron György, Barkóczi Janka, Huszárik Zoltán és Torma Galina részvételével
Forgatókönyvíró: Császár István , Zene: Kocsár Miklós, Operatőr: Jankura Péter, Rendezte: Huszárik Zoltán, Szereplők: Ichak Finci (Csontváry, Z a színész), Drahota Andrea (Anna), Holl István (a Bolond), Bánfalvy Ágnes (Lilla), Dajka Margit (az anya)
Csontváry Kosztka Tivadar patikus egyszer égi sugallatot kapott: festővé kell lennie. Odahagyott csapot-papot, külföldre utazott, hogy a nagy motívumot megtalálja, megfesse. A kortársak őrültnek tartották, de Csontváry Kosztka Tivadar korszakos jelentőségű műveket festett…
A színész Z. szerepeiben keresi művészi és magánemberi énjét, így Csontváryban, a festőben, akit a színpadon kell alakítania. Csontváry, a monomániás festő-zseni életét, gondolatait, mindennapjait a mindenség töltötte ki, ő és a kozmosz azonosak voltak. Az élet minden pillanatát csodaként élte meg és prófétikus küldetéstudattal akarta átadni az embereknek. Végül is Csontváry vagy Z. az, aki Libanonban, Taorminában, Athénban, vagy az arab sivatagban jár, lohol fáradhatatlanul? A festő feladatát akarja beteljesíteni, a színész pedig önmagát meglelni a festőben. Sorsuk az elmebetegek közé vezeti őket: az egyiket, hogy adhasson magából másoknak; a másikat, hogy végre elvegyülhessen.
Huszárik Zoltán a színészkirályt, Latinovits Zoltánt álmodta a különös kettős szerepre. Tragikus halála után esett a választása a Magyarországon még alig ismert bolgár színészre, Ichak Fincire…

Április 30. vasárnap
17:00: SZERELEM (1971, rend. Makk Károly, 86’) a belépés díjtalan
Baron György filmkritikus, valamint Barkóczi Janka és Torma Galina, a Nemzeti Filmarchívum kutatóinak részvételével.
író, forgatókönyvíró: Déry Tibor, operatőr: Tóth János, főszereplők: Darvas Lili, Törőcsik Mari, Darvas Iván, Bitskey Tibor, Szakács Eszter, Orsolya Erzsi
A Szerelem 1970-ben készült, 1971-ben bemutatott fekete-fehér magyar filmdráma, amely Déry Tibor Szerelem és Két asszony című novellái alapján készült. Az alkotást Makk Károly rendezte, a főszerepben Törőcsik Mari, Darvas Iván és Darvas Lili játszik. Az 1971-es cannes-i filmfesztiválon elnyerte a Zsűri díját, az OCOC díját, a két női főszereplő pedig a zsűri külön dicséretében részesült.

Május 1. hétfő
17:00: A PRÓBA (1942, rend. Hriszan Cankov, 91’)
19:00: MAGASISKOLA (1970. rend. Gaál István, 82’)
Rendező: Gaál István, Író: Mészöly Miklós, Forgatókönyvíró: Gaál István, Mészöly Miklós, Zeneszerző: Szöllősy András, Operatőr: Ragályi Elemér, Szereplők: Ivan Andonov Gábor), Bánffy György György (Lilik), Meszléry Judit (Teréz), Kertész Péter, Harsányi Gábor, Fábián Ferenc
Mészöly Miklós azonos című kisregényének filmváltozata, parabolafilm, amely egy speciális kis közösség belső rendjét tárja fel. A pusztai solymásztelepre, ahol a kártékony madarakat pusztító vadász-sólymok idomításával foglalkozik néhány ember, egy napon fiatal mezőgazdász érkezik nyári gyakorlatra. Gábort először magával ragadja a különleges élet és a különleges emberek. Lilik, a telep-vezető munkája megszállottja, Teréz, az egyetlen nő, vonzó és kiismerhetetlen. De hamar kitűnik e kis világ kegyetlensége, deformáltsága, az élet egy hamis elképzelés erőszakos uralma alatt, amelyet Lilik képvisel. Ez a világ akkor válik igazán elviselhetetlenné, amikor lehetetlenné teszi Gábor születő szerelmét Teréz iránt. Gábor elmegy, mielőtt végképp elveszítené önmagát.

Május 1. hétfő
21:00 SZERELMEM, ELEKTRA (1974, rend. Jancsó Miklós, 91’)
forgatókönyvíró: Hernádi Gyula, Gyurkó László, operatőr: Kende János, vágó: Farkas Zoltán, zeneszerző: Cseh Tamás, főszereplők: Törőcsik Mari, Cserhalmi György, Madaras József, Balázsovits Lajos, Bajcsay Mária, Jobba Gabi
Aegisztosz (Madaras József) 15 évvel ezelőtt megölte Agamemnónt és elfoglalta trónját. Hatalomra kerüléséről minden évben látványos ünnepség keretében emlékeznek meg. Az igazmondás napján mindenki szabadon elmondhatja véleményét, de a nép hallgat, csak az eszelősnek tartott Elektra (Törőcsik Mari) lázítja az embereket a zsarnok ellen. Testvére, Oresztész (Cserhalmi György) visszatérésére vár, aki majd bosszút áll apjuk gyilkosán.

Május 2, kedd
19:00, HABFÜRDŐ (1979, rend. Kovásznai György, 76’), animáció a belépés díjtalan
Rendező: Kovásznai György, Forgatókönyvíró: Kovásznai György, Dramaturg: Molnár Gál Péter, Zene: Másik János. Operatőr: Losonczy Árpád
Mohay Zsolt kirakatrendező menyasszonya és a délutánra kitűzött esküvő elől Annához, az orvosi felvételire készülő védőnőhöz menekül. A vőlegény döntésképtelen: nem meri vállalni a házassággal járó felelősséget. Az aggszűz Anna igazi társra vágyik, egy férfi kell neki! Kettejük kellemes beszélgetését zavarja meg a menyasszony, Klári érkezése, aki – mit sem tudván arról, hogy jövendő férje-ura is itt lesz található – Annáért jött, hogy az esküvőre vigye. Klári – a másik kettővel szemben – nagymenő, határozott, önbizalomtól duzzadó személy. Hármuk értékrendjének ütközése nem kevés feszültséggel jár.

Május 2, kedd
20:30, ÖRÖKBEFOGADÁS (1975, rend, Mészáros Márta, 87’)
forgatókönyvíró: Grunwalsky Ferenc, Hernádi Gyula, Mészáros Márta, operatőr: Koltai Lajos, főszereplők: Berek Kati, Vígh Gyöngyvér, Fried Péter, Szabó László, Kádár Flóra, Boros János
A megözvegyült, 43 éves Kata (Berek Kati) anyává szeretne végre válni, de nős barátja, Jóska (Szabó László) nem akar házasságon kívül született gyereket. Egy nap bekopog hozzá a közeli nevelőintézetből megszökött fiatalkorú Anna (Vígh Gyöngyvér), szobát keres, ahol Sanyival (Fried Péter), a barátjával találkozhatna. Kata összebarátkozik az öntörvényű lánnyal, és segít neki megszerezni az engedélyt ahhoz, hogy összeházasodhasson a barátjával. Az Annával való találkozás segít neki meghozni a döntést, és végül saját gyerek vállalása helyett az örökbefogadás mellett dönt.

Május 3, szerda
18:00, AZ ÉN XX. SZÁZADOM (1988, rend, Enyedi Ildikó, 99’)
operatőr: Máthé Tibor, főszereplők: Dorota Segda, Oleg Jankovszkij, Paulus Manker, Andorai Péter, Máté Gábor
Dóri és Lili egypetéjű ikrek, akiket gyermekkorukban elválasztottak egymástól. Míg az egyikük érzéki nagyvilági nővé cseperedik, a másikukból érzékeny, kissé naiv lázadó lesz. 1899 szilveszterén ugyan véletlenül elsuhannak egymás mellett egy vasútállomáson, bolyongásaik során rendre elkerülik egymást, pedig még ugyanazzal a férfival is összehozza őket a sors. A kíváncsi úriembert az új század forradalmi találmányai ugyanúgy lenyűgözik, mint a két szeszélyes nő, akiket ő sokáig egyetlen személynek gondol.

Május 3, szerda
20:00, DÖGKESELYŰ (1982, rend. András Ferenc, 108’)
Forgatókönyvíró: András Ferenc, Munkácsi Miklós, operatőr: Ragályi Elemér, főszereplők: Cserhalmi György, Gladkowska Maria, Temessy Hédi, Perczel Zita, Blaskó Péter, Szabó László
A mérnöki pályát taxisofőrködésre cserélő Simon Józsefet (Cserhalmi György) két idős hölgyutasa meglopja. Az elvált, adósságban úszó férfi hiába fordul a rendőrséghez, nem hisznek neki, de még a főnöke is arra gyanakszik, hogy saját maga tüntette el a pénzt. Simon tehetetlen dühében maga kezd nyomozásba, és hamarosan meg is találja a profi tolvajokat. Előbb az egyikük kutyáját, majd a lányát rabolja el, és pénzt követel a szabadon engedésükért cserébe. A megzsarolt asszony a tiltás ellenére a rendőrséghez fordul, és ettől kezdve Simon számára már nincs visszaút.

Május 4, csütörtök
19:00, MEFISZTÓ (1981, rend. Szabó István, 140’)
író: Klaus Mann, forgatókönyvíró: Szabó István, Dobai Péter, operatőr: Koltai Lajos, főszereplők: Klaus Maria Brandauer – Szakácsi Sándor, Bánsági Ildikó, Krystyna Janda – Kútvölgyi Erzsébet, Rolf Hoppe – Szilágyi Tibor, Cserhalmi György, Andorai Péter, Karin Boyd – Káldi Nóra
Hendrik Höfgen (Klaus Maria Brandauer) feltörekvő színész Hamburgban. Nincs más vágya, csak hogy befusson. Amikor eljátssza Mephistót a Faustban, az ország legfelkapottabb színésze lesz. És az is marad, miután a náci párt átveszi a hatalmat. Barátai, felesége elmenekülnek, de ő megköti a maga kis kompromisszumait a hatalommal, hogy ne kelljen lemondani a sikerről.
