Húsvéti tojásfestés Csíki Virág és Bozzay Sári kézművesekkel

Dátum:  április 5.
Időpont: 15:00
Helyszín:  Liszt Intézet
Szófia 1000, Akszakov u. 16.

A gyerekfoglalkozásra:

A húsvéti ünnekpkörhöz kapcsolódva egyszerű népi kézműves technikákkal ismerkedhetnek meg a foglalkozás résztvevői. Egy berzselt tojást készítünk, mely egy levél lenyomatával lesz díszítve. A levelet szorosan a tojásra rögzítjük, így alá nem megy a festék. Ez a technika minden korosztály számára érdekes, a végeredmény pedig gyönyörű. Míg a hagymalében ázik a tojás, addig kukoricacsuhéból készítünk neki egy szép sodort tojástartót. (45-60 perc)

A felnőtt foglalkozásra:

A húsvéti ünnekpkörhöz kapcsolódva egyszerű népi kézműves technikákkal ismerkedhetnek meg a foglalkozás résztvevői. Egy berzselt tojást készítünk, mely egy levél lenyomatával lesz díszítve. A levelet szorosan a tojásra rögzítjük, így alá nem megy a festék. Ez a technika minden korosztály számára érdekes, a végeredmény pedig gyönyörű. Míg a hagymalében ázik a tojás, addig kukoricacsuhéból készítünk neki egy szép sodort tojástartót. Ezután belekóstolunk egy kicsit nehezebb technikába is, tojást írókázunk méhviasszal ez a technika jóval több gyakorlást igényel. (90 perc)

null

Csíki Virág: Népi kézművességgel és annak oktatásával foglalkozom. Tudásom alapjait kézműves szüleimtől kaptam, majd tanfolyamokon, kurzusokon bővítettem azt kedvem szerint. Eredetileg játszóház vezető és nemezkészítő szakoktató vagyok, de szívesen foglalkozom kosárfonással, szövéssel, bőrözéssel is. Jelenleg a népi bútorfestés a fő tevékenységem, ebben tudok leginkább kiteljesedni. Felföld kazettás mennyezeteinek mintáit dolgozom fel legszívesebben. Megrendeléseket vállalok, vásárra festek portékát és tanítom is a mesterséget. Nagyon fontosnak tartom a sokoldalúságot és a folyamatos szakmai fejlődést. Emellett élőszavas népmesemondással is foglalkozom, ez remek kiegészítője a kézműves foglalkozásoknak.

Bozzay Sári: Szakmám alapjait a Nádudvari Népi Kézműves iskolában sajátítottam el érettségi után. Az ott töltött három év főleg gyakorlati órákkal telt, amit nagyon élveztem és ma is az ott kapott szemléletmódból és gyakorlati alapokból építkezem. Népi kézműves, népi bőrműves végzettséggel zárult az életem ezen szakasza. Az ott kötött barátságok, azóta szoros együttműködéssé alakultak. Gyakorlati tudásomat a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem néprajz szakán kezdtem kiegészíteni az elméleti összefüggések vizsgálatával. Minden tevékenységem közben része volt az életemnek a kézművesség. Az egyetemi évek előtt kezdtem kártyaszövéssel is foglalkozni. Teljesen magával ragadott a technika végtelensége. A tudásom átadása is fontos szegmense az életemnek. Foglalkozásaimon korosztálytól függetlenül az alkotás örömének igyekszek teret adni. Sokszor tapasztalom a résztvevők által a lelkesedés erejét, amint az alkotás folyamata önbizalmat és bátorságot ad. Ezt az építő cselekvést önmagában is hatalmas értéknek tartom.
Amivel én foglalkozom, az az alkotásnak egy kulturális beágyazódását veszi alapul. A testünket és szellemünket használjuk az alkotás megszületéséhez, az alkotás magva mégis a lélek, minek kifejezési eszközei a motívumok és a technikák, vagyis a kulturális hovatartozásunk. Ezt a tapasztalatomat tartom fontosnak átadni a régről élő motívumvilágot és szakmai tudást használva. 

A Gorgonczás Népművészeti Egyesület 2021-ben alakult. Tagjaink a Kárpát-medence különféle vidékeiről gyűltek össze: Hargita megyétől, a Mátrán, Bakonyon és Pesten keresztül Nógrád megyei székhelyünkig rengeteg helyen megfordulunk. Legtöbben a messzi földön híres Nádudvari Szakiskolában sajátíthattuk el mesterségünk alapjait. Célunk a mestereinktől kapott szemléletmódot továbbadni: igyekszünk munkáinkat a mai kor igényeihez igazítani úgy, hogy közben gyökereinktől, hagyományinktól el ne szakadjunk. Munkáinkat az iskola színvonalának megfelelően, szakmailag igényesen készítjük el. Legtöbben a tárgyalkotás mellett tudásunk továbbadásával is foglalkozunk. Többen tettünk játszóház vezetői, illetve szakoktatói vizsgát is. Tanítunk táborokban, fesztiválokon, iskolákban, de szívesen tartunk mesterségbemutatókat, veszünk részt vásárokon, kiállításokon. Tagjaink közül többen megszerezték a Népművészet Ifjú Mestere díjat vagy Junior Príma díjas alkotók. Erősségünk a barátságunk is. Összefogásunk eredménye, hogy mesterségbeli tudásunk széles skálájának köszönhetően különböző igényeknek akár egyidejűleg eleget tudunk tenni. Egyéni ötleteinket, aktivitásunkat összefogásunkkal közösségi megtartó erővé formáltuk alkotói életünkben. Fiatal, lendületes társaságunk szívesen megfordul a világon bárhol!

Gorgonczás Népművészeti Egyesület. Forrás: Facebook

Gorgonczás Népművészeti Egyesület. Forrás: Facebook

Liszt Intézet Szófia

2023. április 5., 18:00

A foglalkozás a A Gorgonczás Népművészeti Egyesület tagjainak Bukarest (04.04) – Szófia (04.05) – Belgrád (04.06.) turnéjának része.

Csíki Virág és Bozzay Klára népművészek Szófiában húsvéti foglalkozást tartanak a Hagyományok Háza és Gorgonczás Népművészeti Egyesület támogatásával. Szeretettel várjuk Önöket áprlis 5-én tojásfestő műhelyünkben!