Dondukov út 36., 2. em.
A Liszt Intézet és a Nonsofia formáció újabb együttműködése eredményképpen a magyar geometrikus szcéna két kiemelkedő képzőművészét - Forgó Árpád (sz. 1972) és Robits Anikó (sz. 1978) fotóművészt ismerheti meg a bolgár közönség. Bejárva a világ legtöbb kontinensét, a két művész most először jön Bulgáriába, hogy bemutassa az elmúlt években készült, karakteres munkáit. Bár a művészekre jelentős hatást gyakorol Magyarország gazdag absztrakt hagyománya, műveik világszerte relevánsak, és a geometrikus művészet száz évvel ezelőtt lefektetett elveinek teljesen újszerű értelmezésével tűnnek ki.
Forgó Árpád (1972) Budapesten élő és alkotó képzőművész. A Magyarországon nagy múlttal rendelkező formázott vászon műfajának egyik jelentős megújítója. Munkáiból önálló kiállítást rendezett, többek között, a houstoni Anya Tish Gallery, a frankfurti Schlieder Contemporary és a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum. Csoportos kiállításokon vett részt a budapesti Ludwig Múzeumban és a Vasarely Múzeumban, a lettországi Rothko Múzeumban, valamint Németországban, a Museum Ritterben. Nemzetközi művészeti rezidenciaprogramok nagy hatással voltak alkotói attitűdjére; olyan szervezetektől, intézményektől kapott meghívást, mint a Vermont Studio Center és a Josef and Anni Albers Foundation az Egyesült Államokban, a Sydney Non Objective Contemporary Art Projects Ausztráliában, a Swatch Art Peace Hotel programja Sanghajban, legutóbb pedig a Montresso Art Foundation Marrakeshben. 2020-ban elnyerte a Pollock-Krasner Foundation alkotói ösztöndíját.

Robitz Anikó (1978) fotográfus, Budapesten él és dolgozik. A Szellemkép Fotóiskolában tanult analóg fotózást. Később a budapesti Milton Friedman Egyetemen szabad bölcsészeti és filmes tanulmányokat folytatott.
A rá jellemző absztrakt, geometrikus fotóinak alapja a kortárs építészet. Elsősorban fekete-fehérben fényképez. Képein az épített, városi környezet részleteit redukálja geometrikus alakzatokká, melyek az eredeti valóságtól eltávolodva új formákat és jelentéseket hoznak létre.
A 2008 és 2020 között készült fotográfiákat 2021-ben művészkönyvben teszi közzé. A könyv Ljubljanában és Bécsben a Metropolis című egyéni kiállításai alkalmával került bemutatásra.
Azóta ismét filmre fényképez, és saját maga laborálja képeit.
Képein az épített, városi környezet részleteit redukálja geometrikus alakzatokká, melyek az eredeti valóságtól eltávolodva új formákat és jelentéseket hoznak létre.
Műveit 2008 óta a ljubljanai és bécsi székhelyű Photon Gallery képviseli. A galéria rendszeresen kiállítja munkáit olyan rangos nemzetközi művészeti vásárokon, mint a Photo London, Photo Basel, MIA Milánó és a Fotofever. 2011 óta rendszeres kiállítója az Art Market / Art Photo Budapest művészeti vásárnak, és részt vesz annak különböző művészeti projektjeiben. Rendszeresen szerepel csoportos kiállításokon is, művei láthatók voltak a Los Angeles-i L.A. Center for Digital Artban (2010-2014), a budapesti Vasarely Múzeumban (2014-2023), az Aix-en-Provence-i Fondation Vasarelyben (2016), a New York-i Alma Gallery-ben (2016), a waldenbuchi Ritter Múzeumban (2019) és a budapesti Műcsarnokban (2021).
Szombathy Bálinttal és Minyó Szert Károllyal közösen megalapították a Fotószuprematisták csoportot, melynek bemutatkozó kiállítása 2014-ben Budapesten, a Robert Capa Központban volt. Ezt tíz kiállítás követte Európa és Oroszország nagyvárosaiban.

Szófia – Nonsofia Galéria és Archív, Dondukov út 36., 2. em.
június 13., csütörtök, 19:00. HIVATALOS MEGNYITÓ!
A kiállítást tárlatvezetések és gyermekműhelyek kísérik, a megnyitóra pedig a „Nonsofia” galériában és archívumban kerül sor, amely a Blvd. Dondukov 36. szám alatt található. Szeptember 20-ig látogatható előzetes bejelentkezés alapján a 0888240869 címen.



