Akszakov utca 16.
A Magyar Nemzeti Galéria 2022. évi, Art deco Budapest. Plakátok, tárgyak, terek (1925–1938) címmel megrendezett kiállítása – plakátok, bútorok, öltözékek, filmek és városi terek bemutatásával – átfogó képet nyújtott a két világháború közötti korszak jellegzetes vizuális kultúrájáról.
Az art deco irányzatban sokféle inspiráció keveredett: az avantgárd képzőművészet eredményei, a szecessziós stilizálás, a történeti stílusok idézetei, valamint a népművészet, az egzotikus kultúrák, vagy éppen az ókori Egyiptom művészetének újrafelfedezése. A plakátok is a lehengerlő hatásra törekedtek, amelynek eszköze lehetett a szemkápráztató látványosság, az elegancia csillogása, az erotika csábítása, az egzotikum varázsa, a sebesség mámora, az alvilág borzongató romantikája.
Az art deco egyszerre hatott a képzőművészetre, az iparművészetre, a filmre, a színházra, a zenére és az építészetre. A kiállítás középpontjában ezért a modern nagyvárosi élet állt: a kiállítás dramaturgiája a privát, intim szférától haladt a nyilvános felé. A plakátok tükrözték a kor jelenségeit: az új nőideált, a testkultúra tárgyait és a modern divatot, a sport és az egészség kultuszát, az újdonságokat (autó, rádió, hangosfilm), valamint a szórakozás olyan új formáit, mint a jazzkoncertek, a mulatók vagy a revük. Feltűntek az immár modern bútorokkal berendezett polgári otthonok is, amelyek használati és dísztárgyai sokszor az art deco iparművészet remekei voltak. A magánterek után a nagyvárossá váló Budapest életének terei is helyet kaptak, megidézve az áruházak és mozik csillogó világát, a hollywoodi sztárok kultuszát, valamint a legendás budapesti éjszakai életet, de megcsodálhattuk a Budapesten fellépő Josephine Bakert és a fantasztikus jelmezekben pompázó revütáncosnőket, ill. a „fürdőváros” Budapestet és Magyarország más tájait hirdető festői plakátok sorát is.
Jelen kiállításban a kereskedelmi reklám, a modern nő, a nagyváros szimfóniája, valamint a turizmus és országimázs tematikája köré rendezve mutatunk be húsz plakátot, amelyeket az eredeti tárlat kurátora, Katona Anikó válogatott ki a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria sokszínű gyűjteményéből.

Liszt Intézet – Szófia
Akszakov utca 16.
Megnyitó: 2025. február 6., csütörtök, 18:30
A kiállítást megnyitják: Katona Anikó, a kiállítás kurátora és Teodor Karakolev művészettörténész
2025. február 6. – április 22.
