A Rubik-kocka, amelyet feltalálójáról, Rubik Ernőről neveztek el, máig az egyik legnépszerűbb játék a világon, több mint 350 millió Rubik-kockát és annak utánzatait adnak el a világon évente.
Az alkotónak több, mint egy hónapba telt, mire végre sikerült megoldást találnia a mérnöki feladványra. Elmondása szerint valójában abban sem volt biztos, hogy létezik-e módszer a kocka megoldására, 43 252 003 274 489 856 000 különböző kombinációja van.
1974-ben a 30 éves Rubik Ernő építészprofesszor volt Magyarországon. Akkor támadt az az ötlete, hogy egy olyan geometria alapú játékot hozzon létre, amely segít a diákoknak könnyebben megérteni a térbeli kapcsolatokat. A Rubik-kocka első prototípusa fakockákból és papírból készült. 1980-ban a kockát az "Ideal Toy Company" szabadalmaztatta, a fejlesztők végül a "Varázskocka" helyett a "Rubik-kocka" nevet választották, mert attól tartottak, hogy az emberek az eredeti nevét a boszorkánysággal fogják társítani.
A Rubik-kocka őrület óriási volt az 1980-as években. A játékosok azon dolgoztak, hogy olyan stratégiát találjanak, amellyel felgyorsíthatnák a kocka kirakását és ezzel legyőzhetik a többieket. Erről kézikönyveket is elkezdtek kiadni, amelyek azonnal bestsellerek lettek.
A Rubik-kocka eladása az 1990-es évek során stagnált, de amikor megjelent A boldogság nyomában című hollywoodi produkció 2006-ban, az eladások ismét megugrottak, mivel az egyik főszereplő kezében szinte végig ott van a Rubik-kocka.
Ma már világszerte új kihívásokat találnak ki, új rekordokat felállítva, legyen szó a kocka kirakásáról lábbal, csukott szemmel vagy ejtőernyőről ugrás közben. A kocka a mai napig inspirálja az embereket, versenyeket szerveznek vele kapcsolatban, sőt a Guinness rekordok könyve is feljegyzi a különféle rekordokat.
#kulturnakapsula #podcast #magyarkulturalisintezet #LisztIntezetSzofia