Róma, Falconieri - palota (Via Giulia 1.)

2025. március 6-án, csütörtökön 20.00 órakor kerül sor a Falconieri-palotában Oláh Kálmán nevével fémjelzett jazz estre. A világhírű zongoraművésszel közösen fellép Ifj. Oláh Kálmán és Varga Helena. A belépés ingyenes.
Oláh Kálmán (1970) Rendkívül sokoldalú jazz-zongorista, zeneszerző, hangszerelő és tanár, a kortárs magyar jazz kiemelkedő alakja, aki mesterien ötvözi a jazz, a népzene és a kortárs klasszikus zene elemeit.
Már gyerekkorában tanult zongorázni, tizenhárom évesen ismerkedett meg a jazz-zel, öt évig Garay Attila tanítványa volt. 1987-ben felvették a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola Jazz Tanszakára, ahol előbb Szakcsi Lakatos Béla, majd Gonda János növendéke volt. A konzervatórium évei alatt több nemzetközi versenyen is részt vett, fellépett Tony Lakatossal és a László Attila Band-del. Tanulmányait 1990-ben fejezte be. Ugyanebben az évben Egri Jánossal és Balázs Elemérrel megalapította a Trio Midnight-ot, mellyel nagy sikerrel szerepeltek rangos hazai és külföldi fesztiválokon. Szintén 1990-ben a leverkuseni nemzetközi jazzverseny zsűrijének különdíját kapta, 1991-ben a lengyelországi Kaliszban megrendezett Mieczyslaw Kosz Nemzetközi Jazz-zongoraversenyen első díjat nyert.
1994-ben megalapította az Oláh Kálmán szextettet, mellyel egy évvel később nagy sikert arattak Franciaországban a Marciac Jazz Festivalon. Night Silence címmel megjelent albumukon Ablakos Lakatos Dezső, a kitűnő szaxofonos is közreműködött. Oláh Kálmánt 1995-ben a Hoeilaart Jazz Competition legjobb szólistájának választották, majd a floridai Jacksonville-ben megrendezett Great American Jazz Piano Competition harmadik díját nyerte el. 1999-ben jelent meg Moments from my Life című lemeze, amelyen saját szerzeményei mellett néhány Bach, Bartók és Debussy mű újrahangszerelt változata is hallható.
Első nagyobb lélegzetű művét, a Concerto for Jazz Orchestra-t 2001 februárjában mutatta be a Magyar Rádió a Budapest Jazz Orchestra közreműködésével. A darabból Concerto for Symphony and Jazz Band címmel szimfonikus zenekari átirat is készült, melyet a Miskolci Szimfonikus Zenekar mutatott be 2004-ben. 2001-ben került kiadásra a Stuttgarti Kamarazenekarral együttműködésben készült album, amelyen J. S. Bach Goldberg variációk című műve hallható, Oláh Kálmán improvizációival kiegészítve. 2000-től a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanít zongorát és zeneszerzést.
2006 szeptemberében Always című dalával elnyerte az egyik legrangosabb amerikai jazz-zeneszerzőverseny, a Thelonious Monk International Jazz Composer's Competition fődíját. Pályafutása során olyan neves művészekkel játszott együtt, mint Randy Brecker, Lee Konitz, Pat Metheny, Steve Grossman, John Patitucci, Jack DeJohnette, Tommy Campbell, Kenny Wheeler, Ron McClure, Stefano Di Battista, Jay Leonhart, Daniel Humair, André Ceccarelli, Paolo Fresu, Palle Danielsson, Ravi Coltrane és Philip Catherine.
1995-ben az év jazz szólistájaként, 2000-ben pedig a Trio Midnight tagjaként elnyerte az eMeRton díjat, 2001-ben Magyar Jazz Díjat, 2006-ban Liszt-díjat, 2008-ban Szabó Gábor-díjat, 2019-ben pedig Erkel Ferenc-díjat kapott. 2020: Artisjus díj – az Év könnyűzeneszerzője.
Ifj. Oláh Kálmán Junior Prima díjjal kitüntetett jazz-szaxofon művész a Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnáziumban végezte el középiskolai tanulmányait Kolmann Gábor növendékeként. Zenekarával, az Oláh Kálmán Jr. Quartettel, valamint édesapjával és testvérével, Oláh Kálmán és Oláh Krisztián zongoraművészekkel számos hazai és külföldi koncerten lépett fel. 2019 februárjában készítette el első lemezfelvételét: az Oláh Krisztián Quartet At the Back of My Mind című albumán szaxofonozik. 2020 februárjában mutatták be az anyagot a Művészetek Palotájában, a világhírű szaxofonos, Rick Margitza közreműködésével. Ugyanabban az évben tavasszal elnyerte a Lakatos Ablakos Dezső
ösztöndíjat, amely nagy hatással volt zenei fejlődésére. Az év végén újra a Müpában lépett fel, ezúttal a Bartók Béla Hangversenyteremben az Oláh Kálmán Szeptett tagjaként, olyan bőgőssel maga mellett, mint a világhírű John Patitucci. 2021 elején quartettje quintetté bővült,
és két saját kompozíciója (Donatella, Impromtu) stúdió́klip formájában került rögzítésre.
Utóbbi a Magyar Jazz Szövetség által megrendezett „Combo” verseny legjobb kompozíció díját nyerte el. Kiemelkedő tanulmányi és szakmai eredményei elismeréseként 2021-ben megkapta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíját. Tanárai
az egyetem mester szakán Borbély Mihály, Elek István és Bacsó Kristóf, akik nagyban hozzájárultak a fiatal művész előmeneteléhez. 2021-ben az MVM Zrt Junior Prima Díjjal honorálta eddigi munkásságát. Művész mester diplomáját kiváló fokozottal szerezte meg, majd a Zeneakadémia TMA60-as tanárképzésén vett részt, melyet sikeresen elvégézett.
Pedagógiai tanulmányait követően a Patrona Hungariae Alapfokú Zeneiskolában kezdte meg szakmai tevékenységét jazz-szaxofon és zeneelmélet oktatóként. 2023-ban három év oktatói tevékenység után Pedagógus 1 besorolási fokozatot szerzett. Kálmán jelenleg új anyagon
dolgozik, célja, hogy zenekarára írt kompozícióit, játékát külföldi nagy presztízsű termekben is megmutathassa, és ezzel a magyar jazz új generációját is pozícionálja a nemzetközi zenei szcénában.