Róma, Falconieri - palota (Via Giulia 1.)

Könyvbemutató: „Galeotto Marzio: De doctrina promiscua. Kritikai kiadás Békés Enikő bevezetőjével és jegyzeteivel'. Micrologus Könyvtár, 119. Firenze, Sismel, Edizioni del Galluzzo, 2024.
- mikor: 2025. január 30., 18 óra.
- hol: Római Magyar Akadémia, Via Giulia 1.
A belépés ingyenes.
A szerző jelenlétében felszólal:
Gian Mario Anselmi, a Bolognai Egyetem olasz irodalomtudományi emeritus professzora
Galeotto Marzio 1490 körül fejezte be De doctrina promiscua című művét, amelyet Lorenzo de' Medicinek ajánlott. Az orvosi-asztrológiai szöveg elsősorban az asztrológiai orvoslás területéhez tartozó témákat tárgyalja, ezzel összefüggésben kitér a csillagászat, a gyógyszerészet és a fiziognómia kérdéseire, de tárgyalja a mérgek, különböző gyógynövények és a talizmánmágia témáit is. Az értekezés leginkább Arisztotelész természetfilozófiájára, Galénosz fiziológiájára és ezek arab és paduai recepciójára épül, amelyeket általában a perzsa Avicenna és Pietro d'Abano professzor, a XIII. századi orvos, filozófus és asztrológus munkásságához szokás kapcsolni. Az értekezés az asztrológiával kapcsolatos középkori és kora újkori vitákban is fontos szerepet játszik, hiszen a szerző csatlakozik ahhoz a hagyományhoz, amely szerint az asztrológia nélkülözhetetlen szerepet játszik mind a gyógyításban, mind a betegség kimenetelének diagnosztizálásában. A jelen kiadás a mű első teljes kritikai kiadása, amely a szöveg mindkét fennmaradt, firenzei és vatikáni kéziratát is figyelembe veszi. A bevezető tanulmány célja a De doctrina promiscua és a paduai filozófus-asztrológus, Pietro d'Abano művei közötti párhuzamok bemutatása, beleértve az utóbbi tudományfelfogását is.
Békés Enikő kétszer volt a Római Magyar Akadémia ösztöndíjasa, 1999-ben művészettörténet szakdolgozatához (ELTE BTK) végzett kutatásokat a késő-antik portréművészet és a fiziognómia kapcsolatának témájában. 2001–2002 fordulóján pedig a Biblioteca Apostolica Vaticana-ban írta át a De doctrina promiscua kéziratát és kutatást végzett a mű eszmetörténeti elemzéséhez.