EREDET - kortárs művészeti kiállítás

Dátum:  március 13. - június 14.
Időpont: 18:00
Helyszín:  Collegium Hungaricum Róma
Róma, Falconieri - palota (Via Giulia 1.)

2024. március 13-án, szerdán 19.00 órakor nyílik a Falconieri-palotában az "Eredet" című kortás művészeti tárlat. Kurátor: Petrányi Zsolt.

Felszólalnak:

  • Kovács Ádám Zoltán, római magyar nagykövet
  • Németh Norbert, a Pápai Magyar Intézet Rektora
  • Kovács Levente, műgyűjtő

A megnyitót követően Kátai Natasa, Janszó Orsolya valamint Barbarics Csanád operaénekesek rövid koncertje várja az érdeklődőket. A koncert a Nemzeti Tehetség Központtal együtműködésben valósult meg. 

Műsor: 

  • A. L. Webber - Pie Jesu
  • F. Mendelssohn - Hexenlied
  • G. Puccini - Vissi d'arte (Tosca)
  • J. S. Bach- Prelude and fuge in b minor BWV 867
  • Kálmán E.  - Heie in den Bergen (Die Csárdásfürstin)
  • U. Giordano - La mamma morta (André Chenier)
  • Di Capua - O sole mio

A tárlat, amelyre a belépés ingyenes. június 14-ig tekinthető meg. 

"Az „Eredet” című kiállítás a 21. századi ember nézőpontjából, kortárs magyar művészek segítségével értelmezi Mózes ószövetségi öt könyvét. A művek hol egy-egy nagyobb témát, hol adott történetek egy mozzanatát emelik ki azért, hogy a mai néző figyelmét ne csak az Ószövetség ismert jeleneteire, hanem azok egyedi jelentéseire is felhívják.

A kiállított művek egy magángyűjtemény részei. Kovács Levente és Kovács-Szabó Tímea elkötelezett művészetpártolóként támogatták a művek létrejöttét, és egyedi kiállítási megjelenését. Nem első alkalommal tesznek így, az Eredet kiállítás előzménye a két éve bemutatott "Evangélium 21" kollekció, ami az Újszövetség 12 kiemelt jelenetét dolgozta fel 12 művész különböző médiumban készült alkotásaival. A projekt sikere tette lehetővé az újabb fejezet, az Ószövetség kezdő könyveinek feldolgozását.

A művek megvalósításához olyan művészeket kértünk fel, akik munkásságában a téma vagy már megjelent, vagy érdeklődtek az iránt. Ez esetben is a teljes kollekciót 12 művész művei alakítják, akik a legkülönbözőbb megközelítésekkel álltak a feladathoz. Az Ószövetség jelenetei között a művészet történetében a legtöbbet ábrázoltak, mint Ádám és Éva története, Jákob lajtorjája, a Tízparancsolat mellett több olyan aspektus is a művészek figyelmébe került, amelyek nem szokványosak. A művek, és most a kiállítás érdekességét épp az adja, hogy a mai néző olyan értelmezéseket láthat, amelyek a mózesi könyvek tovább gondolására, illetve újra olvasására sarkallnak.

A kiállító művészek több generációt képviselnek. Mindegyiküket a legjobb hazai intézményekből, illetve külföldön rendezett kiállításokról is ismerheti a közönség. Munkásságuk szerteágazó, különböző médiumokat és témákat érintenek. Az „Eredet” projektbe történő meghívásukat követően hosszú előkészítő munka vette kezdetét. Az egyéni kutatásokat, művázlatokat időről időre prezentálták, Zsengellér József teológus professzorral egyeztették. Az így kialakult üzenetek a művek sokféleségével olyan megközelítést nyújtanak, amiben a 21.század olyan témái is megjelnek, mint például az Ószövetség női szereplőinek szerepe a történetek alakulásában, vagy az áldozathozatal múltbeli és mai összekapcsolásának a kérdése.

A mostani, római Collegium Hungaricumban látható bemutató az Eredet gyűjtemény első bemutatkozása. A hely adottságai nem tették lehetővé a teljes műtárgyanyag megmutatását, de a majd minden alkotót felvonultató válogatással igyekszünk az művek gondolati és formai sokoldalúságát is megmutatni.

Az Eredet projekt művészei: Asztalos Zsolt, Chilf Mária, Czene Márta, Gerhes Gábor, Július Gyula, Magyarosi Éva, Mátrai Erik, Ráczmolnár Sándor, Szabó Eszter, Uray- Szépfalvi Ágnes, Zellei Boglárka, Wechter Ákos."

Petrányi Zsolt, kurátor