Róma, Falconieri - palota (Via Giulia 1.)
50 kortárs magyar képzőművész alkotását mutatja be a római Collegium Hungaricum “Dante univerzuma” 2022. április 28-án, csütörtökön 19.00 órakor nyíló kiállítása.
A tárlat apropóját a tavaly megrendezett Dante 700 emlékév adta, amikor is a Magyar Dantisztikai Társaság, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete és a Tiszatáj Alapítvány 50 kortárs magyar képzőművészt kért fel, hogy az emlékév alkalmából egy-egy alkotással járuljanak hozzá egy ünnepi kiállításhoz. Az így megszületett Dante univerzuma című tárlatot az érdeklődők láthatták már a szentendrei MANK Galériában, Dunaszerdahelyen, Szegeden illetve a budapesti Olasz Kultúrintézetben. A tárlat kurátora Sárkány Győző grafikus és Dr. Nátyi Róbert művészettörténész.
A műveket a római érdeklődők április 28 - június 9. között láthatják majd a Falconieri-palota galériájában. A megnyitón ünnepélyes keretek között bemutatásra kerül a kiállítás katalógusa is.
VÉGTELEN, VÁLTOZÓ, ÖRÖK SZÍNJÁTÉK
Dante hatása a kortárs magyar képzőművészetben
Könyvtárak, múzeumok, koncerttermek sokasága tölthető meg Dante művei és száműzöttsége története által inspirált alkotásokkal. A dantei gondolat vagy érzés a művészi tehetséggel megáldott ember tudatába vagy lelkébe bekerülve még évszázadok távlatából is él, s valami fontos, régi-új létrehozására sarkall. Ahogyan a fordító, Babits mondotta: a nagy alkotók „gyakran idő és tér távolságain át” hatnak egymásra, egymást erősítik. A Dante-inspiráció mint vezérelv szerint szervezett mostani kiállítás nagyszerű hagyományt folytat. A Millennium körüli esztendők idején érte el nálunk a fenti módon értelmezett vizuális Dante-interpretáció első csúcspontját: Zichy Mihály a Commedia néhány jelenetét illusztrálta. Molnár Árpád és Trill Géza díszlettervezők Gárdonyi Géza elképzelése alapján hatalmas körképet készítettek a pokolról a városligeti fasor végén felállított építményben. Valamivel később (1908) Körösfői-Kriesch Aladár elkészítette a budapesti Zeneakadémia előcsarnokában A művészet forrása című festményét. A magyar szecesszió nagy alakjának, Gulácsy Lajosnak a művészetét is inspirálta Dante, Paolo és Francesca, Beatrice találkozása Dantéval a kor legjelentősebb alkotásai közé tartozik, az 1906-os Dante képén saját vonásait egyesítette a költőéivel. További példaképpen említhetjük Fáy Dezső, Gy. Szabó Béla, Borsos Miklós, Schéner Mihály, Madarassy István nevét. A csoportos kiállítások közül a Keserű Katalin szervezte „Dante a magyar művészetben” címűt a Nemzeti Galériában huszonöt évvel ezelőtt, illetve a négy olasz és két magyar városban 2005–2006-ban bemutatott „Magyar művészek illusztrációi az Isteni színjátékhoz” (La Divina Commedia illustrata dagli artisti ungheresi, The Divine Comedy illustrated by hungarian artists) címűt az Olasz Kultúrintézet és a MAOE közös szervezésében, Sárkány Győző és Pál Mihály szakmai irányításával. Felidézhetjük továbbá az 1973-óta a ravennai Centro Dantesco által rendezett nemzetközi kiállításokon aratott magyar sikereket is.
(Pál József irodalomtörténész)
Kiállító művészek:
- AKNAY JÁNOS
- ARANYI SÁNDOR
- ÁZBEJ KRISTÓF
- BAKSAI JÓZSEF
- BAKY PÉTER
- BEREZNAI PÉTER
- BUDAHÁZI TIBOR
- DRÉHER JÁNOS
- DROZSNYIK ISTVÁN
- ERDŐS JÁNOS
- F. FARKAS TAMÁS
- FÜRJESI CSABA
- GUTI J. SOMA
- HENN LÁSZLÓ ANDRÁS
- HÉRICS NÁNDOR
- HÚS ZOLTÁN
- IFJ. DURKÓ ZSOLT
- KALMÁR JÁNOS
- KELEMEN DÉNES LEHEL
- KOVÁCS PÉTER BALÁZS
- LENCSÉS IDA
- LUZSICZA LAJOS ÁRPÁD
- MAGYAR GÁBOR
- MATZON ÁKOS
- MAYER BERTA
- NAGAMI
- OLAJOS GYÖRGY
- OLESCHER TAMÁS
- ÖRDÖG NOÉMI (NAOMI DEVIL)
- PIRK LÁSZLÓ
- PISTYUR IMRE
- PUHA FERENC
- RÉNYI KRISZTINA
- RÉSZEGH BOTOND
- SÁRKÁNY GYŐZŐ
- SÁRKÁNY ROLAND
- SEJBEN LAJOS
- SERÉNYI H. ZSIGMOND
- SZÉKÁCS ZOLTÁN
- SZEPESSY BÉLA
- TAMUS ISTVÁN
- TÓTH PITYA ISTVÁN
- TUZSON-BERCZELI PÉTER
- VARGA-AMÁR LÁSZLÓ
- VÁSÁRHELYI ANTAL
- VÉGH ANDRÁS
- VEREBES GYÖRGY
- VEREBICS KATALIN
- VESZELI LAJOS
- WROBEL PÉTER