Ákos - MAGUNK MARADTUNK című játékfilmjének olaszországi bemutatója

Dátum:  június 14.
Időpont: 18:00
Helyszín:  Palazzo delle Esposizioni
Via Nazionale, 194, 00184 Roma
null

A Roma, a portrait című fesztivál keretében június 14-én, szerdán 20.00 órakor kerül sor  Ákos Magunk maradtunk című kisjátékfilmjének olaszországi bemutatójára. 

A filmvetítést megelőzően Kudar Gábor, a római Collegium Hungaricum igazgatója tart rövid felvezetőt, majd a vetítést követően a rendezővel, Kovács Ákossal Szomráky Béla újságíró beszélget. 

A belépés ingyenes. 

 

ÁKOS - MAGUNK MARADTUNK

Ákos Magyarország egyik első számú popzenei előadója, énekes, dalszerző, szövegíró, 34 év töretlen sikerrel a háta mögött. Több mint 1 millió eladott lemezt és ezernél is több koncertet jegyez, de komponált már zenét múzeumnak, színházi előadásokhoz és filmekhez is. Közgazdasági végzettséggel rendelkezik, saját lemezkiadót és hangstúdiót működtet, több verses- és novelláskötete jelent meg, 4 gyermek édesapja.

Ákos tavaly áprilisban zenei pályája mellett új műfajban mutatkozott be: elkészítette első filmjét. A MAGUNK MARADTUNK című 27 perces kisjátékfilm forgatókönyvét saját novellájából írta, a filmet ő rendezte, és a filmzenét is ő jegyzi.

Az alkotás nem sokkal a 2022. áprilisi bemutató után elnyerte a Zsigmond Vilmos Magyar Operatőr Díjat kisjátékfilm kategóriában, bejutott a Magyar Mozgókép Fesztivál döntőjébe, majd számos nemzetközi fesztiválon is elismerésben részesült – Brnótól Bukarestig, Milánótól Avezzanóig, Sanghajtól Torontóig.

MAGUNK MARADTUNK (2022)
– kisjátékfilm, 27 perc –

A film egy taxisofőr monológja. A taxis vezet, a néző pedig mint egy utas hallgatja őt, ahogy beszél. Az idősödő ember próbálja értelmezni maga körül a világot, benne a saját helyét. Szövegeiben személyes vallomások és történelmi léptékű élmények keverednek. A felidézett emlékek megelevenednek Budapest utcáin, a sofőr pedig észre sem veszi, hogy élete képeit az utasa elé éli. Egyszerű tárgyak, magányos épületek és egy életen átívelő levelezés, emlékezetes tekintetekben megjelenő emberi sorsok vezetik a nézőt ebben a lírai kisjátékfilmben.

A film alapállása közép-európai, igazi magyar történet, amely a forgatókönyvíró-rendező családi eseményeiből is merít. „Akik ezen a tájon élnek, azoknak a családját ide-oda hányta a történelem” – fogalmaz a rendező. Rövid, sűrű jelenetek villantják fel a második világháború utáni újjáépítést, 1956-os magyar forradalmat és szabadságharcot, a 2006-os történéseket vagy a disszidensek problémáit.

Ákos saját novellájából összegyúrt kisfilmje egyben főhajtás a magyar film aranykora és olyan klasszikusok előtt, mint Andrej Tarkovszkij vagy Wim Wenders.