AZ 1945 MÁJUSÁBAN ZLATÁ KORUNA ÉS RÁJOV KÖRNYÉKÉN ZAJLOTT ESEMÉNYEK

A kötetet kiadta:
Zlatá Koruna községhivatala
Magyar Kulturális Intézet Prága
Magyarország Nagykövetsége, Prága

Szerzők: Antonín Decarli és Dr. Mőcsényi Mihály
Szerkesztők: Kelemen Gertrud – a prágai Magyar Kulturális Intézet igazgatója és Milan Štindl – Zlatá Koruna polgármestere
Szerkesztőasszisztensek: Temesi Petra, Tatiana Notinová, Nagy Ildikó és Gál Attila – a prágai Magyar Kulturális Intézet munkatársai
Grafikai szerkesztés és borítóterv: Kusy Ferenc
Nyomtatta: Typodesign s.r.o.

Előszó
dr. Boros Miklós, Magyarország nagykövete

75 éve békében élünk. A ma generációi, köztük magam is, sokszor nem is gondolunk bele, mekkora szó ez, milyen hosszú időszak, milyen áldás.

Ez a kiadvány azokra a magyarokra és csehekre emlékezik, akik életüket áldozták ezért. Bár az események elbeszélése során, mely először 2004-ben jelent meg, felsorolják a nevüket, az emlékezés pillanatait mégis érdemes ezzel kezdeni:
Balázs Lajos zászlós, Gergely Mihály szakaszvezető, Berkes Mátyás zászlós, Bense Pál honvéd, Krivjanek György honvéd, Jan Bouček (Rájov), Antonín Jindra (Rájov), Josef Fošum (Přísečná), Vojtěch Kozák (Přísečná), Růžena Kozáková, (Přísečná), Tomáš Puffer (Přísečná), Rudolf Hošek (Kuřim).

Rendkívül nagyra értékeljük, hogy Zlatá Koruna és Rájov lakosai megszakítás nélkül, minden év május 8-án megemlékeznek az elesett magyar honvédekről és a helyi áldozatokról. Külön köszönet ezért a település egykori vezetőinek, köztük kiemelten Antonín Decarli úr­nak, valamint a hagyományok méltó folytatását felvállaló jelenlegi polgármesternek, Milan Štind úrak. Az 1980-as évektől ezt a tiszteletteljes megemlékezést, a magyar kulturális intézet bekapcsolódásával, magyar kulturális programmal is kiegészítjük. Az események 75. évfor­dulója alkalmából pedig a 2004-es kiadvány újbóli, bővített kiadásával kívánunk hozzájárulni a megemlékezésekhez. Ez alkalommal az összes írást cseh és magyar nyelven egyaránt közzé tesszük, hogy a történtekkel a fiatal generációk is megismerkedhessenek, mind Zlatá Koruná­ba, de szerte Csehországban és Magyarországon is.

Jelen kiadványban ismét elolvashatják az Antonín Decarli, Zlatá Koruna volt polgár- mestere által írt összefoglalót és a helybéli cseh szemtanúk visszaemlékezéseit a 75 évvel ezelőtt Zlatá Korunában és Rájovban történtekről. Most ezt egészítettük ki a 96 éves Marie Mikšlová aszszony visszaemlékezésével, valamint az akkori események egyik magyar résztvevőjének, Mőcsényi Mihálynak az esszéjével. Mőcsényi Mihály (1919-2017) nem csak a II. világégés idején, Zlatá Korunában és környékén bizonyította helytállását. Kivételes tehetségét a legmagasabb magyarországi kitüntetéssel, a Kossuth-díjjal is elismerték. A tájépítészet magyarországi ok­tatásának megalapozójaként tartjuk számon, aki 1991 és 1993 között a budapesti Kertészeti Egyetem rektora volt. A cseh olvasóknak először lesz lehetőségük arra, hogy elolvashassák, hogyan maradtak meg Mőcsényi emlékezetében - és a visszaemlékezéshez kapcsolt képek által – a háromnegyed évszázaddal ezelőtti dél-csehországi események.

Az elmúlt időszakban a magyar-cseh kapcsolatok folyamatos erősödésének le­hetünk tanúi. Biztató és jövőbemutató, hogy ez olyan civil kezdeményezésekben is megnyilvánul, mint a cseh Zlatá Koruna és a magyar Bábolna települések tervezett testvértelepülé­si együttműködési megállapodása.

Köszönettel tartozom nem csak azoknak, akik segítették a visszaemlékezések újbó­li és bővített megjelentetését, hanem Zlata Koruna minden lakosának, akikkel együtt em­lékezünk most már évtizedek óta közös hőseinkre.

Áldott legyen emlékük, tetteik pedig szolgáljanak például az elkövetkező nemzedékek számára emberi helytállásból, becsületből, bajtársi együttműködésből.

null