a Střelecký ostrov mellett

Újra vízen a RIVER-POOL
A látványközpontú, címválasztásában is játékos, időszaki térinstalláció új vizekre kerül – ezen a nyáron a Moldván, közel a prágai Károly hídhoz, fedezhetjük fel.
A helyszínre készült, nagykiterjedésű, a spontán elhelyezkedés érzetét keltő, levegősen könnyed alkotás első látásra inkább hívogató játéka a szemnek, mintsem nehéz feladványokat tartalmazó szellemi tréning.
A méretes biliárdgolyókká alakított hajózási ütközőbóják a víz mozgásának engedve hol lágyan ringatóznak, hol pedig egy elhaladó hajó keltette hullámmozgást követnek a folyó felszínén.
Persze nem úsznak, hanem lebegnek; a hajózási bóják rögzítve vannak a mederhez, hiszen nem is igazi bóják ezek, hanem óriásira nőtt biliárdgolyók.
Ahogy a képzőművész egy interjúban elmondja, a rögzített színes/számos golyók fordított biliárdhelyzetben vannak lévén, hogy nem ők mozognak, hanem a „tábla”.
A RIVER-POOL korábban helyett kapott a Dunán, a Budapesthez közeli Szentendre partjánál (2016); az egyik legrangosabb műemléke, a Tatai vár alatt, az Öreg-tavon (2018-19).
Az installációban a biliárdgolyók készletét minden alkalommal egy fehér golyó és az oldalán lévő embléma egészíti ki. A felhasznált szimbólum kapcsolódik az aktuális helyszínhez, ugyanakkor a munka játékos karakteréhez igazodva, stilizáltan átrajzolva mutat meg egy évszázadokon át használt ikonikus jelvényt.
A Vltava esetében ez az egész város történetéhez szorosan kötődő, kőbe faragott dombormű, ami egykor a Károly-híd előtti Judit-híd építőköve volt, a Bradáč.
Ez a kis kőfej ma a Károly-híd mellett a rakpart támfalába építve található. A Moldvát korlátok közé szorító parti kövek között a kőfej évszázadokon keresztül gyakorlati célokat szolgált: amikor a folyó szintje elérte a szakállát, az Óváros lakóinak menekülniük kellett az árvíz elől. Közvetlen közelében ma is látható egy vízállást jelző mérőskála.
A fehér bóján feltüntetett Bradáč immár szellemként - ami a prágai házak történetében ugyancsak gyakori - a képzelet árján tova sodródva, szabadon követheti a víz mozgását.
Erre a kis időre megszökik bekövezett helyéről.
A RIVER-POOL látványában van valami megnyugtató – nem kell, hogy sodródjunk az ingatag árral, egy sorsszerűnek hitt eseménysor is megállítható.
A nyári szezonban a RIVER-POOL Prága klasszikus - Hradzsinra vetített panorámáját kívánja játékosan gazdagítani színes bójáival.
A Moldván elhelyezett billiárdgolyók az eddigieknél is interaktívabb helyzetbe kerülnek, hiszen kishajókkal és vízibiciklikkel megközelítve a néző maga irányíthatja mozgásukat.
A RIVER-POOL Prágában való bemutatásával célunk lökést adni a magyar-cseh kulturális kapcsolatoknak, erősíteni az együttműködéseket és felkelteni az érdeklődést Magyarország iránt.
A térinstalláció a MOL együttműködésével valósult meg.