Hunyaditól Kossuthig - A magyar történelem képregényeken keresztül

Dátum:  szeptember 12. - október 20.
Időpont: 08:00
Helyszín:  Agnès Szaboova Gallery
87 Rue Emile Zola, 76600 Le Havre

A párizsi Liszt Intézet jóvoltából szeptemberben látványos képregénykiállítás nyílik a Le havre-i Agnes Szaboova Galériában. A tárlat Németh Levente és az idén elhunyt Futaki Attila nemzetközileg is elismert képregény készítők munkáit mutatja be. A páratlanul magas színvonalat képviselő képanyag válogatás egy egyedülálló történelmi képregényantológiából, melyet 2023-ban jelentetett meg a Képes Krónikák Kiadó, Hősök tere - Magyar történelmi arcképcsarnok címmel. Németh Levente, a könyv „atyja”, művészeti vezetője 2024-ben megkapta a legnagyobb magyar képregényes elismerést, a Korcsmáros-díjat, többek között ezért a műért.

A Le Havre-ban bemutatott művek főszereplője a magyar történelem két híres alakja: Hunyadi János, a nándorfehérvári hős, és Kossuth Lajos az 1848-49-es szabadságharc vezetője. Az ő tevékenységüket, életük fontosabb momentumait láthatja a közönség modern, az ifjúság számára is könnyen befogadható, képregényes formában. A Hunyadi-történetet Bán Mór neves regényíró forgatókönyve alapján Németh Levente rajzolta meg, Fehér sziklák címmel, míg Kossuth Lajos történetét A magyar forgószél címmel Somogyi György szövege alapján Futaki Attila készítette.

A képregénykiállítással párhuzamosan az Agnes Szaboova Galériában láthatóak lesznek Stein Anna Franciaországban élő magyar művész szobrai és Fábián Erika munkái is.

Kiállításmegnyitó : 2024. szeptember 13. 18 óra

null

Németh Levente
Németh Levente (művésznevén Levi) az ország egyik legismertebb, külföldön is hírnevet szerzett reklámgrafikusa. A Magyar Képzőművészeti Egyetemen végzett tervezőgrafikusként 2002-ben. A tanulmányai után nagy reklámügynökségeknél dolgozott Art Directorként, majd 1998-ban létrehozta az Enter 98 Grafikai Studiót. Levi az elmúlt években számtalan szakmai sikert ért el, mint például az Art Directors Club Hungary díja, vagy a tervezőgrafikusok által adományozott Aranyrajszög díj. Levi tagja a Magyar Képzőművészeti Szövetségnek és a Magyar Művészeti Akadémia Ösztöndíjasa. Képregény készítőként 2017 óta dolgozik. Eddig hat saját képregénye jelent meg Magyarországon. 2024- ben megkapta a legmagasabb magyar képregényes elismerést, a Korcsmáros-díjat. 
A korábbi években, jelentős részben az MMA Ösztöndíjprogramja, valamint a külföldi magyar kulturális intézetek támogatásának köszönhetően, eljutott Helsinkibe, Londonba és, Brüsszelbe, ahol kiállításai sikerrel mutatták be az elmúlt években készített képregényalbumainak grafikáit.

Futaki Attila
A fiatalon elhunyt világhírű magyar rajzoló, Futaki Attila, számtalan amerikai, francia és magyar képregény szerzője. Futaki első sikerét a Spirál (írta Nikolényi Gergely) jelentette, amit 2008-ban a Magvető adott ki. Ő volt a Roham magazin első művészeti vezetője. Az USA-ban rajzai megjelentek a New York Timesban, az Atlanticben, a GQ-ban, a Forbesban. Az igazi sikert a három Percy Jackson kötet hozta el. Emellett rajzolt Conant és The Nameless City-képregényt is. Futaki számára az együttműködés a világhírű képregényíróval, Scott Snyderrel a Severed horrorsorozatban az amerikai karrier csúcsát jelentette.
A 2016-2021 közötti időszakban sorra jelentek meg képregényei a legnagyobb francia kiadóknál. Olyan képregény-bestsellerek létrehozásában vett részt, mint a Hypnos 1-2, a Le Tatoueur. A 2010-es években már újra rajzolt magyar megrendelésekre is: Budapest angyala, a 10 - A Puskás (2021), Hősök tere antológiában a Magyar forgószél és a művészeti vezetőként jegyzett Magyar Rocktörténet 1-2.
Futaki elnyerte az SND Award legjobb sport témájú műért járó díját (2013), az SND Award of Excellence-et (New York Times, 2016), az ADC Germany Awardot (FAZ, 2018), a hazai Zórád Ernő-díjat és a Goodreads Choice-t is.

Stein Anna
Stein Anna 1936-ban Budapesten született, és 1954 és 1956 között a Budapesti Képzőművészeti Egyetemen tanult, majd 1957 és 1962 között a párizsi Képzőművészeti Egyetemen Jean Souverbie és Jean Aujame freskó szakán folytatta tanulmányait.
Stein Anna élete a 20. századon átívelő utazás, a 30-as évek Magyarországától az 1956-os forradalom utáni Franciaországig. Szeretete a festészet iránt Párizsba vonzotta, de művészete kontinenseken keresztül vezette, munkáit a különböző civilizációk felfedezései táplálták.
Számos galériával együttműködött, és a FIDEM tagjaként részt vett nemzetközi kiállításokon is, alkotásait pedig neves intézmények vásárolták meg. 2003 óta párizsi vagy normandiai műtermében alkot, miközben munkáit világszerte különböző galériák állítják ki.

Fábián Erika
1988-ban született Budapesten. 2014-ben fejezte be vizuális grafikai tanulmányait a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. Festményein keresztül gondolatairól, érzéseiről, megélt tapasztalatairól, üzen a közönség felé. Világosan, kifinomultan és tudatosan fejezi ki magát. Nem fél műveiben foglalkozni a kortárs művészet problémáival. Számára a grafika nem csupán a hagyományos értelemben vett nyomatkészítést jelenti, hanem egy univerzálisabb művészetet, amely nagy lehetőségeket kínál az alkotásban.

A belépés ingyenes
Foglalás ITT