18 Rue Bonaparte, 75006 Paris
Az Új Auer Kvartett a Bartók–Pásztory-díjas Mendelssohn Kamarazenekar vezető művészeiből alakult vonósnégyes. Tagjai a legkiválóbb magyar mesterek műhelyeiben Kurtág Györgynél, Devich Sándornál, Simon Albertnél és Mező Lászlónál végezték vonósnégyes tanulmányaikat, s vettek részt Végh Sándor kurzusain. A Mendelssohn Kamarazenekarban szerzett sokévtizedes gyakorlat, számtalan koncert, nemzetközi turné és különböző felvételek készítése során szerzett tapasztalatok birtokában indult együttes a V’ART művészeti fesztivál keretében mutatkozott be 2024-ben. Ezt követően többek között a veszprémi Auer fesztiválon, a fehérvárcsurgói Károlyi Kastélyban rendezendő Quartettissimo fesztiválon. A vonósnégyes nyitottságára jellemző a más művészeti ágakkal való intenzív együttműködés, például a Forte Társulattal közösen bemutatott, Bartók Béla 5. vonósnégyesére készült koreográfia is.
Az együttes vezetője Kováts Péter, Bartók–Pásztory-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Zeneakadémia tanára, a veszprémi Auer nemzetközi zenei fesztivál művészeti vezetője. Az együttes további tagjai: Bendik Ágota hegedűművész, Nyári Gábor brácsaművész és Kárász András Péter gordonkaművész.
Quator Auer
A párizsi koncert alkalmából a társulat Lencsés Lajos oboaművésszel kiegészülve lép színpadra. „Lencsés est un des grands hautboïstes d’aujourd’hui” (Lencsés a mai nagy oboisták egyike”) - írta 1990-ben a híres párizsi zenei újság, a „Diapason”, az „Arany Diapason” díj odaítélésének alkalmából, melyet Lencsés egy oboa szonáta francia felvételéért kapott.
Lencsés Lajos 1943. január 18-án született muzsikus, akinek családjában nemzedékek óta hagyomány volt a zenélés. Évtizedek óta járja a világot és több mint 50 szóló CD felvételével nemzetközileg kivételes helyet foglal el kortársai között. Minden nemzetközisége ellenére Lencsés ragaszkodik magyar gyökereihez.
Zenei tanulmányait a Bartók Béla Konzervatóriumban és a budapesti Zeneakadémián kezdte, majd a párizsi Conservatoire National Supérieur de Musique et de Dande-ban folytatta. 1968-ban megnyerte a híres Genfi Nemzetközi Zenei Előadói Versenyt, mely az élvonalbeli muzsikusok közé emelte, s megalapozta nemzetközi tekintélyét.
Mint szólista eljutott Párizs, Bécs, Madrid, Brüsszel, Athén, Lisszabon mellett Amerika és Japán több koncerttermébe is. 1971-ben a Stuttgarti Rádiózenekar szóló oboistájának nevezte ki, mely pozícióhoz mai napig hűséges maradt. Fiatalkori kutatószelleme nem hagyta el, számtalan ismeretlen, kiadatlan műből készült lemezfelvételeinek egy része.
Lencsés a világ nagy zenei könyvtárainak állandó látogatója, hiszen mindig új művek után kutat. Mesterkurzust tartott a világ számos országában, Európában, az Egyesült Államokban és Japánban is. Hatvanadik születésnapja alkalmából a Magyar Köztársaság Lovagkeresztjével tüntették ki.

Lajos Lencsés
A koncert programja:
Druschetzky: g-moll oboanégyes
Farkas Ferenc: oboanégyes (Lencsés Lajos átirata)
Alexandre Tansman: Tryptyk
Az Auer Vonósnégyes és Lencsés Lajos oboaművész közös koncertje szakmai program megvalósítását 2024. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.