78 Rue Bonaparte, 75006 Paris
Az Art Deco Budapest című kiállítás a két világháború közötti időszak sajátos vizuális kultúrájáról nyújt áttekintést. A kiállítás középpontjában a magyar art deco áll, kiemelve a plakátművészetet és a modern városi életmódot.

A kiállítás az 1920-as és 1930-as évek izgalmas, jelentős változásokat hozó időszakát igyekszik bemutatni. A látogatókat a plakát műfaján keresztül kalauzolja el a korszakba és az Art Decóba. Száz évvel ezelőtt, az első világháború traumája és a spanyolnátha pusztítása után, az 1920-as évek második felében a gazdasági konszolidáció az emberek féktelen életörömmel párosult, az Art Deco ízlésvilágának középpontjában a csillogás és az olykor dekadens életöröm állt.
Az Art Deco sokféle inspirációból merített: az avantgárd képzőművészet vívmányaiból, a dekoratív stilizációból és a történelmi stílusok elemeiből, valamint a népművészet, az egzotikus kultúrák, sőt az ókori egyiptomi művészet újrafelfedezéséből. Az art deco plakátok mindenekelőtt a káprázatos látvány, az elegancia csillogása, az erotika csábítása, az egzotikum csábítása, a sebesség izgalma és az alvilág hátborzongató romantikája révén igyekeztek felkelteni az emberek figyelmét. Az art deco egyaránt hatással volt a képző- és iparművészetre, a filmre, a színházra, a zenére és az építészetre.
A kiállítás a magyar art deco vizuális kultúrájára összpontosít, különös tekintettel a plakátművészetre és a modern városi életmódra. Különleges plakátok, bútorok, ruházati cikkek, filmek és városi terek bemutatásán keresztül átfogó képet ad a két világháború közötti időszak sajátos vizuális kultúrájáról, és felhívja a figyelmet mindazokra az elemekre, amelyek szerepet játszottak a korabeli közízlés formálásában. A kiállított plakátok a korszak jelenségeit dokumentálják: az új nőideált, a modern divatot, a sport és az egészség kultuszát, valamint a találmányokat - az autót, a rádiót, a hangosfilmet - és a szórakozás új formáit, mint a jazzkoncertek, éjszakai klubok és revük.
Ez a kiállítás a Magyar Nemzeti Galéria eredeti grandiózus kiállításának kisebb léptékű rekonstrukciója.
A kiállított plakátok eredeti példányait a Magyar Nemzeti Galéria, az Országos Széchényi Könyvtár és a budapesti Iparművészeti Múzeum gyűjteménye őrzi. A plakátok mellett a QR-kódok beolvasásával Katona Anikó és Gyáni Gábor tanulmányait is felfedezhetik, amelyek betekintést nyújtanak az Art Deco magyarországi társadalmi kontextusába.
Kiállító partnerintézmények: Magyar Nemzeti Galéria, Országos Széchényi Könyvtár, Iparművészeti Múzeum.