552 West End Avenue, New York, New York, 10024
A New York-i Liszt Intézet és a Filharmónia Magyarország Kft. közös szervezésében valósul meg egy különleges hangverseny New York-ban az Saint Ignatius of Antioch Episcopal Church-ben 2024. május 18-án este 8 órától. A koncert fókuszpontjában a hangszerek királynőjének is titulált orgona áll.
Nincs még egy olyan hangszer, ami méretében, formájában, lehetőségeiben ennyire különböző és különleges, mint az orgona. Az intimebb hangzás megszólaltatásától egy zenekar helyettesítéséig sok mindenre képes. Bonyolultsága, az orgonistától elvárt kézzel- lábbal játszás komplexitása sokakat lenyűgöz. Nem véletlen, hogy templomokban a liturgiákon is Isten dicsőségének hirdetésére szánták, de egy valamire való koncertterem sem nélkülözheti az instrumentumot. Az Orgonák éjszakája programsorozat célja, hogy bemutassa a hangszer sokoldalúságát. 2019 óta minden évben az ilyenkor orgonaszó hallható nemcsak a szokásos helyszíneken, de köztereken, piacokon, fürdőkben, játszótereken, szeretetotthonokban, a Balaton közepén, a metró aluljáróban, de még a zenélő szökőkutak is orgonamuzsikát árasztanak ezen a különleges napon.
Az hangversenyen hazánk egyik legkiemelkedőbb orgonaművésze, Karosi Bálint kápráztatja el a közönséget virtuozitásával és zeneiségével saját és más zeneszerzők művein keresztül, Sallai Noémi klarinétművész közreműködésével.
A hangversenyre a belépés díjtalan!
MŰSOR
Karosi Bálint - orgona
Sallai Noémi - klarinét
- Hidas Frigyes: Orgonaszonáta (1966)
I.Moderato
II.Andante
III.Toccata
- Karosi Bálint: Cantilena (2005, klarinét és orgona)
- Karosi Bálint: Kodály Triptichon (2022, a Filharmónia Magyarország Zeneszerzés Versenyének győztes darabja)
III. Canonic Fanfare on Fölszállott a Páva
- Weiner Leó: Ballada, Op. 8. (Átirat klarinétra és orgonára: Karosi Bálint)
- Antalffy-Zsiros Dezső: Játékos faunok, Toccata orgonára
- Kodály Zoltán: Esti Dal (klarinét és orgona)
- Liszt Ferenc: B-A-C-H fantázia és fúga

Az előadókról
Karosi Bálint - orgona
Dr. Karosi Bálint 2015 óta a manhattani Szent Péter templom kántora és zenei igazgatója. A 2008-as lipcsei Bach-díj elnyerése után Bálint világszerte keresett előadóművész, aki Bach zenéjének interpretációjáról és barokk stílusú improvizációiról ismert. Lemezfelvételi portfóliójában szerepel a Hungaroton három albuma, köztük eredeti zenekari művei, valamint tizenhárom album J. S. Bach teljes orgonaműveiből. Bálint nemrég csatlakozott a Michigani Egyetem orgona tanszékéhez, ahol 2023 augusztusától orgonairodalmat, egyházzenét és improvizációt tanít.
Karosi kompozíciói között szerepel Bach elveszett Szent Márk-passiójának rekonstrukciója, négy orgonaverseny, két opera, kantáták, kórus-, zenekari és hangszeres művek. Nyolc kötetnyi orgonaművét a Leupold Alapítvány adja ki. Toccata in Memory of Bartók című műve a 2022-es NYACOP verseny kötelező műve volt, Kodály-triptichonja a Magyar Filharmónia 2022-es zeneszerzőversenyének első díját nyerte el, 2023-ban Syöjätär című orgonaversenye pedig a Kaija Saarijaho-díjat és a Finn Nemzeti Zeneszerzői Díj díját nyerte el Helsinkiben.
Karosi Bálint a Zeneakadémián tanult szülővárosában, Budapesten, a Conservatoire Superieure-ben Genfben, Svájcban és az ohiói Oberlin Konzervatóriumban. A Yale School of Music zeneszerzés szakán 2017-ben szerezte meg DMA diplomáját.
Sallai Noémi - klarinét
Sallai Noémi klarinétművész 2018-ban szerezte klasszikus klarinétművész mesterdiplomáját a világhírű The Juilliard School Zeneművészeti Egyetemen, ahol tanulmányait ösztöndíjjal folytatta. Alapdiplomáit a Bard College Egyetemen szerezte teljes ösztöndíjjal klasszikus klarinétművész és germanisztika szakokon. Számos hazai és nemzetközi zenei versenyen ért el első helyezést, így a carlinoi Nemzetközi Klarinétversenyen Olaszországban, az Országos Richter János Klarinétversenyen, a Manhattan International Music Competition zenei versenyen és a PRISMA Concerto Competiton zenei versenyen Kanadában. Klarinétművészként mind szólóban, mind kamarazenében és a zenekari repertoárt tekintve is otthonosan mozog. Szólóklarinétosként több kortárs, klarinétra írott darabot mutatott be a The Juilliard School kortárs zenei fesztiválján, a Focus Festival-on, illetve szólóestet adott a new york-i Magyar Főkonzulátuson a Charlotte White Salon de Virtuosi koncertsorozat szervezésében. 2017 nyarán a Budapesti Fesztiválzenekarral turnézott és működött közre a Mozart Don Giovanni című produkciójukban. 2018-ban bekerült a Carnegie Hall egyedülálló kamarazenei ösztöndíjas programjába, az Ensemble Connect-be, első magyarként. Itt két éven át rendszeresen koncertezett a Carnegie Hall színpadán, illetve részt vett ún. interaktív koncertek szervezésében.