Karácsonyi koncert Szamosi Szabolcs orgonaművész szereplésével

null

LONDON, 2024. DECEMBER 16.

2024. december 16-án a londoni Francia Protestáns Templomban mutatkozott be Szamosi Szabolcs Liszt-díjas orgonaművész a Hungarian Choir of Great Britain-nel. A hangverseny az Ars Sacra Fesztivál, valamint a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia támogatásával valósulhatott meg. A rendezvény a londoni Liszt Intézet éves programsorozatának kiemelt eseménye, melynek részeként a londoni magyar- és angol közösség együtt készül a karácsonyi időszakra a zene felemelő ereje által. Az idei hangverseny Szamosi Szabolcs magas szintű orgonajátéka és a Hungarian Choir of Great Britain értő kóruséneklése zengte be a londoni francia protestáns templom falait. A hangversenyt követően a közönség tagjai hosszasan beszélgettek a fellépőkkel és a szervezőkkel, kifejezve a hangverseny magas színvonala és meghittsége kapcsán érzett örömüket.

SZAMOSI SZABOLCS

Szamosi Szabolcs orgonaművész koncertezett Magyarország minden jelentős templomi és koncertorgonáján, Európa sok országában, valamint az USA-ban is. Elsőként Pannonhalmán találkozott a hangszerrel, majd Grazban szerzett orgonaművészi, orgonatanári és egyházkarnagyi diplomát. Munkája elismeréseként az osztrák kultuszminisztertől Würdigungspreis -t, a pécsi megyéspüspöktől kitüntetést, a kulturális kormányzattól pedig Liszt Ferenc-díjat kapott. Rendszeresen koncertezik több szimfonikus- és kamarazenekarral, közreműködőként és szólistaként is.

Sokféle hangszerrel játszott már együtt. A dzsesszel és annak karakteres hangszerével, a szaxofonnal társítva az orgonát, Dés Lászlóval koncertezett Magyarország számos pontján. Sebestyén Mártával megalkották a szakrális és a népzenei motívumok ötvözetét, a távolabbi zenei területek közös pontjait megtalálva és egymásra építkezve hoztak létre egy sikeres koncertsorozatot. Megálmodott, majd létrehozott egy „hang-tér-kép"-et Sigmund Groven norvég szájharmonika-művésszel, amelyhez mindkét művész zenei érzékenységére és alázatára szükség volt, hogy csak párat említsünk a hangszerpárosítások közül. Hatalmas energiákat mozgat meg instrumentális játékával. Minden koncertjén újszerű zenei különlegességeket nyújt hallgatósága számára. Improvizációiba beleszövi zenei talentumait, amelyekből nem hiányozhat a lendület, a magabiztos hangszerkezelés, az érzelmek sokszínűsége. Merészen használja az orgona „színeit”. Számos új zenei sorozat elindítója, nevéhez fűződik a Con Spirito Egyházzenei Fesztivál, az ország több, mint 100 pontján megvalósuló OrgonaPont sorozat, de ő álmodta meg a mára különleges népszerűségnek örvendő Orgonák éjszakája programsort is.1994 és 2013 között orgonistaként és zenei vezetőként is dolgozott a Pécsi Bazilikában. Jelenleg a Szegedi Dóm zeneigazgatója.

HUNGARIAN CHOIR OF GREAT BRITAIN

A Nagy-Britanniai Magyar Kórust a Beat Bazaar alapította a Góbéfest részeként, a Covid-19-pandémia idején. A kezdeményezés elsődleges célja az volt, hogy az együttzenélés öröme által egyesítse a magyar közösség tagjait az Egyesült Királyságban. Pávai Gyopár karvezető vezetésével és a Góbéfest zeneész csapatának segítségével, a kórus heti rendszerességgel online énekléssel kezdett együtténekelni. A nőikar több mint tíz résztvevője, az Egyesült Királyság különböző részeiből kapcsolódott be a heti online kóruspróbákba. A csoport tagjai között professzionális énekeseket és teljesen kezdőket is találunk , akiket a magyar zene, valamin a kóruséneklés iránt érzett szenvedély is összeköt. A kórus rendszeres fellépője a manchesteri Góbéfestnek, lenyűgözve a közönséget figyelemre méltó előadásukkal. Legyen szó hagyományos magyar dalok előadásáról vagy új anyagok felfedezéséről, a kórus következetesen elbűvölti hallgatóit az együttzenélés iránti elkötelezettségével.

REPERTOÁR

Gy. Kerényi – Gebhardi: Glória szálljon a mennybe fel

L. Bárdos: Aranyszárnyú angyal

D. Buxtehude: Nun komm, der Heiden Heiland

Palestrina: Jesu Rex Admirabilis

J.S. Bach: Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 659

F. Mendelssohn: Hebe deine Augen auf from Elias

C. Frank: Panis Angelicus

J.S. Bach: G-dúr preludium és fúga, BWV 541

Schuetky: Veni Domine

V. Magyaróvári: White Christmas

Enya: Adiemus

Z. Kodály: 3 Epigramma

Gy. Pávai: Dicsőség mennyben az Istennek

P. Wolf : Ave Maria

B. Bartók: Este a székelyeknél

F. Hidas: Csendes éj

A.Adam: Cantique de Noel – O Holy Night