Seiber Mátyás 120

Koncert, Kiállítás, Mesterkurzus

Dátum:  május 4.
Időpont: 13:00
Helyszín:  Liszt Intézet London
17-19 Cockspur St, London SW1Y 5BL

Seiber Mátyás 120 - Zene, Emigráció és Mobilitás

Idén ünnepeljük Seiber Mátyás zeneszerző születésének 120. évfordulóját. A kerek évforduló alkalmából a művész tiszteletére a Londoni Liszt Intézet többnapos rendezvénysorozatot szervez a Seiber Mátyás Alapítvány, a Royal College of Music és a Schott Music London támogatásával.

A programsorozat nyitásaként kétnapos zártkörű mesterkurzust szervezünk a Liszt Ferenc Zeneakadémia és a Royal College of Music hallgatói részére, Stachó László (Zeneakadémia, Budapest) és Norbert Meyn (Royal College of Music, London) vezetésével. A kurzust kiállítás, kerekasztal-beszélgetés és koncert kíséri.

Részletes program - 2025. május 4.:

  • 14.00: kapunyitás a „Seiber Mátyás és a náci Európából származó emigráns zenészek hagyatéka Nagy-Britanniában” című kiállításra (kurátor: Norbert Meyn, Royal College of Music).
  • 15.00: kerekasztal-beszélgetés a zeneszerző lányával, Julia Seiber Boyddal és Florian Schedinggel (University of Bristol).
  • 16.00: Ünnepi koncert kiemelkedő kamarazenei és vokális darabokkal, köztük Seiber nemrég felfedezett, énekhangra és gitárra írt „Minnaloushe” című dalainak ősbemutatójával, valamint a Halas & Batchelor ikonikus animációs filmjének, a “The Owl and the Pussycat” (A bagoly és a kandúr) vetítésével és élőzenével. A koncerten Seiber munkásságának bajnokaivá vált hivatásos zenészek találkoznak a Zeneakadémia (Budapest) és a Royal College of Music (London) zenészhallgatóival, akik Stachó László és Meyn Norbert mesterkurzusán dolgoznak együtt.

A kiállításról:

  • Megnyitó: 2025. május 4. 14:00
  • Látogatható: 2025. május 5-10., 15:00-18:00

A kiállításon fényképek, kéziratok, koncertprogramok és emléktárgyak, valamint a Royal College of Music „Music, Migration, and Mobility” című utazó kiállítása látható, amely Seiber és a náci Európából származó emigráns zenésztársai brit szerepvállalásának jelentőségét vizsgálja.


Seiber Mátyásról:

Seiber Mátyás (1905-1960) igazán európai karriert futott be Magyarországon, Németországban és Nagy-Britanniában, ahol 1935 után sikeres zeneszerzőként és befolyásos tanárként élt. Számos kompozíciója, például a zongorára írt Leichte Tänze, a Jazzolettes, a modernista kamarazene, a „nonszensz dalok”, a kórus- és zenekari művek, valamint az 1952-es Állatfarm című népszerű animációs filmhez írt filmzenéi a mai napig népszerűek.

Seiber Kodály Zoltán egyik kedvenc tanítványa és életre szóló barátja volt. 1928-ban Németországba költözött, és a frankfurti Hoch Konzervatóriumban tanított jazzt, mielőtt 1933-ban a nácik kiutasították. Nagy-Britanniában tonális és atonális kamarazenét, kórus- és zenekari műveket, valamint népdalfeldolgozásokat, könnyűzenét és filmzenét komponált - számos neves szólistának, köztük Dennis Brainnek, Julian Breamnek, Varga Tibornak, Max Rostalnak és Peter Pearsnek. Tagja volt a Nemzetközi Kortárs Zenei Társaságnak és alapító tagja a Society for the Promotion of New Music in Britain (Társaság az Új Zene Promóciójáért Nagy-Britanniában) nevű szervezetnek. Az Egyesült Királyság egyik legjelentősebb zeneszerzés-tanáraként tartották számon, számos tanítványt vonzott a világ minden tájáról - akiket otthonából, Caterhamből tanított. 1942-től részmunkaidőben a Morley College-ban is tanított.

null