Liszt Kulturális Napok

Táncos Magyarok – a Magyar Állami Népi Együttes táncelőadása

Táncos Magyarok – a Magyar Állami Népi Együttes táncelőadása

Az 1951-ben alapított Magyar Állami Népi Együttes hivatása és feladata a magyar nyelvterület népművészeti hagyományainak, mint nemzeti értéknek a gyűjtése, életben tartása és színpadi formában való továbbadása.

A Táncos magyarok egy antológiaszerű válogatás a Kárpát–medence legszebb táncaiból és zenéiből, korokon és határokon átívelő utazás. Hitet téve az összetartozás megkérdőjelezhetetlen valóságáról, nagy ívű panorámaként mutatja fel azt a paraszti örökséget, azokat a páratlan kulturális és szellemi javakat, melyeket az ezeréves együttélés hagyott ránk.

Az MÁNE előadása a Liszt Kulturális Napok nyitórendezvénye volt,teltházzal és rendkívül lelkes közönséggel. . Kiemelendő a helyszín, amely Szlovénia legrégebbi, országosan és nemzetközileg is elismert folklórfesztiváljának régiója, a Folklórfesztiválok és Hagyományőrző Csoportok Világszövetségének – CIOFF – tagja, amely 2024-ben ünnepli fennállásának 60. évfordulóját. A Jurjevanje nevű rendezvény idén június 19-e és 23-a között lesz, így a MÁNE produkciója tökéletes felvezetése volt a fesztiválnak. Az eseményen részt vett többek között Polona Kambič, a város polgármestere, akivel további együttműködést tervezünk a néptánc területéről.

„Jógyakorlatok az EKF cím előtt és után” – Beszélgetés Veszprém és Nova Gorica EKF projektjeiről

„Jógyakorlatok az EKF cím előtt és után” – Beszélgetés Veszprém és Nova Gorica EKF projektjeiről

Veszprém 2023-ban, míg a szlovéniai Nova Gorica 2025-ben viseli e nemes címet, így pont féltávnál, a Liszt Intézetben osztották meg tapasztalataikat egymással. Ennek apropóján szerveztük ezt a kerekasztal beszélgetést, ahol Mike Friderika, a Veszprém EKF projekt programfejlesztésért felelős igazgatója és Stojan Pelko, a Nova Gorica EKF programigazgatója, volt államtitkár vettek részt, hogy megosszák egymással és a közönséggel az európai projekt jógyakorlatait, milyen előzetes várakozások, utólagos tapasztalatok várhatóak egy ilyen évad előtt és után.

A beszélgetés amellett, hogy a nagyközönségnek szólt, nagyon fontos volt a két város közötti szakmai kapcsolatok építésére és ápolására.

„Veszprém, Bakony, Balaton – egy ragyogó régió” – kiállításmegnyitó

„Veszprém, Bakony, Balaton – egy ragyogó régió” – kiállításmegnyitó

Veszprém, a Bakony és a Balaton közösen ragyogott Európa térképén 2023-ban az Európa Kulturális Fővárosaként. Ezt a térséget és annak kincseit hivatott bemutatni a VEB2023 EKF program turisztikai jellegű kiállítása, ahol megismerhetjük a táj és az itt élő emberek történeteit, a természetjárók számára érdekes helyszíneket, az építészeti különlegességeket és nem utolsósorban az EKF program hosszútávú fejlesztéseit és eredményeit is.

A beszélgetés után a vendégeknek lehetőségük nyílt a Veszprém EKF által készített kiállítás megtekintésére. A kiállítás és a beszélgetés a Veszprém 2023 projekt follow-up programja, amellyel a Liszt Intézet továbbra is támogatja a város kulturális törekvéseit és nemzetközi kapcsolatainak építését, többek között Szlovéniában is.

„Vitéz László – Malombonyodalom” – A debreceni Vojtina Bábszínház előadása

„Vitéz László – Malombonyodalom” – A debreceni Vojtina Bábszínház előadása

Vitéz László kétségkívül a magyar színházi kultúra egyik legszínesebb, legelevenebb alakja. Piros sapkáját, palacsintasütőjét, jellegzetes szófordulatait egyaránt ismerik kicsik és nagyok. Velünk él, de sosem öregszik meg. Az élő hagyomány mindig utat mutat a jelennek, és érvényes válaszokat ad minden időben. Pont, mint Vitéz László.

A rendezvény a ljubljanai magyar közösség számára került bemutatásra, a délutáni magyar iskola keretében, ezzel is elősegítve, hogy a diaszpórában élő magyar gyermekek is megismerkedhessenek a magyar bábszínjátszással és kultúránk ezen szegletével. A 27 magyar gyermek részvétele kiemelkedőnek számít, mivel a ljubljanai magyar közösség létszáma igen alacsony, és főként idősek alkotják.

„Nem csak paprika és gulyás” gasztronómiai könyv- és főzőbemutató

„Nem csak paprika és gulyás” gasztronómiai könyv- és főzőbemutató

A Liszt Kulturális Napok nem lenne teljes a magyar gasztronómia nélkül, így most egy már régóta várt, hiánypótló könyv bemutatójára került sor. Prof. Dr. Janez Bogataj történészprofesszor legújabb könyve, a „Nem csak paprika és gulyás” című mű a magyar gasztronómiát, ételeink és italaink változatosságát és sokszínűségét mutatja be; a kulturális sokszínűség a modern értelemben vett gazdagság legnemesebb formája. A könyv fő mondanivalója, hogy magyar konyha a hagyomány és a modern innováció, a rusztikusság és az elegancia ötvözete. Nem csak a paprika és a gulyás határozza meg!

A könyvbemutatón Valentina Smej Novak, televíziós műsorvezető beszélgetett Janez Bogataj professzorral a májusban a Hart kiadónál megjelent műről, majd néhány receptet el is készítettek, hogy a magyar ízeket elsőkézből ismerhesse meg a nagyközönség. Az ételekhez illő tokaji borokat a tokaj-hegyaljai Mádi Borbirtok jóvoltából kóstolhatták meg a résztvevők, amelyet a Debreceni Népi Együttes néptánc előadása és népzenei összeállítása kísért.

A rendezvény az intézet évente kétszer megrendezésre kerülő, eliteket megszólító programjának egyike volt, amely nagy sikert és elismerést aratott. A rendezvényen több fontos ljubljanai intézmény igazgatója, vezetője megjelent.

„Magyarország kincsei” kirakodóvásár

„Magyarország kincsei” kirakodóvásár

Június 7-én a szlovén közönség is felfedezhette és kipróbálhatta a legkülönfélébb magyar borokat és kistermelői különlegességeket, valamint felfedezhette a magyar kézművességet, amely hűen tükrözi a magyar hagyományokat és kreativitást. A vásári hangulatot magyar népzene-, és néptáncbemutató, valamint bábelőadás tette felejthetetlenné. A gyerekeknek kézműves foglalkozással, bábszínházzal és kvízzel készültünk. A nyereményjátékon több értékes nyeremény, többek között egy debreceni wellness-hétvége talál majd gazdára.

„Vitéz László – Malombonyodalom” – A debreceni Vojtina Bábszínház

„Vitéz László – Malombonyodalom” – A debreceni Vojtina Bábszínház

Vitéz László kétségkívül a magyar színházi kultúra egyik legszínesebb, legelevenebb alakja. Piros sapkáját, palacsintasütőjét, jellegzetes szófordulatait kicsik és nagyok egyaránt ismerik. Velünk él, de sosem öregszik meg. Az élő hagyomány mindig utat mutat a jelennek, és érvényes válaszokat ad minden időben. Pont, mint Vitéz László.

Ezen program elsősorban a szlovén, kisgyermekes családoknak szól, hogy megismerkedhessenek a magyar bábszínjátszással, valamint az intézet tevékenységével, különösképpen a rendszeres gyermekfoglalkozásinkkal. Az előadást több ljubljanai óvodai csoport is megnézte.

A Debreceni Népi Együttes táncelőadásai és táncháza

A Debreceni Népi Együttes táncelőadásai és táncháza

A Debreceni Népi Együttes 1950 tavaszán alakult azzal a céllal, hogy összegyűjtse és műsorában feldolgozza az alföldi magyar néphagyományokat, dalokat, táncokat. A Debreceni Népi Együttes az

Örökös Kiváló Együttes címmel, Kölcsey Ferenc- és Pro Urbe díjjal büszkélkedhet, valamint a 2008. évben Megyei Príma Díjban részesült. Az Együttesben jelenleg 5 korcsoportban közel 200 fő táncol, így a debreceni kulturális élet meghatározó szereplője. A Liszt Kulturális Napok keretében Debrecen környéki pásztortáncokat, botolást, énekeket adtak elő, az együttes zenekarának kíséretével.