Gürsel Mah. İmrahor Cad. No:23 B Blok Kağıthane/Isztambul
Alkotói folyamataim során évekkel ezelőtt megszületett bennem egy projekt alapgondolata, amikor hazámban Magyarországon összetalálkoztam egy török művészeti technikával. A magyar és török kultúrában felfedezhető hasonló virágmotívumok keltették fel leginkább az érdeklődésemet, kíváncsi lettem, működnének-e a magyar motívumok más hagyományos technikával megjelenítve is? Ekkor kezdett el foglalkoztatni a magyar kultúra motívum rendszerének bemutatása újragondolva. Az elmúlt évek folyamatos autonóm keresgéléssel, ismeretek gyűjtésével teltek. A magyar művészeti tudás és lenyűgözően gazdag művészi mintakészlet iránt való érdeklődés felkeltése, megismertetése a szándékom egy idegen, azonban sok közös pontot mutató kultúrában, művészi transzformáció útján.
Az eddigi információim, tapasztalataim, önálló képzőművészeti alkotásaim során megszerzett tudásommal újabb és újabb kapukat nyitva az alábbi, még megválaszolatlan kérdésekre keresem a választ:
- Meddig és hogyan transzformálható egy jelentéssel bíró forma, információ, hogy még megtartsa önmaga lényegét?
- Hogyan változhatnak, milyen formában alakulhatnak a gyökereket, a kultúra esszenciáját magába foglaló motívumok?
- Mi az a pont, ahol elveszti önmagát, mi az ahol szétesik és jelentés nélkülivé válik, és mi az amikor új jelentést kap egy forma?
- Anyag, technika, szín, kontextus,...mi az, ami a jellegzetességet adja? A hiánya is megteremti a létét? Mi az a minimum, amivel kifejezhetünk valamit?
A tulipán mintakészlet és a különböző technikák felhasználásával egy olyan területre szeretnék eljutni, amely egyszerre autentikus, mert hagyományőrző, valamint kortárs, mert újszerű megközelítést használ. A törökországi autentikus helyi adottságok kiváló terepet kínáltak a munkafolyamatomhoz. A kutatói munkámat rengeteg írott háttéranyag és számos helyi művész segítette.
Sok-sok kutatás, megannyi próba és a megismert török művészeti technikák elemzése után, a magyar mintakészlet sajátosságait figyelembe véve, azokat megtartva, autentikus ám újszerű megjelenítéséhez a török Kaat'ı papírvágó művészeti technikával illetve a mozaik technikával való megalkotásukat nagyon érdekesnek találtam. A magyar motívumok síkszerű ábrázolásai a török technikák segítségével újfajta megjelenést kaptak. A minták autentikus megjelenéseit a török kultúra áttranszformálta. Izgalmasan újszerű konteksztusba kerültek.
Kultúrák elemeinek harmonikus alkalmazása kulturális fejlődést eredményez.
A többfázisú projektem kísérleti szakaszának lezáró eredményét tekintheti meg
a kedves érdeklődő.
Tóth Lea
magyar képzőművész