Kaisaniemenkatu 10, 00100 Helsinki

Kőrösi Csoma Sándor
Deák Ferenc magyar nyelvű élménybeszámoló előadása: Kőrösi Csoma Sándor nyomában a Himalájában
- 2025. február 27-én, csütörtökön 18:00
Grafikai kiállítás: Pilgrim Scholar – Alexander Csoma de Kőrös 1784–1842
- 2025. február 27 – március 21. között
- a Liszt Intézetben (Kaisaniemenkatu 10, Helsinki)
Deák Ferenc magyar nyelvű előadásán felejthetetlen utazásáról hallhatunk, amely során feleségével bejárták a híres tudós, Kőrösi Csoma Sándor útjának egy szakaszát a Himalájában.
Regisztálás az előadásra február 26-ig a https://forms.office.com/e/BfUDmQLBSy linken.
„Erdélyi származásom és székely őseim miatt mindig szívesen utazom feleségemmel Székelyföldre. Korábban egy nyári kirándulásunk alkalmával jutottunk el Csomakőrösre, ahol a falu Fő terén meglátogattuk Kőrösi Csoma Sándor emlékszobáját. Az ott szerzett élményeim arra ösztönöztek, hogy bővítsem ismereteimet Csomáról. 2018-ban elhatároztuk, hogy felkeressük Csoma sírját Darjilingben. Utazásunk előtt 2019 elején felkerestük Gazda József urat a Körösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület alapító elnökét, aki értékes információkat osztott meg velünk. Április 29-én valósult meg az álmunk: eljutottunk a sírhoz. Hazaérkezésünk után újra elolvastam Baktay Ervin: A Világ tetején című könyvét. Ezután döntöttük el, hogy végigjárjuk Csoma útjának egy szakaszát a Himalájában. 2023 júliusban sikerült eljutni Zanglába, a Királyi Erődbe, ahol Csoma egy kis szobában élt és dolgozott. Természetesen meglátogattuk az utunkba eső buddhista kolostorokat is. A Himalájában megtett közel 1200 km-es veszélyes út örök élmény marad számunkra.”
Az előadáshoz kapcsolódóan a galériánkban, a Kőrösi Csoma Sándor Emlékbizottság megbízásából 1984-ben, a tudós születésének 200. évfordulója alkalmából készült grafikai kiállítás lesz megtekinthető, Pilgrim Scholar – Alexander Csoma de Kőrös 1784–1842 címmel. A különlegesen igényes kivitelezésű grafikák különböző metszetek felhasználásával, heliogravure eljárásssal, kézi utánmetszéssel, egyedi színezéssel és kézi mélynyomással készültek. Alkotóik Hegyi Márta, Kacsán György és Wieszt József, Kemény Zoltán és Hegyi Antal. A kiállítás felelős kiadója az Emlékbizottság titkára dr. Terjék József. Szerkesztette Rubovszky Éva.
Fedezzük fel a székely-magyar tudós életét!