Változatos magyar programok Oroszország-szerte

Változatos magyar programok Oroszország-szerte

Változatos magyar programok Oroszország-szerte

A Moszkvai Liszt Intézet változatos magyar kulturális programot kínált márciusban az orosz közönségnek. Szentpéterváron bemutatták a magyar népi kultúra hagyományait, ikonikus alakjait felvonultató Bestiarium Hungaricum című kiadványt és irodalmi kávéházat is szerveztek, ahol a ’70-es, ’80-as évek magyar mindennapjait jellemző „kulturális kódokkal” ismerkedhettek meg az érdeklődők. Moszkvában bemutatták a Projektor.Hungary című magyar dizájn tematikájú kiadványt, amelynek anyagából kiállítást is nyitottak. Március idusán Nádas Péter esszégyűjteményének orosz nyelvű kötetét ismerhették meg az érdeklődők és útjára indították "Kurtágtól Ligetiig" című koncertsorozatukat is.

Csodaszarvas, turul, bányarém, markoláb, garabonciás vagy prikulics. Ikonikus alakok a magyar mese- és mondavilágból. Ezeket a lényeket gyűjti össze a Bestiarium Hungaricum, amely első ízben kísérli meg áttekinteni a magyar népi kultúra vonatkozó hagyományait, bemutatva annak legjellemzőbb szegmenseit. A magyar hiedelemvilág lényeit Németh Gyula színes grafikái, P. Szathmáry István fekete-fehér linómetszetei és Magyar Zoltán néprajzi és kultúrtörténeti leírásai jelenítik meg. A Bestiarium Hungaricum e két kulturális közelítés: kép és szöveg szimbiózisa által válik igazán különlegessé. A kiállítást Moszkva után március 5-én a szentpétervári Könyvgrafikai Könyvtárban is bemutatta az Intézet, ahol Báthori Béla első beosztott konzul és Kozlov Sándor intézetigazgató tartottak köszöntő beszédet.

2025. március 4-én irodalmi kávéházat szervezett a Moszkvai Liszt Intézet és a Szentpétervári Főkonzulátus. A rendezvényen a 70’-es és 80’-as évek magyar mindennapjait jellemző szimbólumokkal, „kulturális kódokkal” ismerkedhettek meg a vendégek. Kozlov Sándor, az Intézet igazgatója és Natálja Djacsenko műfordító mutatták be a pár évtizeddel korábbi magyar hétköznapok jellemző tárgyait, ételeit, szokásait. Szerepet kaptak továbbá a jellemző magyar rövidítések, szófordulatok-szállóigék, filmek, TV-sorozatok, reklámok és szignálok. A vetített előadás során a vendégek láthatták többek között a szódás szifont, az ételhordót, Trabantot és más korabeli személygépkocsikat, gesztenyepürét, Sport szeletet és Túró Rudit, megérthették az ABC, KÖZÉRT és SZTK jelentését, illetve szerepét a magyar hétköznapokban, megismerhették magyar komikusok (Hofi Géza, Kabos László) és filmalkotások (Macskafogó, A tanú) szállóigévé vált idézeteit. A teltházas eseményt kötetlen beszélgetés zárta, ahol a vendégek rétest és egy pohár magyar bort is elfogyaszthattak.

Február 21-én Moszkvában mutatták be a Projector.Hungary-t, a Moszkvai Liszt Intézet és a Szentpétervári Közgazdasági Főiskola közös, dizájn tematikájú kiadványát. A közel 80 oldalas magazin a magyar plakátkultúra mellett olyan neves alkotókat mutat be, mint Orosz István, Keresztes Dóra, Káldor Kata, Horkay István, Korolovszky Anna, Herbszt László, Tóth Andrej, Nagy László, Árendás József, Balla Dóra és Simon Bence Péter. A magazin főszerkesztője Mitya Harsak, a Szentpétervári Közgazdasági Egyetem dizájn tanszékének vezetője. A kiadványhoz egy utazó plakátkiállítás is készült, amely Hungarian HUNdred címmel 100 neves magyar plakátot mutat be. Az utazó tárlat elsőként a szentpétervári Alekszandrinszkij Színházban nyílt meg március 14-én. A vernisszázson Szederkényi Viktor főkonzul és Mitya Harsak tipográfus, a szentpétervári Közgazdasági Főiskola dizájn tanszékének vezetője mondott beszédet. A kiállítás április 15-ig látogatható.

Március 18-án online videókonferencia keretében mutatták be Nádas Péter esszégyűjteményének orosz nyelvű kötetét. A tavaly elhunyt Vjacseszlav Szereda műfordító által összeállított „Goldene Adele” esszégyűjtemény - amelyet Ivan Limbach kiadója adott ki 2024-ben - Nádas szellemi prózájának legjobb példáit mutatja be, tükrözve a kulturális jelenségek legszélesebb körét a filozófiától és az antropológiától a színházig és a fotográfiáig. A megjelenést támogató online irodalmi eseményen szó volt a könyv létrejöttéről, a fordítás sajátosságairól, a projektmunka során felmerült nehézségekről, a benne foglalt szövegekkel kapcsolatos benyomásainkról.

"Kurtágtól Ligetiig" címmel magyar kortárs zenei sorozatot szervez a Moszkvai Liszt Intézet. A sorozat első eseményén, március 22-én Anohina Jekatyerina cimbalomművész, Naborsikov Iván hegedűművész és Kondratyev Daniil zongorista előadásában Kurtág György, Ligeti György, Bartók Béla és más 20. századi magyar kortárs zeneszerzők művei csendültek fel. A sorozat első koncertje a Moszkvai Állami Akadémiai Filharmóniával együttműködésben valósult meg.