
Pezsgő magyar kulturális élet Brüsszelben
A Brüsszeli Liszt Intézet kiemelkedő magyar kulturális jelenléttel hívja fel magára a nemzetközi közönség figyelmét Brüsszelben. Apám üzent címmel megszervezték Grecsó Krisztián irodalmi estjét és magyar filmnapokat is tartottak. Nyulász Péter közreműködésével játékos foglalkozást rendeztek óvodásoknak és kisiskolásoknak, magyar-belga jazzklubjuk keretében pedig Oláh Kálmán világhírű jazz-zongorista mutatkozhatott be a belga közönségnek. Szeptemberig látogatható Art in Democracy című kiállításuk, mely európai művészek válogatott alkotásain keresztül vizsgálja és értelmezi a demokrácia értékeit, kihívásait és társadalmi jelentőségét. Az intézet otthont ad a Belgiumi Magyar Tudósklubnak is, amelynek keretein belül júniusban a nyelészavarokról hallhattak az érdeklődők. Június 4-én pedig kerekasztal-beszélgetéssel és koncerttel ünnepelték meg a Nemzeti Összetartozás Napját.
15 év keresés, kutatás, felkészülés, 3 év konkrét előkészület, 3 év megírás és 21 ív terjedelem – számokban nagyjából ennyi az új Grecsó regény. Grecsó Krisztián új nagyregénye, az Apám üzent egyszerre család- és identitásregény, egy lenyűgöző Kárpát-medencei paraszti eposz. Az új könyv teltházas bemutatóján a szerző családfakutatásról, generációs adósságokról, találkozásokról és szerelemekről mesélt a Brüsszeli Liszt Intézetben. Grecsó Krisztián 1976-ban született Szegváron, most Újlipótvárosban élő író. Általános iskoláit szülőfalujában végezte, utána a csongrádi Batsányi János Gimnáziumban érettségizett. A békéscsabai Kőrösi Csoma Sándor Főiskolát ’97-ben fejezte be. A József Attila Tudományegyetem magyar szakán 2001-ben diplomázott. 2009-től vezeti az Élet és Irodalom prózarovatát. Regényei megjelentek arabul, csehül, németül, horvátul, lengyelül, szlovénul, törökül és oroszul. Írt forgatókönyveket és több színdarabot, szövegkönyvet is jegyez. Ismert zenekaroknak és énekeseknek írt dalszövegeket. Grecsó Krisztián az előadást megelőzően a brüsszeli Európai Iskolában rendhagyó irodalomórát is tartott 85 fős közönség előtt.
Május 16-18. között női rendezők által fedezhették fel a filmrajongók a magyar filmművészet erejét és kreativitását a Magyar Filmfesztiválon. A „Nők a kamera mögött Brüsszelben” című programjukon rendezték meg a Magyar Nemzeti Filmalap támogatásával egyedülálló kulturális eseményüket, amely gazdag filmprogrammal várta az érdeklődőket a komédiától kezdve a családi sagán keresztül a pszichológiai mélységű alkotásokig. Levetítették az Elfogy a levegő (R: Moldvai Katalin, 2023), a Spirál (R: Felméri Cecília, 2020), az Utóélet (R: Zomborácz Virág, 2014), az Anyám és más futóbolondok a családból (R: Fekete Ibolya), az Éden (R: Kocsis Ágnes, 2020), az Együtt kezdtük (R: Kerékgyártó Yvonne, 2022) valamint az Aurora Borealis (R: Mészáros Márta, 2017) című filmeket magyar nyelven, angol felirattal.
A rendhagyó Magyar Filmnapoknak hatalmas sikere volt Brüsszelben.
Május 17-én Nyulász Péter tartott játékos foglalkozást óvodásoknak mondókákkal, versekkel, sok mókával és egy kis mozgással, rajzfilmekkel, kitalálósokkal. Ugyanaznap a kisiskolásoknak is tartott foglalkozást a szerző, amelynek keretében a gyerekek megismerkedhettek a Berger Szimat Szolgálat csapatával és rajtuk keresztül a kilenc magyar kutyafajtával, illetve betekintést nyerhettek az írói munka rejtelmeibe is. Nyulász Péter, (1968) IBBY díjas író, történelem-földrajz szakon szerzett diplomát Debrecenben, majd egy évtizeden át a Magyar Rádió riportereként dolgozott. Egy balatoni legenda nyomán kalandos mese regénytrilógiát alkotott. Az első kötettel (Helka - A Burok-völgy árnyai) elnyerte az Év Gyermekkönyve 2011 díjat. 2016 őszén BerGer Szimat Szolgálat címmel egy valós helyszíneken játszódó detektívsorozatot indított útjára.
Május 20-án Magyar-Belga Jazz Klubot tartottak a Brüsszeli Liszt Intézetben, melyen Magyarországot Oláh Kálmán magyar származású jazz-zongorista nemzetközi hírnevet szerzett művész képviselte, aki mesterien ötvözi a jazz, a népzene és a kortárs klasszikus zene elemeit. Számos rangos díj birtokosa, köztük a 2006-os Thelonious Monk Nemzetközi Jazz Zeneszerző Verseny Nagydíjának. Partnerei Zsári Tamás (szaxofon), Bart De Nolf (nagybőgő), Bruno Castellucci (dob) voltak. Oláh Kálmán a Brüsszeli Királyi Konzervatóriumban master class-t tartott a konzervatórium növendékeinek, melyen 18 fő vett részt.
2025. május 20-án az Európai Parlament kortárs művészeti gyűjteményéből - köztük magyar műalkotásokból - nyílt kiállítás Art in Democracy címmel a Brüsszeli Liszt Intézetben. A kiállítás kortárs európai művészek válogatott alkotásain keresztül vizsgálja és értelmezi a demokrácia értékeit, kihívásait és társadalmi jelentőségét. A tárlat az Európai Parlament gyűjteményéből merít, és olyan erőteljes, gondolatébresztő műveket mutat be, amelyek olyan alapvető demokratikus elveket dolgoznak fel, mint a szólásszabadság, az állampolgári részvétel, az emberi jogok és az egyenlőség. Minden egyes alkotás az azt készítő művész személyes és kritikus állásfoglalása, egyfajta vizuális kiáltvány a demokratikus eszmék védelmében. A kiállítás narratívája olyan fontos kérdéseket is felvet, mint az állampolgárok és az intézmények viszonya, a média felelőssége, az államhatalom határai, valamint a migráció és a globális mozgások hatása. A tárlat kilenc európai ország - Magyarország mellett Lengyelország, Németország, Bulgária, az Egyesült Királyság, Hollandia, Szlovákia, Észország és Svédország - művészeinek alkotásait vonultatja fel, különféle és kritikus nézőpontokat kínálva a demokrácia helyzetéről a kontinensen. A szeptemberig látogatható kiállításon az Európai Parlament gyűjteményéből Magyarországról Antall József miniszterelnök írógépe, Veres Gábor Antall Józsefet ábrázoló mellszobra, valamint Szűcs Attila Swimming Woman with Stripes of Light (Úszó nő fénycsíkokkal) című festménye látható.
Május 27-én az Intézet adott ismét otthont a Belgiumi Magyar Tudósklubnak. A Túl a falaton - bevezetés a nyelészavarok világába című eseményen szó volt a diszfágiáról (nyelészavar), arról, hogyan is működik a nyelés folyamata, mikor kell gyanakodnunk diszfágiára, milyen tünetekre érdemes odafigyelni, milyen következményei lehetnek, ha kezeletlen marad, és milyen terápiás lehetőségek állnak rendelkezésre. Az előadás célja az volt, hogy érthetően és emberközelien mutassa be a problémát – legyen szó érintettekről, hozzátartozókról, vagy bárkiről, akit érdekel, hogyan segíthetünk, ha valakinek "nem megy le a falat".Naschauer Kinga alapképzettsége szerint hang-, beszéd- és nyelésterapeuta. Jelenleg a belgiumi KU Leuven Egyetemen folytat mesterszintű tanulmányokat. Szakmai érdeklődése középpontjában a nyelészavarok diagnosztikája és kezelése áll.
2025. június 4-én a Brüsszeli Liszt Intézet és Magyarország Brüsszeli Nagykövetségének közös szervezésében ünnepelték meg a Nemzeti Összetartozás Napját, amely méltó módon kívánta bemutatni a magyar nemzeti összetartozás eszméjét a Belgiumban élő nemzetközi közönség számára. Az ünnepséget Kovács Zsófia, a Liszt Intézet igazgatója, valamint dr. Kovács Tamás Iván, Magyarország belgiumi nagykövete nyitotta meg. A rendezvény kerekasztal-beszélgetéssel kezdődött, amelynek témái a kulturális és nemzeti identitás komplexitása és megőrzésének kihívásai voltak. A beszélgetésen dr. Kovács Tamás Iván nagykövet, valamint Dr. Deli Andor, az európai konnektivitás megvalósításáért felelős miniszteri biztos, egykori európai parlamenti képviselő vett részt. A kerekasztalt követően az Üsztürü zenekar népzenei koncertje szórakoztatta a látogatókat. A résztvevők magas száma (130 fő) visszaigazolta, hogy a magyar kulturális értékek hiteles közvetítése nagymértékben alkalmas a párbeszéd elősegítésére.