Perzselő nyár Moszkvában

Perzselő nyár Moszkvában

Perzselő nyár Moszkvában

A Moszkvai Liszt Intézet számos izgalmas és sokszínű programot szervezett Oroszországban a nyáron. Közreműködésükkel adott nagy sikerű koncertet a magyar DJ Bootsie Trio Oroszország egyik legnépszerűbb könnyűzenei fesztiválján és megszervezték a Tugorkán fiai magyar rekonstruktor csapat bemutatkozását is az a„Idők és korszakok” elnevezésű nagyszabású történelmi rekonstrukciós fesztiválon. Kapu Tibor magyar űrhajós tényleges kilövésének előestéjén egy rendhagyó, magyar űrkutatás előtt tisztelgő eseményt rendeztek, amelyre sikerült egy aktív, orosz űrhajóst is megnyerniük. A Moszkvai Liszt Intézet és a TéT szakdiplomata közös szervezésében pedig harmadszor is megrendezték a rendkívül sikeres Stipendium Hungaricum alumni találkozót.

2025. június 13-án mutatták be Oroszország egyik legnépszerűbb könnyűzenei eseményén, a szentpétervári StereoLeto fesztiválon a magyar DJ Bootsie Trio „Bartokosmos” című műsorát, amelyet a rangos Szentpétervári Szimfonikus Zenekar kíséretében adtak elő. A darab Bartók Béla műveinek egyéni módon újrakomponált átirataiból áll, amelyet egyszerre jellemez az organikus és szintetikus hangzás, a poszt-basszuszene és a magyar népdalgyűjtés szintézise. A Bartokosmos formavilágát egyszerre jellemzi az organikus és szintetikus hangzás, a poszt-basszuszene és a magyar népdalgyűjtés szintézise, illetve a modern IDM és ambient, valamint a szimfonikus tételek fúziója. A DJ Bootsie Trio tagjai Solymosi Vilmos (DJ Bootsie) lemezlovas, Lázár Tibor dobos és a különböző ütőhangszereken játszó Grünvald László, a Talamba zenekar zeneszerzője és gitárosa. A Moszkvai Liszt Intézet által szervezett hangverseny a fesztivál nyitóeseménye és egyben egyik fénypontja is volt, továbbá az izraeli Halal zenekar mellett a formáció az egyetlen külföldi fellépő volt.

2025. június 11. és 15. között Moszkvában rendezték meg az „Idők és korszakok” elnevezésű nagyszabású történelmi rekonstrukciós fesztivált. A vendégek mélyen betekintést nyerhettek a magyar történelembe, megismerkedhettek a letűnt korok életével, és megtudhatták, hogyan éltek, dolgoztak és töltötték szabadidejüket az emberek a távoli múltban. A fesztivál vendége volt a Tugorkán fiai magyar rekonstruktor csapat, akik 5 napon át a moszkvai Luzskov parkban elevenítették fel a XI. századi magyar történelmi emlékeket. Az eseményen több ezren vettek részt.

Magyarország új fejezetet nyitott az űrkutatásban a 2021-es Űrstratégiával. Az Axiom-4 programhoz csatlakozó Kapu Tibor magyar űrhajós tizennégy napig fog a Nemzetközi Űrállomáson szolgálni, ahol tudományos kísérleteket fog végezni – egy kis spin-off projekt keretében, amely a Roszkozmosszal és az első magyar kozmonautával, Farkas Bertalannal kapcsolatos. A start megünneplésére a moszkvai Liszt Intézet zártkörű rendezvényt szervezett június 23-án. Köszöntőjében Konkoly Norbert nagykövet kiemelte a magyar tudomány hozzájárulását a világűr kutatásához. Hangsúlyozta, hogy Kapu Tibor révén Magyarország szerepe az űrkutatásban láthatóbbá válik, mint olyan nemzeté, amely nem csak a Földön, hanem az űrben is aktívan tesz az emberiség jövőjéért. A köszöntőt követően Kozlov Sándor intézetigazgató és Márfi András TéT szakdiplomata beszélgetett Alekszandr Grebenkin orosz űrhajóssal, aki élménybeszámolót tartott a saját közelmúltbeli küldetéséről, valamint beszélt arról is, hogy mi vár Kapu Tiborra. A közönségnek a műsor alatt, valamint a beszélgetés után is volt lehetősége kérdezni Grebenkin kozmonautától. A Liszt Intézet gyermekprogramot is kínált (pl. társasjátékok, gyermek méretű szkafander.). A közönségtalálkozót követő állófogadáson Kapu Tibor „Highway to Space” lejátszási listája szólt a hangszórókból.

A Moszkvai Liszt Intézet és a TéT szakdiplomata közös szervezésében harmadszor került megrendezésre a Stipendium Hungaricum alumni találkozó, június 24-én. Az esemény célja a Magyarországon tanuló és végzett orosz diákok összetartása, a magyar kultúrához való kötődés erősítése, valamint a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram népszerűsítése volt. Az eseménynek a frissen felújított, impozáns Moszkvai Liszt Intézet történelmi belvárosi épülete adott otthont. Az idén 200 éves Füredi Anna-bál stílusában megszervezett eseményen fellépett Gerecze Péter (zongora) és Kovács Tamás (harsona) klasszikus zenei duója. A moszkvai Csajkovszkij Zeneakadémia hallgatói az est hangulatába illő darabokat adtak elő. Az esemény egyik fénypontja a magyarországi X-faktor vetélkedőn sikeresen szerepelt Kátya Grubernek és zenekarának előadása volt, mely során saját szerzemények mellett magyar népdalokat, popslágereket, sőt, a fiatal magyar zenészekkel közösen egy Kálmán Imre operett-betétet is előadtak. A zenei programok mellett a fiatalok megnézhették a Liszt Intézet három ideiglenes kiállítását, illetve az egyik teremben az Intézet munkatársai által fejlesztett társasjátékokat is kipróbálhatták. A rendezvényen 120 vendég vett részt, ami a tavalyi létszám duplája, ugyanis idén a SH alumni mellett az ösztöndíjat frissen elnyert, a programra készülő fiatalokat is meghívták, illetve egyre népszerűbb az esemény a korábbi sikeres rendezvények miatt is. Konkoly Norbert nagykövet köszöntőjében kiemelte a Magyarországon tanult vagy éppen oda készülő fiatalok bátorságát, szorgalmát és intelligenciáját – ezek kombinációja kell ahhoz, hogy valaki otthonát, hazáját és általában a komfortzónáját elhagyva keressen kihívásokat és be tudja fogadni más kultúráját. Márfi András TéT szakdiplomata a Stipendium Hungaricum program oroszországi és nemzetközi történetéről számolt be, míg Kozlov Sándor intézetvezető az épület történetéről és az aktuális magyar vonatkozású kulturális eseményekről mesélt. Az eseménynek hatalmas sikere volt Moszkvában.