Óriási érdeklődés a magyar műkincsek és a magyar roma divat iránt Rómában
2025. március 6-án óriási érdeklődés mellett nyílt meg a Római Collegium Hungaricum galériájában a "Nagy magyar műgyűjtők sorozat - Inspired by Rome – Dr. Dobos Máté gyűjteménye” című kiállítás, majd a Falconieri palota díszlépcsőházában a „Romani Design Fashion Art - Aktivizmus a Hagyományokért” című tárlat. A megnyitókon köszöntő beszédet mondott Dr. Lantos Krisztina intézetigazgató, Csaba Gábor, a KIM kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára, Dr. Dobos Máté műgyűjtő, Varga Erika, a Romani Design divatstúdió alapítója, Dr. Czingel Szilvia néprajzkutató, a Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum vezetője és óriási megtiszteltetésre a Fendi Luxus Divatház tulajdonosa, Anna Fendi is.
2025. március 6-án óriási érdeklődés mellett nyílt meg a Falconieri-palota galériájában az Inspired by Rome – Dr. Dobos Máté gyűjteménye című tárlata. Dr. Dobos Máté gyűjteménye az első a „Nagy magyar gyűjtők” című kiállítási sorozatban, amely a Római Collegium Hungaricum (közismert nevén Római Magyar Akadémia) gondozásában híres magyar gyűjteményeket mutat be a római közönségnek. Nem véletlen egybeesés, hogy a kiállítássorozat éppen ezzel a gyűjteménnyel kezdődik, hiszen Dr. Dobos Máté gyűjtői érdeklődésének fókuszában Gerevich Tibor - a híres művészettörténész, kulturális politikus, a Collegium Hungaricum első igazgatója - nevével fémjelzett ún. Római Iskola alkotói állnak. Az 1928-ban induló ösztöndíjas mozgalom első művészei közül a gyűjteményben megtalálhatóak Molnár C. Pál, Medveczky Jenő és Kontuly Béla művei. Szintén a kollekció része Patkó Károly munkásságának néhány darabja, aki 1923-ban a Szinyei Merse Pál társaság által kapott római ösztöndíjat és az elsők között alkalmazta a Rómában tanult tempera technikát, ami később Aba-Novák Vilmos festészetére is hatott. Dr. Dobos Máté gyűjteményében a Római Iskolához távolabbról kapcsolódó művek is szerepelnek, köztük Mattis Teutsch János 1940-ben festett Modern triumvirátus (Új ember) című munkája, illetve a későbbiekben szintén Aba Novák Vilmos segédjeként is dolgozó Oelmacher Anna 1930-ban készített ülő aktja. Dr. Dobos Máté gyűjteménye nem egyszerűen egy lenyűgöző művekből álló válogatás, de több nézőpontból is pontosan követi a Római Iskola művészeinek törekvéseit és bepillantást enged abba a folyamatba, amit Gerevich igazgatói, kurátori, művészettörténészi elhivatottsága valósított meg. Az est kiemelt pillanata volt, amikor Dr. Dobos Máté ünnepélyesen átadta a Római Magyar Akadémia számára a gyűjteményéből Halvax Gyula festményét, amely az Akadémia lodzsáját és annak káprázatos kilátását örökíti meg. A kép a kiállítás után a Collegium Hungaricum gyűjteményében lesz megtekinthető. A dr. Németh Pál által kurált kiállítás 2025. május 1-jéig tekinthető meg a Római Collegium Hungaricumban.
Szintén március 6-án, a Falconieri-palota díszlépcsőházában nyílt meg hatalmas érdeklődés mellett a „Romani Design Fashion Art - Aktivizmus a Hagyományokért” című kiállítás is, amelyen szintén jelen volt Csaba Gábor helyettes államtitkár és Anna Fendi asszony. Beszédet mondott Dr. Lantos Krisztina intézetigazgató, Varga Erika, a Romani Design divatstúdió alapítója, valamint Dr. Czingel Szilvia néprajzkutató, a Hagyományok Háza - Magyar Népi Iparművészeti Múzeum vezetője. A Romani Design a világ első roma divatstúdiója, amelyet a magyar - oláhcigány származású Varga Erika és Varga Helena testvérpár alapítottak 2010-ben. A brand célja, hogy kultúrájuk motívum és formakincsét felhasználva, a maguk által tervezett kézműves, kortárs dizájn termékeken keresztül betekintést nyújtsanak a cigány kultúra sokszínű világába, támogatva ezáltal a roma közösségek társadalmi és kulturális presztízs építését. A Romani Design hiteles, tudatos és büszke képviselője a roma kisebbségi kultúrának, ezzel egyidejűleg szervesen integrálódik a magyar népi kultúra valamint a hazai kortárs divat és design világába, ez utóbbinak meghatározó és elismert szereplője. A tervezőpáros olyan, mindenki által viselhető öltözékeket, ékszereket és kiegészítőket tervez és készít, amelyek a roma népművészet és kulturális motívumkincs forma és minta világát 21. századi kontextusba helyezik. Alkotásaik vállaltan a társadalmi felelősségvállalás jegyében készülnek, és a társadalmi diskurzus platformjaiként működnek. A divattervezés mellett a tervezők munkájának kiemelten hangsúlyos részét képezi a roma fiatalokat és gyerekeket segítő mentorációs -és közösségfejlesztő programjaik is.