Orgonák Éjszakája 2025
Az Orgonák Éjszakája programsorozatot a Filharmónia Magyarország indította 2019-ben azzal a céllal, hogy minél szélesebb közönséggel megismertesse a méreteiben, formájában és lehetőségeiben is különleges orgonát, „a hangszerek királynőjét.” A Magyarországról indult kezdeményezés 2024-ben nemzetközi szintre bővült. Idén 6 kontinensen, 30 országban, 38 helyszínen rendezték meg egy időben az Orgonák Éjszakáját, 2025. június 7-én. Tavaly óta a világ 24 országában működő 26 Liszt Intézet is részt vesz e különleges programban. Cikkünkben a magyar kulturális intézetek által szervezett hangversenyekről olvashatnak.
A Bécsi Collegium Hungaricum szervezésében Lakner-Bognár András és Handl György közös koncertjére került sor a gersthofi Szent Leopold plébániatemplomban. Johann Sebastian Bach, Liszt Ferenc, Antalffy-Zsiross Dezső, Pikéthy Tibor és Léon Boellmann darabjai mellett elhangzott Ott Rezső Toccata festiva c. rövid fugája is, amelyet az idei Orgonák Éjszakájára komponált, és amelynek ez volt a bécsi ősbemutatója is egyben.
Belgiumban a Brüsszeli Liszt Intézet egy különleges dupla koncerttel készült az alkalomra. Tóth-Vajna Zsombor adott koncertet a tongereni Miasszonyunk-bazilikában, míg Almásy László Attila a huy-i Szent Remi-templom orgonáján játszott. A koncertek előtt egy doktori szimpóziumot is rendeztek a tongereni Városházán.
A Bukaresti Liszt Intézet második alkalommal volt partnere az Orgonák éjszakája rendezvénynek. A Pünkösd szombatján tartott hangversenyen a bukaresti Szent József Katedrálisban nagyszámú közönség gyűlt össze meghallgatni Pálúr János jeles orgonaművész muzsikáját, melynek nagyra értékelését mi sem bizonyítja jobban, minthogy a késői időpont ellenére végig hallgatták a másfél órás koncertet, és ráadást is kértek. A hangversenyen megszólalt Ott Rezső Toccata fantasia festiva című darabja, melyet a magyar zeneszerző kifejezetten az Orgonák éjszakájára komponált, Charles-Marie Widor 6. szimfóniája, Maurice Duruflé op. 5-ös szvitje és Pálúr János Szimfonikus improvizációja a Krisztus feltámadott című 13. századi énekre. Pálúr Jánost a Cantus Ecclesae orgonafesztivál - melynek része volt az idei hangverseny - főszervezője már évek óta szeretné meghívni Bukarestbe, s ehhez rendszeresen kéri az Intézet támogatását, így idén Eduard Antal főszervező részéről is óriási volt az öröm, hogy a koncert létrejöhetett.
A Delhi Liszt Intézet szervezésében Kristófi László orgonaművész a bangalore-i Szent Márk székesegyházban tartott nagysikerű koncertet Avinash Mario Grubb és Arnold Reginold helyi orgonaművészek közreműködésével. A június 7-i koncerten Ott Rezső, Joseph Haydn, Johann Sebastian Bach, Felix Mendelssohn, Wolfgang Amadeus Mozart, Liszt Ferenc valamint Avinash Mario Grubb művei csendültek fel. Az Indiában valódi különlegességnek számító - online is közvetített - koncert iránt nagy érdeklődés mutatkozott, személyesen közel kétszázan vettek részt rajta. Kristófi László 1990-ben született Nagyváradon. Budapesten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Akadémián Fassang László, Pálúr János és Ruppert István óráin vett részt. 2015-ben a müncheni Zenei és Színházi Főiskolán Bernhard Hass osztályában folytatta tanulmányait. Jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Akadémia Doktori Iskolájának hallgatója.
A Helsinki Liszt Intézet szervezésében neves zeneszerzők művei hangoztak el, mint Johann Sebastian Bach és Antonio Vivaldi, valamint Ott Rezső: Toccata Fantasia Festival című alkotása. A koncertnek az Olaus Petri templom adott otthont, amelyet Marosvári Péter, Finnországban élő orgonista közreműködésével rendeztek be.
Az Isztambuli Liszt Intézet szervezésében a török főváros forgalmas sugárútján, az Istiklal úton található század eleji neogótikus templomban, a Szent Antal templomban adott koncertet Horváth Márton Levente orgonaművész. A művész elvarázsolta a közönséget, hisz annak ellenére, hogy az Törökország-szerte is családi körben ült Áldozati ünnepre esett, a koncert teltházzal valósult meg. Így Isztambul is méltó műsorral csatlakozott a világszerte egyedülálló programsorozathoz. A koncert szervezésében Mehmet Mestçi, a Magyar Érdemrenddel kitüntetett zenész, a magyar komolyzene törökországi megismertetésében kiemelkedő szerepet vállaló művész is részt vett.
Szlovéniában a ljubljanai Szent Miklós-székesegyházban és a Koperi Katedrálisban Dóbisz Áron adott orgonakoncerteket a Ljubljanai Liszt Intézet szervezésében. A koncertek mindkét helyen nagy sikert arattak.
A Londoni Liszt Intézet és a Filharmónia Magyarország közös szervezésében adott koncertet Kaposi Brúnó a Sohoban, a French Protestant templomban. Kaposi Brúnó a budapesti Jézus Szíve jezsuita templom egyházzenei igazgatója, karnagy, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnáziumba járt zongoraszakra. Orgona alapképzését Németországban végezte el, ugyanúgy, mint az egyházzenei képzést, amelynek mesteri fokozatát Würzburgban szerezte meg Christoph Bossertnél. Az orgona mesterképzésre már itthon, a Zeneakadémián került sor Fassang László és Szabó Balázs orgonaművészeknél.
A New York-i Liszt Intézet szervezésében Karosi Bálint, nemzetközileg elismert magyar orgonaművész és zeneszerző, valamint Sallai Noémi klarinétművész, kulturális attasé lépett fel.a Holy Trinity Lutheran Church épületében. A Magyarországon évek óta hatalmas sikerrel megrendezett, tavaly pedig nemzetközivé vált koncertsorozatnak az Amerikai Egyesült Államok másodszor adott otthont. Az est során a legvirtuózabb, legizgalmasabb orgonaművek csendültek fel, valamint Karosi saját szerzeményei is elhangzottak hatalmas látogatószámmal és sikerrel.
Párizsban egy igazán különleges koncertet szervezett a Párizsi Liszt Intézet a lenyűgöző Saint Pierre de Chaillot templomban. Az est vendége a Finnországban élő orgonaművész, Dario Dezső volt.
A 2025. évi Orgonák Éjszakája programsorozat kínai állomására június 7-én került sor Sanghajban, a Filharmónia Magyarország szervezésében, a Pekingi Liszt Intézet és Magyarország sanghaji főkonzulátusának közreműködésével. A koncertnek a Hudec László által tervezett, 800 fő befogadóképességű neogótikus Moore-templom adott otthont, amely zsúfolásig megtelt. A rendezvényt Jiang Xili tiszteletes asszony, a templom vezetője és Honecz Anna Lujza, a Pekingi Liszt Intézet igazgatója nyitották meg. A koncerten Szilágyi Gyula orgonaművész és a kínai származású finn Mimi Klemettinen orgonista adott elő, akik szólóban és duóban egyaránt megszólaltatták a hangszert. Előadásukban Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart és Gárdonyi Zoltán művei csendültek fel.
A Prágai Liszt Intézet szervezésében, Gábor Szotyori Nagy orgonaművész előadásában olyan jelentős szerzők művei csendültek fel, mint A. Guilmant, C. Debussy, Rezső Ott, István Koloss, J. S. Bach, András Gábor Virágh és Liszt Ferenc. Az esemény a Cseh Orgonafesztivál és a Kulturális és Innovációs Minisztérium együttműködésében valósult meg.
A római Chiesa del Santissimo Nome del Gesù (rövidebb nevén az Il Gesù) templomban – Róma egyik legszebb templomában – valósult meg az Orgonák Éjszakája olaszországi koncertje a Római Collegium Hungaricum (közismert nevén Római Magyar Akadémia) szervezésében. A koncerten Szabó Balázs orgonaművész és Kiszty Nóra, barokk furulyaművész adott nagysikerű hangversenyt. Nem az első alkalom, hogy a Filharmónia Magyarországgal közös együttműködésben, az Orgonák éjszakájára kiváló magyar művészek érkeznek Rómába. Tavaly Dóbisz Áron orgonaművész és Samodai Bence trombitaművész varázsolták el a római közönséget több helyszínen. Az eseményen Dr. Lantos Krisztina intézetigazgató és Claudio Pera atya, a templom rektora köszöntötte a megjelenteket. Kiemelt privilégium, hogy Szabó Balázs a Pünkösd vasárnapi pápai szentmisén is orgonakíséretet adhatott a Szent Péter bazilikában több százezer hívő részvételével.
Sepsiszentgyörgyön, a Sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet szervezésében a Krisztus Király templomban Nagy László Adrián orgonaművész és Nagy Bernadett fuvolaművész közös hangversenyét hallhatták az érdeklődők. Azok, akik nem vettek részt a csíksomlyói búcsún, de úgy döntöttek, hogy pünkösdszombaton lélekben is készülnének a Szentlélek kiáradásának ünnepére, egy rendkívül színvonalas repertoárt hozó művészházaspár koncertje révén tehették ezt meg. Volt klasszikus és kortárs, fuvolajátékkal színesített, valamint kifejezetten az Orgonák éjszakájára szerzett mű is - Ott Rerzső fanfárja - ami minden bekapcsolódó helyszínen elhangzott aznap. Minden egyes mű előtt Nagy László Adrián orgonaművész mesélt egy kicsit a keletkezés kontextusáról, a zeneszerzőről vagy az adott opus sajátosságáról.
A Szófiai Liszt Intézet idén második alkalommal csatlakozott a kezdeményezéshez. A programot beemelték Szófiai Zenei Hetek c. fesztiválba, hogy minél több emberhez jusson el az információ. A koncertet Dankos Attila orgonaművész adta a Szófiában található Bulgáriai Hangversenyteremben.
A Szöuli Liszt Intézet 2025-ben is csatlakozott az Orgonák Éjszakája rendezvénysorozathoz. A program nem csak különleges kulturális eseményt jelentett, de lehetőséget nyújt az egyházdiplomáciai kapcsolatépítésre a koreai egyházakkal is. Az idei évben Tabajdi Ádám orgonaművész érkezett Dél-Koreába. A nagysikerű koncertnek a Szöul város szívében található Kyungdong Presbytherian Church adott otthont, ahol Tabajdi többszáz fős közönség előtt játszott klasszikus és barokk darabokat. Az est fénypontja a ráadásként lejátszott Liszt Ferenc darab volt, melyet vastapssal fogadott a helyi közönség. A koncertet Medvigy István intézetigazgató köszöntő beszéde nyitotta meg, valamint részt vett dr. Szerdahelyi István nagykövet és az intézet kiemelt partnerei, valamint rangos diplomata vendégek is.
A Tallinni Liszt Intézet által szervezett koncertet igen jól fogadta a több mint 80 főnyi közönség az Orgonák Éjszakáján a Niguliste Múzeumban, amely a 13. század elején, gótikus stílusban épült, egykori Szent Miklós-templomban működik. Aare-Paul Lattik észt orgonaművész úgy válogatta gondosan össze az elhangzó műveket, hogy a jelenlévőkben más-más érzéseket keltsenek, de mégis egységes egészet alkossanak. Az egyórás műsor Alfred Karindi, múlt századi észt zeneszerző művével indult (két tétel Karindi 3. f-moll orgonaszonátájából (1944), I. Allegro, II. Berceuse), majd felhangzott Ott Rezső Toccata Fantasia Festivája, s ezt követte Liszt Ferenc Evocation à la Chapelle Sixtine című darabja. Az utolsó részben Henri Éduard Dallier Electa ut Sol („5 Evocations pour orgue”) c. műve csendült fel, a programot pedig Johann Sebastian Bach „Passacaglia & Fugue in C-minor (BWV 582)” c. alkotása zárta. A közönség hosszas tapssal köszönte meg a nagyszerű zenei élményt.
Az Orgonák Éjszakája alkalmából Varsó legfontosabb székesegyházában, Keresztelő Szent János Bazilikában Bednarik Anasztázia adott nagy sikerű koncertet a Varsói Liszt Intézet szervezésében. A barátságtalan időjárás és az utolsó pillanatban alakult forgalomkorlátozások ellenére lelkes közönség fogadta a koncertet.
Június 7-én Tóka Ágoston, a budapesti Dohány utcai Zsinagóga elismert orgonistája adott sikeres orgonakoncertet a spliti Szent Ferenc templomban, amelyet a Zágrábi Liszt Intézet szervezett a Magyar Filharmónia közreműködésével. A hangversenyen Josef Rheinberger Asz-dúr fantáziaszonátája (op. 65), Lisznyay Szabó Gábor „Une Szane Tajkef” című darabja, Kodály Zoltán „Epigrammák” című műve Gábor Trajtler orgonaátiratában, valamint Zsolt Gárdonyi „EGATOP” és Ott Rezső „Toccata Fantasia Festiva” című kompozíciója csendült fel.