Nagy jelentőségű magyar kulturális programok Stuttgartban

Nagy jelentőségű magyar kulturális programok Stuttgartban

Nagy jelentőségű magyar kulturális programok Stuttgartban

A Stuttgarti Liszt Intézet számos kiváló, magyar vonatkozású kulturális programot szervezett Baden-Württemberg tartomány fővárosában. Interaktív foglalkozással egybekötve mutatták be az Alkoss szabadon rajzpályázatra érkezett alkotásokból készült kiállítást és nagysikerű koncerttel ünnepelték meg a Kaláka együttes 55. születésnapját. A Stuttgarti Zsidó Kulturális Hetek rendezvénysorozatba az Intézet a Sajó István életművéről megemlékező Art deco a pusztán című kiállítással kapcsolódott be.

 

Az Alkoss szabadon című rajzpályázat egyszerre ösztönzi alkotásra a fiatalokat és támogatja a hátrányos körülmények között élő gyerekeket. A körülbelül 8–20 éves korú fiatalok számára meghirdetett kampány Törökország (Isztambuli Liszt Intézet) és Olaszország (Római Collegium Hungaricum) után november 5-én Stuttgartban is bemutatkozott. A tavalyi pályázat díjnyertes alkotásaiból készült kiállítás megnyitóját az Intézet interaktív módon – egy gyerekek és fiatalok számára megszervezett workshop formájában – hirdette meg. A rendezvény végén a résztvevők egy 1,5 m × 1,5 m-es képet kezdtek el közösen rajzolni, amelyet a tervek szerint a következő hónapokban az intézetben fellépő művészek és a látogatók fognak folytatni és befejezni.

November 7-én adott nagysikerű koncertet a Kaláka együttes a Stuttgarti Liszt Intézetben. Az 55 éve alakult együttes a hagyományos népzenét a modern zenével ötvöző, messziről felismerhető hangzásvilágú dalaival és megzenésített verseivel generációk óta örvendezteti meg a közönséget. Koncertjeit a meleg, befogadó légkör és a közönséggel ápolt szoros kapcsolat jellemzi. A kétszeres Kossuth-díjas Kaláka 2004-ben a Prima Primissima díjat, 2014-ben a Magyar Örökség díjat is elnyerte. A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával (NKA) megvalósult rendezvény elsősorban felnőttek számára tartalmazott válogatást az együttes legkedvesebb dalait, de a zsúfolásig megtelt koncertteremben szép számmal voltak jelen a fiatalabb korosztályokból is. A koncert kapcsolódott az Alkoss szabadon rajzpályázat stuttgarti kampányához, ezért az est folyamán az együttes programjára vette Nemes Nagy Ágnes Nyári vers című művének megzenésített változatát, és a közönséggel együtt énekelve rajzolta le a versben ábrázolt tájat az Intézet közös képéhez.

A november 6–20-ig tartó Stuttgarti Zsidó Kulturális Hetek rendezvénysorozatba az Intézet a Sajó István életművéről megemlékező, Art deco a pusztán című kiállítással kapcsolódott be. Az 1896-ban asszimilált zsidó családba született építész műegyetemi diplomája megszerzése után Németországba indult tanulni Breuer Marcellel. Németországot elhagyva New Yorkban ismerkedett tovább a magasépítészet gyakorlatával, majd 1928-ban végleg szülőföldjén, Debrecenben telepedett le. A cívisváros arculatának mára már megszokott épületei a leginkább art deco stílusban megálmodott bérházak, közintézmények és magánvillák. Sajót származása miatt a bergen-belseni koncentrációs táborba deportálták, amit a tőle elszakított családjával együtt szerencsésen túlélt. Földije, a fiatalon elhunyt Térey János költő volt az, aki ismét reflektorfénybe állította az életművét, az ő ötlete nyomán született meg az a kiállítás Debrecenben, amelynek anyagát most az Intézet is bemutatta. A vándorkiállítás tizenhárom paneljét a Sajó-örökös jóvoltából részben az építész saját tervezésű dísztárgyai is kiegészítik. A rendezvényt az Egyesült Magyarországi Izraelita Hitközségek támogatta, Köves Slomó főrabbi üzeneteit rövid videóbejátszások formájában közvetítették. A megnyitón köszöntő beszédet mondott Dr. Mazsu János a Debreceni Értéktár elnöke. Az eseményt részvételével megtisztelte Sajó István leánya, valamint unokája is, zenei aláfestésről Rab Botond és fuvola együttese gondoskodott. A kiállítás 2025. január 10-ig látogatható a Stuttgarti Liszt Intézetben.