Mozgalmas nyári hónapok Bécsben

Mozgalmas nyári hónapok Bécsben

Mozgalmas nyári hónapok Bécsben

A Bécsi Collegium Hungaricum sokszínű és gazdag magyar kulturális programot rendezett az osztrák főváros szívében. Társszervezésükkel valósult meg a Talent’s Talk konferencia, amelynek a fővédnöke és díszvendége dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter volt. Színre vittek egy Szabó Magda életéről szóló színdarabot is, melynek különlegessége abban is állt, hogy az írónő több szállal is kötődött az intézethez. A Collegium Hungaricumban működő Bécsi Magyar Történeti Intézet és a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) pedig közösen mutatta be a Kárpát-medencei emlékhelyeket összegyűjtő adatbázist. Közönségtalálkozóval egybekötve vetítették le a Hunyadi című történelmi sorozat fináléját és városnéző sétát is szervezetek, melynek keretében a résztvevők Bécs magyar emlékhelyeit és a 100 éves Collegium Hungaricum történetét ismerhették meg.

Június 2-án a Bécsi Collegium Hungaricum adott otthont a Talent’s Talk című konferenciának, amelynek célja, hogy közelebb hozza egymáshoz a jövő alakításáért lelkesedő fiatalokat és a tapasztalt szakembereket. A konferenciára érkező nagyszámú közönség nagyobb része helyből és Magyarországról érkező fiatalokból állt, akik a pénzügyi, művészeti, diplomáciai és tudományos világ néhány igen kiemelkedő alakjától, valamint a Nemzeti Tehetség Központ mentoráltjaitól hallhattak gondolatokat. A zömében magyar előadók mellett sikerült két osztrák résztvevőt is megnyerni a konferenciára – közülük dr. Christoph Thun-Hohensteint az intézet közreműködésével. Az eseményen nemcsak izgalmas előadások és kerekasztal-beszélgetések hangzottak el, hanem zenei élményekkel is gazdagodtak a résztvevők a Talentum Hungaricum ösztöndíjas művészei jóvoltából. Az esemény fővendége dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter volt, aki a köszöntőn kívül az első panelbeszélgetésben is részt vett. A Kulturális és Innovációs Minisztérium több magas rangú képviselője is tiszteletét tette az eseményen: Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár, valamint Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár és Nagy-Vargha Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár. A több, mint száz főt vonzó konferencia az év egyik legkiemelkedőbb eseménye volt a Bécsi Collegium Hungaricumban.

Június 5-én egy különleges színházi produkció várta a bécsi közönséget a Bécsi Collegium Hungaricumban, amely Szabó Magda, az egyik legtöbb nyelvre lefordított magyar írónő életét, munkásságát és házasságát mutatta be. Szabó Magda férjével, Szobotka Tiborral együtt jelent meg a színpadon, teljessé téve azt az ikonikus képet, amely eddig róla kirajzolódott. Az előadás olyan kérdéseket vetett fel, amelyek ma is aktuálisak, mégis eddig rejtve maradtak. A darabot Porkoláb Gyöngyi ötlete nyomán írta és rendezte Mészáros Tibor, szereplői Mészáros Tibor és Krajcsi Nikolett, a produkciós vezető Porkoláb Gyöngyi (Allee Management) volt. Szabó Magda a bécsi Collegium Hungaricum 100 éves történetében is különleges szerepet tölt be: az 1980-as években rendszeres vendége volt az intézetnek és több regényét is annak falai között írta.

A Bécsi Magyar Történeti Intézet és a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) magyar nyelvű június 16-i rendezvénye során a NÖRI munkatársai bemutatták az Emlékhely NévTér adatbázist, amely a Kárpát-medence magyar emlékhelyeit gyűjti össze. A programon az érdeklődők betekintést nyerhettek a Nemzeti Örökség Intézetének küldetésébe és programjaiba, de megismerkedhettek a közösségi emlékezet szerepével és a Mohács500 programmal is, amely a mohácsi csata 500. évfordulójához kapcsolódó kiemelt történelmi, kulturális és kegyeleti kezdeményezés. Az előadás az ausztriai magyar kulturális és történelmi emlékezethelyek összegyűjtését célzó projekt első állomása volt, amely megadja azt a szükséges keretet, amelyet majd az érdeklődő bécsi és nem bécsi partnerek adataikkal kitölthetnek. A bemutató fő célja az volt, hogy tájékoztatást adjon az Emlékhely NévTér célkitűzéseiről és működéséről, illetve megadja az alapvető segítséget ahhoz, hogyan járulhat hozzá bárki az ausztriai magyar emlékekről meglévő eddigi közös tudás gazdagításához.

A Bécsi Collegium Hungaricum filmvetítést és közönségtalálkozót szervezett abból az alkalomból, hogy az osztrák TV-ben (ORF) is nagy sikerrel vetítették a Hunyadi című történelmi sorozatot. Június 16-án nagyvásznon tekinthette meg a közönség a sorozat izgalmas fináléját – a főszereplő Kádár L. Gellérttel együtt. A tízrészes sorozat Hunyadi János magyar hadvezér rendkívüli történetét meséli el, aki a 15. században a legmostohább körülmények között harcolt az Oszmán Birodalom ellen, és olyan döntő győzelmet aratott, amely megváltoztatta Európa történelmét. Az Oscar-díjra jelölt Robert Dornhelm és más magyar rendezők rendezésében forgatott sorozat ötvözi a magas színvonalú nemzetközi szereplőket, a pazarul megrendezett csatákat és a történelmi hitelességet. Az utolsó epizódot német nyelven vetítették. A digitális kópiát az MR Film segítségével az ORF-től kapta meg az intézet. A vetítést angol nyelvű beszélgetés követte Kádár L. Gellért főszereplővel, amelyet dr. Méhes Márton, a Collegium Hungaricum igazgatója moderált. A beszélgetés után számos kérdés hangzott el a közönség soraiból is, majd dedikálásra és fotózásokra került sor. Az intézet külön erre az alkalomra kis dedikáló kártyákat készített a film plakátjából, amelyeket bárki aláírathatott a film főszereplőjével.

Június 17-én városnéző sétát szervezett az intézet, melynek keretében a résztvevők Bécs magyar emlékhelyeit és a 100 éves Collegium Hungaricum történetét fedezhették fel. Útközben olyan történelmi helyszíneket érintettek, amelyek a magyar–osztrák kulturális kapcsolatok szimbolikus állomásai. Felidézték, hogyan lett a Mária Terézia által alapított Magyar Királyi Testőrség palotájából tudományos és kulturális központ. Szó volt arról is, miért került ki a Collegium Hungaricum a Trautson-palotából, és hogyan alakultak a két ország kulturális kapcsolatai a hidegháború idején és a rendszerváltást követően. A séta különlegessége abban állt, hogy a más területen is nagyon felkészült idegenvezető a CH munkatársainak segítségével most kifejezetten a százéves CH történetére koncentrált, és minden lehetséges helyszínen kifejtette, mi volt az adott hely jelentősége a bécsi magyar tudományos és kulturális diplomácia, illetve az osztrák-magyar tudományos és kulturális kapcsolatok története szempontjából. A kétórás magyar nyelvű séta a CH épületében ért véget, ahol a résztvevők csatlakozhattak az esti filmvetítéshez, de megtekinthették az első emeleti galériában található kiállítást is. Az ősz folyamán további sétákra is sor kerül.