
Magyar kultúra Törökország-szerte
Filmekkel, kiállításokkal és egy Magyarországot bemutató változatos eseménnyel is népszerűsítette az Isztambuli Liszt Intézet a magyar kultúrát Törökországban. A programoknak hatalmas sikere volt a török közönség körében. Cikkünkben az isztambuli magyar kulturális intézet legfontosabb eseményei közül válogattunk.
Március 8-án nyílt meg a Számítások és véletlenek c. kiállítás Antalyában, az Antalya Kültür Sanatban, az MNB Arts&Culture és az Intézet közös szervezésében. A tárlat az algoritmikus művészet három úttörőjét, Molnár Verát, Maurer Dórát és Rákóczy Gizellát mutatja be a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményéből származó műveiken keresztül. A válogatás elsősorban Molnár Vera mélyreható hatására összpontosít, aki a számítógépes művészet legjelentősebb nevei közé tartozott, miközben nyomon követi, hogy Maurer Dóra és Rákóczy Gizella művészi felfedezései hogyan tágították az absztrakció határait az algoritmusok és a matematika integrálásával.
Immár 31. alkalommal rendezték meg az IFSAK rövidfilm-fesztivált, amely Törökország egyik legnagyobb presztízzsel rendelkező filmes seregszemléje. A március 10-15. között megvalósult rendezvénysorozat vetítései a város legforgalmasabb sétálóutcáján, az IFSAK művészeti központban zajlottak. A program során 23 ország 53 rövidfilmjét tekinthették meg az érdeklődők. A seregszemlén Mira Kristóf Zénó: Fox Tossing, Erhardt Domonkos: From the Corner of my Eyes, Karácsony Péter: Sunday Kidnap és Bárány Dániel: Supper című alkotásai is láthatók voltak az intézet szervezésében és az általuk készített magyar felirattal.
Március 12-én nyílt meg az Isztambuli Liszt Intézetben az „Országház a Duna partján” című kiállítás. A történeti kiállítást a Magyar-Török Kulturális Évad keretében az Országgyűlés Hivatalának Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatósága- készítette. A kiállításon a látogatók betekintést nyerhetnek az Országház épületének építéstörténetébe, megtekinthetik a képző- és iparművészeti remekeit, reprezentatív tereit bemutató tablókat. A tárlat az épület története és sajátosságainak bemutatása mellett kitér a 20–21. századi török-magyar kapcsolatok témakörére is. A kiállításon eredeti épületdíszek is láthatók, török nyelvű felirattal az épületről szóló filmek tekinthetők meg, és a látogatók török nyelvű kiadványokat is kézbe vehetnek.
Március 21-én a Bahçeşehir Egyetemen tartott Magyarország bemutatót az isztambuli magyar kulturális intézet. Az egyetemre számos országból érkeznek diákok, így széleskörű nemzetközi diákközösséggel rendelkezik. Az idei évben a tavaszköszöntő ünnep, a Novruz apropóján szerveztek nemzetközi bemutatónapot, amelyen a Türk Államok Szervezete résztvevő és megfigyelő státusszal rendelkező országok kaptak meghívást – köztük Magyarország is. A programon a magyar irodalmat, gasztronómiát, folklórt, illetve a magyarországi felsőoktatási ösztöndíj lehetőségeket és intézményeket bemutató standdal várta az érdeklődőket az intézet.
Március 22-én tartották „A kép világa” című kiállítás finisszázsát, amely a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozatának akadémikusai és ösztöndíjasai műveit mutatta be. A tárlat egyúttal áttekintést nyújtott a kortárs magyar képzőművészet korra, nemre és műfajra tekintettel valóban sokszínű palettájára. Az eseményen Sipos Áron igazgató köszöntőjét követően iski Kocsis Tibor tartott tárlatvezetést Kovács Gergő kulturális attasé török nyelvű konszekutív tolmácsolásával. Az eseményen múzeumok, egyetemek, illetve különféle kulturális szervezetek képviselői, valamint az Intézet rendszeres vendégei vettek részt.