Magyar kreativitás Bulgáriában: Self-branding workshop, filmretrospektív, nemezművészeti kurzus, kiállítás és gulyásünnep Szófiában

Magyar kreativitás Bulgáriában: Self-branding workshop, filmretrospektív, nemezművészeti kurzus, kiállítás és gulyásünnep Szófiában

Magyar kreativitás Bulgáriában: Self-branding workshop, filmretrospektív, nemezművészeti kurzus, kiállítás és gulyásünnep Szófiában

A Szófiai Liszt Intézet az elmúlt hetekben is gazdagította Szófia kulturális életének sokszínűségét izgalmas programjaival. A képzőművészet, a film, a kézművesség, a gasztronómia és a vallási művészet területén is kínáltak inspiráló eseményeket a bolgár közönség számára.

Március elején a Credo Bonum Galéria Art Start 2025 programjának keretében valósult meg Vági Flóra (MOME) self-branding workshopja. A kortárs ékszer- és tárgykészítő, aki a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Ékszer- és fémművesség mesterszakának vezetője, az egyéni művészi márkaépítés első lépéseibe vezette be a tíz lelkes résztvevőt. Vági Flóra, aki maga is aktív művész, széleskörű tapasztalattal rendelkezik a galériákkal való együttműködés és a kiállításokon való részvétel terén, értékes gyakorlati tanácsokkal látta el a pályakezdő bolgár művészeket a Goethe Intézet és a Credo Bonum Galéria támogatásával megvalósult workshopon.

A hónap közepén a filmkedvelők figyelme a 29. Nemzetközi Szófiai Filmfesztiválra irányult, melynek keretében a Liszt Intézet Hajdu Szabolcs retrospektív vetítéssorozatával tisztelgett a neves magyar filmrendező munkássága előtt. Március 17-én az intézetben mutatták be a rendező 2005-ös, több nemzetközi díjjal elismert alkotását, a Fehér tenyér című filmdrámát. A megtelt nézőtér a tornászkarrierjét sérülés miatt félbeszakító, majd Kanadába költöző edző történetét követhette nyomon. A film mélyen érintette a közel 20 fős közönséget, akik a vetítés után hosszan beszélgettek a látottakról.

Április elején a Nemzeti Képzőművészeti Akadémia Textilművészet és Design tanszéke adott otthont Vidák István nemezművész mesterkurzusának. Vidák István, aki feleségével, Nagy Máriával a hetvenes évek „nomád nemzedékének” meghatározó alakja volt, a népművészet megújítását célul tűző gödöllői szecessziós művésztelep szellemiségét hozta el Szófiába. A négy napos kurzuson 24 résztvevő sajátíthatta el a nemezelés fortélyait a mestertől, aki évtizedek óta elkötelezett a hagyományos technikák megőrzése és továbbadása iránt.

Április 9-e óta a Szófiai Szent József Katolikus Templom ad otthont Balogh Ádám és Csató Tamás „Pars pro toto” című kiállításának, melyet a 2025-ös Szent Év alkalmából rendeztek. A megnyitón Őexc. Boros Miklós és Rumen Stanev köszöntötte a közönséget, köztük Marokkó nagykövetét. A tárlat a két festőművész különleges képsorozatát mutatta be, mely a keresztút stációit Jézus kezének fragmentált ábrázolásán keresztül jeleníti meg, egyedülálló módon ötvözve a két alkotó stílusát.

Végül, de nem utolsósorban, április végén a magyar gasztronómia is fókuszba került. Április 25-én a HRC Culinary Academy adott otthont egy gulyás-mesterkurzusnak Moldován Viktor, a budapesti Gundel étterem executive séfjének részvételével. Az érdeklődők elsajátíthatták a tradicionális magyar étel elkészítésének minden fortélyát. Április 26-án pedig egy ízletes magyar brunch várta az érdeklődőket.