
A Bukaresti Liszt Intézet 'Közismert magyar képzőművészek Bukarestben' sorozatának keretében 2023. június 7-én nyílt meg Mattis-Teutsch Waldemar brassói festő- és hologram-művész kiállítása. A 2023. szeptember 5-ig látogatható tárlaton új fényművészeti technikákkal alkotott műveket láthat a közönség.
A sorozat keretében olyan művészeket, képzőművészeket, szakembereket mutat be a román főváros magyar kulturális intézete, akik már valamilyen bukaresti előélettel rendelkeznek, ott végezték az egyetemet és/vagy valósítottak meg közös és egyéni kiállításokat a román fővárosban.
A mostani kiállítás 2021-re tekint vissza, ugyanis akkor a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a Bukaresti Liszt Intézet készített egy hosszabb interjút Mattis-Teusch Waldemarral, aki a hologramot, mint felfedezést a képzőművészetben alkalmazta. A tudománydiplomáciai téma középpontjában akkor Gábor Dénes Nobel-díjas fizikus állt, akinek munkásságát és az egyik legfontosabb találmányát, a hologramot mutatták be. Ennek mentén született meg a gondolat, hogy majd egy kiállítással is tegyék még „elérhetőbbé” a magyar kulturális intézet közönsége számára a hologramot, mint művészeti alkotást.
A kiállítást Pavel Șușară író, műkritikus és művészettörténész nyitotta meg, majd a művész rögtönzött tárlatvezetésen mutatta be alkotásait. Pavel Șușară galériájában jövő év februárjában a magyar kulturális intézet újabb kiállítást mutat be Mattis-Teusch Waldemar munkáiból. A tárlat kapcsán a művészcsaládból származó – nagyapja Mattis-Teutsch János (1884-1960), apja Mattis János (1913-1988) –,alkotó így vall életművéről:
„A kilencvenes évek közepén már nem találtam kielégítőnek a lenvászonra és a fakeretre kifeszített vászonra való festés adta lehetőségeket, hogy variáljam tematikámat. Ezért újabb megoldásokat próbáltam keresni. Érdeklődésem az új médiák felé fordult. Elkerülhetetlen volt a számítógépre való áttérésem, ahol egy új, érdekfeszítő világ fogadott. Úgy a fény, mint a harmadik dimenzió problematikája régóta érdekeltek. Így a fényművészetet választottam, ezen belül is a holográfiát, ami magában hordozza – a néző elmozdulása során – a negyedik dimenziót is, az időt. Hologramokról, holográfiáról írni nehéz feladat. Sem a fényképek, sem a videók nem adják vissza magának a látványnak az élményét. Sokféle változatuk létezik. Vannak szivárvány-hologramok, reflexiós hologramok, sztereo hologramok stb. Megértésükhöz hosszas technológia magyarázatra lenne szükség, aminek nem látom értelmét. Így marad a háromdimenziós kép egyszerű kontemplálása, lévén konkrét, azaz nem leábrázoló a hozzáállásom. Címeimet általában a kész hologram szemlélése után adom, az én saját érzésem (kontemplálásom) szerint. Jelenleg rövid animációkon dolgozom, elhagyva a műalkotás tárgyiasságát. Továbbra is csak a számítógép nyújtotta konkrét lehetőegeket használom, mellőzve mindenfajta leábrázolási formát.”
Mattis-Teutsch Waldemar képzőművész életéről röviden:
1950. május 20-án született Sepsiszentgyörgyön,
1975-ben a Bukaresti Képzőművészeti Akadémián szerezte diplomáját
1993-ban magán holográfiai tanfolyamon vett részt Urs Fries – Basel – irányítása alatt
1996-ban privát holográfiai laboratóriumot tervezett és építtetett Brassóban
1998-ban elnyerte a Sinaide Ghi akvarell díjat Rómában
2003-ban a Shearwater Alapítvány holográfiáért díjának nyertese