Különleges magyar programok Bulgária-szerte

Különleges magyar programok Bulgária-szerte

Különleges magyar programok Bulgária-szerte

Különleges magyar kulturális programokat szervezett a Szófiai Liszt Intézet Bulgária-szerte 2024 tavaszán. A Nemzetközi Szófiai Filmfesztiválon nagy érdeklődés mellett négy magyar filmet vetítettek az intézet közreműködésével, és egy egyedülálló képkönyv tárlatot is nyitottak a Deák 17 Galériával együttműködésben. Április végén ismét megrendezték a nagy múltú Országos Magyar-Bolgár Szavalóversenyt, míg májusban Ceca Georgieva és Lévai Nóra textilművészek közös kiállítását szervezték meg, az Európa-napot pedig irodalmi sétával ünnepelték meg.

A Szófiai Magyar Intézet hagyományosan partnere a Nemzetközi Szófiai Filmfesztiválnak, amelyet idén 28. alkalommal rendeztek meg. Az együttműködés eredményeként számos új magyar filmet láthattak a bolgár nézők, neves magyar rendezőkkel, színészekkel találkozhattak. Idén a rendezők jelenlétében tekinthették meg az érdeklődők Breier Ádám: Lefkovicsék gyászolnak és Hajdú Szabolcs: a Kálmán nap című alkotásait, de levetítették Moldovai Katalin: Elfogy a levegő és Tudor Giurgiu: Libertate’89-Nagyszeben című műveit is. A közönségsiker óriási volt, több mint ezren voltak kíváncsiak a magyar vonatkozású filmekre és alkotókra. A Lefkovicsék gyászolnak – egy magyarországi zsidó család viszonyairól szóló film – a nemzetközi kritikusok Fipresci-díját érdemelte ki a fesztiválon.

Különleges, ún. „csendes könyv”, azaz képkönyv-kiállítás nyílt a Szófiai Liszt Intézetben a Deák17 Galériával együttműködésben, Csupa-kép címmel. Csendes könyvnek azokat a könyveket nevezik, amelyek írott szöveges kíséret nélkül mutatnak be egy összefüggő történetet. Ezek az illusztrált könyvek kifejezetten hangsúlyozzák azt a tényt, hogy az illusztrációk és képek vizuális nyelve semmiképpen sem másodlagos az írott nyelvhez képest. A tárlatot – amely április 30-ig várta a látogatókat – Blaschke Zsuzsanna művészettörténész nyitotta meg. Április 17-én az intézet munkatársai a kiállítás kísérőrendezvényeként kézműves foglalkozást tartottak a legifjabb közönség számára: a gyerekek egy hazavihető, dekoratív kis könyvet készíthettek el saját kezűleg.

Az idén huszonkilencedik alkalommal rendezték meg az Országos Magyar-Bolgár Szavalóversenyt a Szófiai Liszt Intézet és a Sumeni Önkormányzat szervezésében, a bolgár kulturális miniszter védnöksége alatt. Az idei versenyt Nikola Vapcarov bolgár költő születésének 115. és Kertész Imre születésének 95. évfordulója tiszteletére rendezték meg. Az előadni kívánt műveket a pályázók szabadon választhatták ki a bolgár és a magyar költészetből, prózai- és drámairodalomból. A zsűri öt kategóriában értékelte a 83 versenyző teljesítményét a szavalóversenyen. Az idén harmadik alkalommal meghirdetésre került a „Digitális költészet a Novatellel” kategória is, melyben magyar és magyar-bolgár költők versei ihlette rövid videókkal lehetett pályázni. A verseny a bulgáriai kulturális szcéna meghatározó részévé nőtte ki magát, olyannyira, hogy a megmérettetésen szinte minden bolgár színművész részt vett hallgató korában vagy profi színészként.

Ceca Georgieva és Lévai Nóra közös kiállítása a textilművészet különböző formáit mutatja be. Lévai Nóra a színes szálak összekapcsolódása folytán kialakuló sajátságos textúrákkal dolgozik, lebegő képeket alkotva, míg Ceca Georgieva kifejezetten a természetre reflektáló alkotásai, természetes anyagok felhasználásával készülnek. A szerzőpáros barátsága az Iparművészeti Főiskolai ismeretségükig nyúlik vissza, azóta számos alkalommal dolgoztak és állítottak ki közösen. A kiállítást előadás kíséri, amelyre május 16-án kerül sor, 30 éves a Textil a természetben ökológiai művésztelep címmel, Ceca Georgieva részvételével. A kiállítás június 27-ig tekinthető meg.

2024. május 9-én az Európai Unió megalakulásának napját ünnepelve az intézet irodalmi sétát szervezett Szófia kultikus irodalmi helyszíneit bejárva. Az első sétát Albena Todorova költőnő vezette angol nyelven, az est folyamán pedig bolgár nyelven ismételték meg az eseményt. A program a szófiai Fővárosi Önkormányzat kulturális naptárának részeként valósult meg.