Egy héten keresztül idén nyáron is Magyarországé volt a főszerep Erdély szívében, Kolozsváron. A kolozsvári főkonzulátus – az esemény főszervezőjével, a Kincses Kolozsvár Egyesülettel folytatott együttműködésének köszönhetően – ismét hivatalos rendezvényhelyszínként kapcsolódott be a programba, összesen 26 saját szervezésű eseménnyel.
2024. augusztus 19. és 25. között, A hét meg a nyolcát mottóval, Kolozsvár 70 helyszínén, összesen 550 programmal tartották meg a 15. Kolozsvári Magyar Napokat. A kolozsvári, egyben az erdélyi és a partiumi magyarság legnagyobb kulturális rendezvénysorozata idén is több százezer résztvevőt vonzott.
A főkonzulátus programkínálatában közéleti, geopolitikai, tudományos, kulturális és gasztronómiai témájú rendezvények szerepeltek, nagy érdeklődést kiváltva a közönség részéről. Külképviseletünk a programok előkészítésében és lebonyolításában a főszervező mellett együttműködött a történelmi egyházakkal, a Sapienta Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel, valamint az erdélyi magyar kulturális és tudományos élet, illetve a magyar politikai érdekképviselet prominenseivel.
A közéleti tárgyú programok sorában Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára Civil szervezetek működése Erdélyben címmel vett részt kerekasztal-beszélgetésen. Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke több pódiumbeszélgetést folytatott erdélyi magyar politikusokkal a magyar kül- és nemzetpolitika aktuális kérdéseiről, illetve Választások árnyékában – Erdély 2024 címmel.
A geopolitikai témájú tudományos rendezvények egyikeként Robert C. Castel izraeli biztonságpolitikai szakértő A világrendváltás első két háborújának tanulságai, Kun Miklós Széchenyi-díjas történész, egyetemi tanár pedig Kolozsvár sorsa Sztálin kezében címmel tartott előadást.
A kulturális programok között könyvbemutatók, koncertek, filmvetítések, kiállítások váltották egymást. A #főtér23 rendezvényhelyszínen, a főkonzulátus udvarán fellépett többek között a Sárik Péter Trió. Bemutatták Borsodi L. László: Ferences térerő című könyvét és – a Kolozsvár Társasággal együttműködésben – az Ifjú szemekben élek… című, kolozsvári diákok fotóiból összeállított kiállítást. Erdélyi életünk tükre címmel életút-beszélgetést szerveztek dr. Kiss Andrással, a Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett egykori nagyváradi kardiológus-főorvossal, a 20. század jelentős részét felölelő életútjáról. Egyszer volt Budán? címmel mutatta be az újjászülető budavári palotanegyedet Kőrösi Gábor, a Várkapitányság kommunikációs és marketingigazgatója. Főtemplomok Kolozsváron címmel tematikus sétára hívták az érdeklődőket Koncz Attila teológus, szakújságíró vezetésével. Az Erdélyi Magyar Írók Ligájával és az Magyar Művészeti Akadémia Kiadóval közös szervezésben tartották meg a Transzilvanizmus. Eszmék, korok, változatok című könyv bemutatóját. A tavalyi évhez hasonlóan a vallásturizmus témájában is volt kerekasztal-beszélgetést, a Vallásturisztikai szakképzés aktuális kérdései címmel. A Sapientia EMTE campusán vetítették a Moszkva tér és a Háromezer számozott darab című filmeket.
