
Hatalmas érdeklődés mellett nyílt meg az André Kertész kiállítás Rómában
2024. szeptember 19-én óriási érdeklődés mellett nyílt meg a Római Collegium Hungaricum galériájában "A fényképezés nagy mesterei - André Kertész" című fotókiállítás, amely a tavalyi nagy sikerű Robert Capa tárlat folytatásaként igyekszik a világhírű magyar származású fotósok munkásságát bemutatni. A retrospektív kiállítás a művész szülővárosához köthető képek mellett az életmű ismert darabjaiba is betekintést enged. A tárlatot a budapesti Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központtal együttműködésben, Csizek Gabriella kurátor gondozásában tekintheti meg a római közönség november 22-ig.
A kiállítást Marco Delogu, az egyik legnagyobb presztízsű római kortárs képzőművészeti múzeum, a Palaexpo igazgatója nyitotta meg, aki maga is elismert fotóművész Olaszországban, korábban a londoni Olasz Kulturális Intézet igazgatója is volt. Jelenléte nem csak hitelesítette a kiállítás római fontosságát, hanem szakértő és érdeklő közönséget is vonzott. Dr. Lantos Krisztina intézetigazgató köszöntőjét követően Marco Delogu beszédében hangsúlyozta, hogy André Kertész művészetének egyedisége azon pillanatok megörökítésében áll, amely száz év távlatában is épp oly intenzíven képes hatni, mint a készítés pillanatában. Csizek Gabriella kurátor összefoglalta a kiállítás koncepcióját és hangsúlyozta, hogy a tárlat anyagát maga Kertész válogatta, amikor anyagát szülőhelyének, Szigetbecsének adományozta. A megnyitó eseménye közel háromszáz érdeklődőt vonzott, köztük számos fiatalt. A rendezvényen egy elismert római blogger is részt vett, akinek bejegyzését követően rövid időn belül több ezer új követő jelent meg a Római Collegium Hungaricum közösségi média felületein. Ennek és intézet új kommunikációs stratégiájának köszönhetően a kiállítás megnyitót követő első napon 242 látogató tekintette meg a tárlatot, ami a magyar kulturális intézet történetében rekordnak számít.
A magyar származású André Kertész életművében egy olyan saját univerzumot hozott létre, amelyben megteremtette a modern fotográfiai látásmód formanyelvét. Lírai képein a szubjektivizmus és a modernizmus fonódik eggyé. André Kertész gyermekkorától tudatosan készült arra, hogy fotográfus lehessen és megélje a kép létrehozásának örömét. Fényképezőgépével hét évtizeden át készített vizuális naplót, azt fényképezte, ami érdekelte, ami hatott rá: életét, önmagát, társát, barátait, személyes élettereit, az őt körülvevő világot. Bár a megérdemelt világsiker későn érkezett számára, mégis a világ egyik – nem csak szakmai körökben – legismertebb fotográfusa lett, akinek ikonikus képei a kortárs kultúra meghatározó műveivé váltak.
A kiállításban látható képeket ő maga válogatta élete alkonyán, ajándékul gyermekkora varázslatos élményeket adó településének, Szigetbecsének és az ott alapított André Kertész Emlékmúzeumnak. Ez a személyesen összeállított retrospektív tárlat tartalmazza nemcsak a Szigetbecséhez köthető képeket, hanem az életmű ismert darabjait is, egyedülálló áttekintést nyújtva a világhírű alkotó életművéből. A kiállítás 2024. november 22-ig látogatható.
Pillantsanak bele az M1 tévécsatorna kiállítás megnyitón forgatott tudósításába, 9:44-től: https://mediaklikk.hu/video/ma-delelott-2024-09-23-i-adas-2/